Ziemniaki droższe od pomarańczy. Drożeją, choć był urodzaj i zwiększa się areał upraw. Jemy ich mniej niż 10 lat temu

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
W sieciowym markecie kilogram pomarańczy luzem kosztuje 3,33 zł. W tym samym sklepie można kupić kilogram ziemniaków luzem w cenie 3,49 zł. Ta cena dotyczy ziemniaków mytych, bo tych ubrudzonych ziemią na kilogramy się nie kupi. (w worku 2,5-kilogramowym za ich kilogram płaci się 2,80 zł). Ziemniaki kremowe, sałatkowe czy do pieczenia też są droższe od pomarańczy.

Jak podaje portal farmer pl., ceny ziemniaków są w tym roku rekordowo wysokie. O ile w roku ubiegłym kilogram w hurcie kosztował 80 gr, to w tym aż 1,45 zł. Ziemniaki drożeją, choć zwiększył się areał upraw, a plony były większe niż przed rokiem. Zmniejsza się natomiast ich spożycie. Statystyczny Polak w ubiegłym roku zjadł 92 kg ziemniaków, a jeszcze 10 lat temu zjadał ich - ugotowanych, upieczonych czy w sałatce - 108 kg.

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rolnik

Markety robia co chca u nich zawsze jest drogo.Przyklad kapusty bialej rolnik dostaje 0.50kg a w marketach 2.50 lub 3zl za kg. I tak jest z kazdym warzywem. A ludzie w miastach narzekaja . prosze pisac prawde o cenach.

L
Lol
22 grudnia, 18:51, mietek:

Drożeją, bo w czasie suszy nie rosną, a nawadnianie niestety sporo kosztuje i nie zawsze jest opłacalne...

U nas i tak nie są tak drogie jak w UE !! Jeszcze raz tyle !!

K
Kp

W Czechach i na Słowacji ziemniaki po 4-5 PLN za kilo !! Chinole zaczęli jeść frytki

G
Gość

bo to są ziemniaki już dotowane a po za tym wczesne. ile trzeba wysiłku energii i nawozów by w zimę wcześniaki tak obrodziły. du rny naród kupuje wszelkie warzywne wy włoki wyglądające jak po wojnie 30 letniej to ceny ekskluzywne a wille i zamki kapitalistycznych bandziorów budują się tam gdzie w PRL były parki narodowe.

m
mietek

Drożeją, bo w czasie suszy nie rosną, a nawadnianie niestety sporo kosztuje i nie zawsze jest opłacalne...

Dodaj ogłoszenie