Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone, brązowe, złote, błękitne, czyli tajemnica kociego spojrzenia

(JED)
Krzysztof Szymczak
Koci wzrok potrafi zahipnotyzować, ale jest też skarbnica wiedzy o charakterze i samopoczuciu mruczka. Czytanie z kocich oczu nie jest aż tak trudne jak nam się wydaje.

Oczy to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki nim koty doskonale widzą w ciemności i polują. To nocni łowcy i wystarczy niewielkie źródło światła, żeby świetnie radziły sobie nocą. Może to być światło księżyca i gwiazd lub blask oddalonej o wiele metrów latarni. Wówczas możemy zaobserwować dwa błyszczące punkty, których zadaniem jest oślepienie ofiary.

Koty widzą kolory, mają szersze niż człowiek pole widzenia, a trzecia powieka pełni kilka ważnych zadań. Tzw. migotka jest umieszczona w kąciku rogówki. Jej głównym zadaniem jest ochrona oka przed zanieczyszczeniami i nawilżanie gałki ocznej. Pionowe źrenice pozwalają regulować ilość światła w oku.

Kocie oczy
Mogą mieć różne kolory. Zwykle popularne dachowce mają kolor zielony, a rasowe również złoty, piwny, niebieski. Wszystkie koty przychodzące na świat mają oczy w kolorze niebieskim. Dopiero po upływie 12 tygodni nabierają właściwej dla osobnika barwy. Często niebieski kolor u białych kotów świadczy o głuchocie, choć są też wyjątki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany