Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony taras na dachu dawnej fabryki w pasażu Schillera

(izj)
Pierwsze miejsce w konkursie
Pierwsze miejsce w konkursie
Taras dolny wypełniony kwiatami i drzewami, górny – o funkcji typowo widokowej, a na obu poziomach miejsca do wypoczynku i relaksu, a także kawiarnia... Tak wyglądają, według zwycięskiej koncepcji, dachy pofabrycznych i należących do miasta budynków przy ul. Sienkiewicza 61a i 63 (w głębi pasażu Schillera). W czwartek rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy obu gmachów uwzględniającej wykonanie na nich tzw. zielonych dachów.

Do zagospodarowania jest około 1,5 tys. mkw. dachów. Pofabryczne zabudowania pochodzą z początku XX wieku. Mieściła się w nich fabryka wyrobów dzianych Maurycego Hirszmana.
DSF Kickboxing Challenge Włocławek
Konkurs był realizowany w ramach zadania zgłoszonego do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Wniosek został wybrany jako zadanie w dzielnicy Śródmieście 1.023 głosami. Do konkursu zgłoszono w sumie 11 prac, w tym jedną po terminie. Zwycięska koncepcja została przygotowana przez siedmioosobowy zespół jednej z łódzkich pracowni. Zdobyła 84,72 punkty na 100 możliwych.

- Zależało nam na zachowaniu w jak największej ilości istniejącej więźby dachowej budynku – mówi Małgorzata Mader, współautorka zwycięskiej koncepcji. - Wykorzystaliśmy poza tym dotychczasowe świetliki dachowe i stworzyliśmy z nich małe szklarnie. Na terenie zielonego tarasu zaproponowaliśmy głównie niewielkie rośliny i tylko kilka większych w donicach, by nie obciążać za bardzo stropów budynków. Cała zielona, dzięki roślinom mocowanym na filcu lub pnącym, powinna być z kolei ściana budynku od strony pasażu Schillera. Rozstawione na tarasie meble zaproponowaliśmy w stonowanej, by nie zdominowały zieleni.
Życzenia na urodziny, wierszyki urodzinowe
Z autorami najlepszej koncepcji urzędnicy będą negocjować przygotowanie pełnobranżowego projektu budowlanego, wraz z pozwoleniem na budowę. Ma być on gotowy do końca br. W połowie przyszłego roku mają ruszyć prace. Z tarasu na dachu dawnej fabryki będzie można korzystać więc najwcześniej pod koniec 2017 r.

Według szacunków urzędników, pełna rewitalizacja budynków, wraz z budową zielonych dachów, ma kosztować około 15 mln zł. Po jej zakończeniu pofabryczne zabudowania mają pełnić funkcję usługową o charakterze działalności przede wszystkim artystycznej, kulturalnej i gastronomicznej.
Noc naturystów na Fali
Przez południowe skrzydło budynku przy ul. Sienkiewicza 61a będzie przebiegać z kolei droga łącząca ul. Tuwima z ul. Nawrot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany