Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe menu - co najlepiej jeść, żeby przetrwać zimę w zdrowiu

(jed)
Janusz Kubik
Zimowe menu powinniśmy dostosować do aury panującej za oknem. Nawet gdy zima jest łagodna, nasz klimat raczej nas nie rozpieszcza. A żeby zachować zdrowie i kondycję i przetrwać zimę bez przeziębień, musimy się bardzo dobrze odżywiać.

Najlepiej porzucić na ten okres wymyślne diety gwiazd i menu w stylu kuchni śródziemnomorskiej. Zwykle mają one charakter oziębiający organizm, a my musimy go ogrzewać od środka, żeby miał energię do sprawnego funkcjonowania. Nie musimy przy tym od razu objadać się golonką czy chlebem ze smalcem, ale posiłki powinny być nieco bardziej syte.

Polska kuchnia jest bogata w produkty odpowiednie do zimowej aury. Na dodatek mogą się nią żywić również wegetarianie czy jarosze nieprzepadający za mięsem. Wystarczy zaopatrzyć się w warzywa zimowe typu marchew, pietruszka, seler, por, ziemniaki, cebula, czosnek, a także wszelkie kiszonki, jak kapusta czy ogórki, oraz rozmaite kasze i warzywa fasolowe – groch, soczewica, soja czy cieciorka. Mięso można zastąpić rybami, bo w zimie jest sezon przede wszystkim na pysznego dorsza. Świetne będą także wędzone ryby bogate w kwasy omega-3. Każde danie powinniśmy wzbogacać ziołami, które poprawiają trawienie i ułatwiają przyswajanie cennych składników z jedzenia.

Najbardziej korzystnie wpływa na nasz organizm jedzenie zup, o czym dobrze wiedzieli nasi przodkowie, którzy właśnie na nich opierali swoją codzienną dietę. Kapuśniak, ogórkowa, żur czy nawet zalewajka powinny jak najczęściej gościć na naszych stołach. Również grochówka czy barszcz czerwony. Polska tradycyjna kuchnia jest jedną z najzdrowszych na świecie – pod warunkiem jednak, że będziemy się zajadać prostymi daniami na bazie warzyw, a nie tłustymi mięsami czy smażonymi kotletami.

Zupa ogórkowa według przepisu Magdy Gessler

Składniki:
żeberka wieprzowe-500 g
kawałek selera
por-1/2
marchewka-1
pietruszka-1
ogórki kiszone-6
ziemniaki-6
śmietana 18% -1 filiżanka
koperek -1/2 pęczka
sól
pieprz

Przygotowanie:
Gotować seler, pietruszkę i por razem z mięsem około godziny. Wyjąć pietruszkę, por i seler. Marchewkę i ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Dodać do gotującego się wywaru. Gotować 15 minut. Pokroić ogórki cieniutkie plasterki, dodać do zupy. Gotować 5 minut. Dodać śmietanę oraz posiekany koperek.

Zupę podawać z mięsem z ugotowanych żeberek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany