MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ziobro: To jest kapitulacja państwa polskiego. Miller: Potrzeba zmian w prawie

(TVN24)
Zbigniew Ziobro podtrzymał swój postulat utworzenia komisji śledczej ws. Amber Gold, a Leszek Miller wezwał do zmian w prawie. W ten sposób liderzy partii opozycyjnych odnieśli się do konferencji Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, którzy poinformował, dziś, że chce odwołania z zajmowanego stanowiska szefowej Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, która nadzorowała prokuratorów zajmujących się sprawą Amber Gold i Marcina P.

- Prokurator Andrzej Seremet ma rację kiedy mówi, że zawiedli ludzie i prawo. Ale tu nie tylko chodzi o poprawienie prawa dotyczącego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, tu chodzi także o to, żeby utrudnić potencjalnym oszustom uprawianie procederu, którego ofiarą padło tak wielu Polaków - powiedział Leszek Miller.

Propozycja zmian w prawie
Polityk przypomniał, że SLD przygotowało odpowiednie zmiany w prawie. - Jeszcze raz zwracamy się do rządu, aby podjął pracę nad projektami zmian, SLD złożyło założenia do ustawy o działalności parabankowej, gdzie chronimy klientów i chętnie z rządem będziemy współdziałać, aby utrudnić proceder oszukiwania i wyłudzania pieniędzy od bezradnych Polaków - dodał Miller.

"Zielona wyspa dla oszustów"
Z kolei Zbigniew Ziobro komentując konferencję Prokuratora Generalnego powiedział, że "Polska jest zieloną wyspą dla oszustów". - Jest tak dlatego, że prokuratura nie działa tak jak należy, dlatego, że nie działają również inne ważne instytucje państwowe takie jak ABW, czy organy skarbowe - powiedział Zbigniew Ziobro.

KNF jedyny sprawiedliwy
Zdaniem szefa Solidarnej Polski jedyną instytucją, która w sprawie Amber Gold zadziałała prawidłowo, była Komisja Nadzoru Finansowego. - To jest kapitulacja państwa polskiego wobec oszusta, który wobec takiej sytuacji mógł naciągnąć i oszukać na grube miliony tysiące Polaków - powiedział Zbigniew Ziobro. Lider Solidarnej Polski dodał, że działanie KNF "oskarża prokuraturę". - Dlatego, że posiadała ona (prokuratura - red.) wiarygodne informacje na temat przestępstwa, ale niestety prokuratorzy podlegli prokuratorowi Seremetowi nie traktowali równie poważnie wiarygodnych informacji - powiedział Zbigniew Ziobro.

Komisja śledcza
Zdaniem polityka ws. Amber Gold konieczne jest powołanie komisji śledczej, aby wyjaśnić jak mogło "dojść do takich zaniedbań". Ziobro dodał, że trzeba zmienić w Polsce prawo, aby przywrócić "łączność między urzędami ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego".

"Raport jest uczciwy"
- Raport prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w sprawie Amber Gold jest uczciwy, ale nie powinno się poprzestawać na wnioskach dyscyplinarnych, lecz wyciągnąć też wnioski systemowe - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. W opinii Gowina w całej sprawie potrzebne są jeszcze szersze konkluzje, dotyczące zmian systemowych. - A takie proponujemy w kompleksowej nowelizacji ustawy o prokuraturze. Znajduje się tam propozycja zapisu wychodząca naprzeciw postulatowi prokuratora Seremeta, że wszystkie sprawy dotyczące przestępczości gospodarczej miałyby z mocy ustawy trafiać do prokuratur okręgowych - podkreślił minister sprawiedliwości. Pytany o postulaty zaostrzenia prawa dotyczącego działalności parabanków, Gowin odparł, że w resorcie trwają analizy możliwości zaostrzenia przepisów, ale za wcześnie jeszcze na szczegóły.

Wnioski Andrzeja Seremeta
Andrzej Seremet poinformował dziś na konferencji prasowej, że zwrócił się do Krajowej Rady Prokuratury o odwołanie z zajmowanego stanowiska szefowej Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz prok. Marzanny Majstrowicz. Zdaniem prokuratora generalnego, "akceptowała ona nietrafione decyzje i opieszałość" podwładnych, którzy zajmowali się sprawą Amber Gold i jej prezesa Marcina P. Seremet polecił też wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec osób prowadzących i nadzorujących tamto śledztwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany