Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIP - pacjenci wykrywają nadużycia w służbie zdrowia

AIP
Każdy z nas od 1 lipca 2013 roku może przejrzeć w internecie historię swoich chorób i ich leczenia. Pozwala to na przykład na wykrycie oszustw.

Życzenia na DZIEŃ DZIADKA I BABCI. Wierszyki dla babci i dziadka

Wiersze dla babci i dziadka 2015

Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka

Od ponad półtora roku działa ogólnopolski serwis o nazwie Zintegrowany Informator Pacjenta. Dzięki niemu, nie wychodząc z domu, można się szybko dowiedzieć, gdzie najbliżej przyjmuje specjalista, gdzie działa szpitalny oddział ratunkowy, gdzie można pobrać i wydrukować deklarację wyboru lekarza itp. Ale ZIP to także elektroniczny kontroler służby zdrowia. Zawiera on bowiem dane o leczeniu każdego ubezpieczonego, udzielanych mu poradach, wykonywanych badaniach i przepisywanych receptach na leki, gromadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia od 2008 roku. Każdy z nas może więc sprawdzić, czy przypadkiem nie dopisano nam w dokumentacji medycznej np. porady, której nam nie udzielono. Żeby korzystać z ZIP, trzeba się zgłosić do swojego oddziału NFZ i zarejestrować. Na razie zrobiło to niewielu Opolan. Jedna ze spraw, jak dotąd najpoważniejsza, znajdzie wkrótce finał w sądzie. Pacjentka z Opola powiadomiła NFZ, że zajrzała do Zintegrowanego Informatora Pacjenta i bardzo się zdziwiła, gdy zobaczyła, że w systemie jest odnotowanych jej pięć wizyt w poradni ginekologiczno-położniczej w tym mieście.

Ona bowiem nie była na żadnej. Potem kontrolerzy z NFZ potwierdzili, że zapisy w dokumentacji medycznej, księdze przyjęć i oświadczenia personelu medycznego poradni były zbieżne z tym, co powiedziała kobieta. Opolski fundusz zgłosił więc sprawę do prokuratury. Gdy ta przesłuchała kolejne pacjentki z poradni, okazało się, że fikcyjnych porad w kartotekach było więcej. W sumie ginekologowi, który ich dokonywał”, postawiono ponad 100 zarzutów. - Dochodzenie zostało zakończone, do sądu poszedł wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy - mówi Jacek Mikłuszka, zastępca prokuratora rejonowego w Opolu. - Za poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oskarżonemu grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Aby uzyskać dostęp do ZIP, trzeba się zarejestrować, zgłosić osobiście po login i hasło do swojego oddziału NFZ. Na Opolszczyźnie zrobiło to ponad 31 tys. osób. Niewiele. - Z 49 sygnałów otrzymanych od pacjentów wynikało, że porady zgłoszone przez placówki lecznicze do rozliczenia z funduszem w ogóle nie zostały im udzielone - mówi Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego NFZ. - Kolejnych 15 sygnałów dotyczyło usterek technicznych. Poza tym 8 zgłoszeń zostało odesłanych do innych oddziałów wojewódzkich NFZ, gdyż dotyczyły placówek leczniczych spoza naszego regionu. Opolski NFZ dzięki ZIP i sygnałom od pacjentów odzyskał łącznie 11 500 zł, czyli taką kwotę, jaką zakwestionował. Przypadki niesłusznie pobranych pieniędzy dotyczyły głównie poradni specjalistycznych. Z tego ponad 3 tys. zł musiały zwrócić poradnie stomatologiczne. ZIP umożliwia nie tylko wykrycie, czy jakiejś porady nam nie dopisano. Zawiera on też praktyczne informacje dla ubezpieczonych, m.in. wykazy wszystkich placówek leczniczych i godziny ich otwarcia. Można z niego pobrać deklaracje wyboru lekarza i pielęgniarki, sprawdzić swój aktualny status ubezpieczenia albo na jakim etapie znajduje się nasz wniosek do sanatorium.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany