MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielone Expo w Łodzi z powodu epidemii koronawirusa może być później niż w 2024 roku. O ile w ogóle będzie...

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Wizualizacje terenów łódzkiego Zielonego Expo.
Wizualizacje terenów łódzkiego Zielonego Expo. Materiały prasowe
Do końca roku władze Łodzi są gotowe czekać na decyzję rządu w sprawie poparcia i współfinansowania organizacji Zielonego Expo w 2024 roku w Łodzi. Jeżeli żadne kroki nie zostaną podjęte, to albo Łódź się wycofa z organizacji wystawy, albo przesunie ją o rok. - Jeżeli do końca roku nie będzie pozytywnej decyzji rządu, to termin organizacji wystawy w 2024 roku jest nie do utrzymania – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi. - Wiadomo, że teraz rząd ma co innego „na głowie” niż nasza wystawę. Musimy też poczekać na to co się będzie dziać w gospodarce.

Przesunięcie łódzkiego Zielonego Expo jest tym bardziej możliwe,że z powodu epidemii koronawirusa o rok ma zostać przesunięte „duże” Expo, które miało się rozpocząć jesienią w Dubaju. Na razie w planie oszczędnościowym Łodzi na ten rok jest zamrożenie wydatków magistratu związanych z organizacją Zielonego Expo.
- Te 120 tys. zł miały być przeznaczone na wyjazdy na Expo do Dubaju oraz na posiedzenie - Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu, które również zostało odwołane – dodaje dyr. Riemer.

Zielone Expo w Łodzi ma być wystawa trwająca pięć miesięcy – w pierwotnym planie od kwietnia do września 2024 roku Jej hasło przewodnie to: „Nature of the City – Natura Miasta”, co ma wyrażać ideę miasta jako miejsca do życia, pracy, odpoczynku w przyjemnym otoczeniu. Władze Łodzi liczą, że wystawę odwiedzi 4 mln gości, a jej koszt (co najmniej 0,5 mld zł) zwróci się w postaci wpływów z biletów (aż 70 proc.), ruchu turystycznego oraz nakładów poczynionych przez wystawców. Najważniejsze imprezy Zielonego Expo mają się odbyć w parkach im. Baden-Powella i 3 Maja. Zostaną połączone w Centralny Park Miejski o powierzchni 80 hektarów. Powstaną w nim nowe alejki i pawilony wystawowe, które po zakończeniu wystawy mają być wykorzystywane jako restauracje i galerie sztuki. Trzeba będzie w nim wyciąć część drzew – władze miasta zapewniają, że nie więcej niż 10 procent – a wiele zostanie posadzonych. Ma też powstać staw – po to by można było zaprezentować również rośliny wodne.

Każdy mile widziany, lecz rozebrany - takie napisy witały plażowiczów spędzających urlopy nad Bałtykiem w latach 80 - tych XX wieku. Do licznej grupy golasów, nurtu wywodzącego się z nudyzmu, dołączyli łodzianie pod wodzą prezesa Klubu Naturystów, Józefa Kubickiego z Łodzi.Czytaj, ZOBACZ ZDJĘCIA na kolejnych slajdach

Miss Natura Łódź 1988, czyli piękno bez bikini. Wybory Miss ...

Prawo organizacji Zielonego Expo przyznało Łodzi dwa lata temu Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych (AIPH). Tę decyzję AIPH musi jednak zaakceptować Międzynarodowe Biuro Wystaw (BIE) na sesji w Paryżu . Do tego jest jednak potrzebne poparcie kandydatury Łodzi przez polski rząd. Bez tego organizacja wystawy z szyldem Expo nie będzie możliwa. Do tej pory jednak polski rząd nie poparł starań Łodzi, dlatego też obecnie określanie Wystawy Ogrodniczej mianem Expo jest raczej zabiegiem promocyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany