Zielone, brązowe, złote, błękitne, czyli tajemnica kociego...

  Zielone, brązowe, złote, błękitne, czyli tajemnica kociego spojrzenia

  (JED)

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

  Zielone, brązowe, złote, błękitne, czyli tajemnica kociego spojrzenia
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Koci wzrok potrafi zahipnotyzować, ale jest też skarbnica wiedzy o charakterze i samopoczuciu mruczka. Czytanie z kocich oczu nie jest aż tak trudne jak nam się wydaje.
  Oczy to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki nim koty doskonale widzą w ciemności i polują. To nocni łowcy i wystarczy niewielkie źródło światła, żeby świetnie radziły sobie nocą. Może to być światło księżyca i gwiazd lub blask oddalonej o wiele metrów latarni. Wówczas możemy zaobserwować dwa błyszczące punkty, których zadaniem jest oślepienie ofiary.

  Koty widzą kolory, mają szersze niż człowiek pole widzenia, a trzecia powieka pełni kilka ważnych zadań. Tzw. migotka jest umieszczona w kąciku rogówki. Jej głównym zadaniem jest ochrona oka przed zanieczyszczeniami i nawilżanie gałki ocznej. Pionowe źrenice pozwalają regulować ilość światła w oku.

  Kocie oczy
  Mogą mieć różne kolory. Zwykle popularne dachowce mają kolor zielony, a rasowe również złoty, piwny, niebieski. Wszystkie koty przychodzące na świat mają oczy w kolorze niebieskim. Dopiero po upływie 12 tygodni nabierają właściwej dla osobnika barwy. Często niebieski kolor u białych kotów świadczy o głuchocie, choć są też wyjątki.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo