reklama

Zgierzanki najczęściej badają sobie piersi, mieszkanki pow. brzezińskiego - najrzadziej

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zaktualizowano 
W tym roku w naszym regionie z kontrolnej mammografii skorzystało 58 650 kobiet (41,33 % populacji przy średniej w kraju 38,62 %), w tym 23 087 w pracowniach stacjonarnych i 35 563 w mammobusach. Do etapu pogłębionej diagnostyki skierowano 2 337 pacjentki (zgłosiło się 1641). Na konsultacje onkologiczną trafiło 696 pań, a do leczenia - 291 kobiet. Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. W tym miesiącu obchodzony jest też Bra Day - inicjatywa zwana w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcji Piersi. W Polsce każda kobieta po mastektomii ma prawo do refundowanej rekonstrukcji piersi. Można ją wykonać na oddziale szpitalnym na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. W naszej aglomeracji rekonstrukcje wykonują lekarze w szpitalach: MSW, ICZMP, Koperniku i w Salve.

Wielu tragedii będących następstwem raka piersi można by uniknąć gdyby kobiety systematycznie zgłaszały się na badania profilaktyczne. A tak nie jest - ciągle bada się zbyt mało kobiet. W naszej aglomeracji z profilaktycznej mammografii (panie w wieku od 50 do 69 lat) w tym roku najwięcej skorzystało w powiecie zgierskim - 46,16 %, łódzkim wschodnim - 45,41 %, pabianickim - 44,49 %, m. Łodzi 41,38 %, łaskim - 42,75 % , a najmniej w powiecie brzezińskim - 38,83 %.

Rak piersi jest drugim nowotworem (po raku płuc) powodującym najwięcej zgonów w populacji kobiet. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Choroba najczęściej występuje wśród kobiet po 50 roku życia. Przyczyna powstania raka piersi nie jest dokładnie znana, ale istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia (wiek (najwięcej zachorowań ́ występuje u kobiet po 50. roku życia), obciążenia genetyczne, czynniki hormonalne, wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej, wcześniej przebyte choroby piersi, ale wpływ ma też styl życia - niewłaściwa dieta, otyłość, częste spożywanie alkoholu.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotruś

Ładne te zgierskie cycki. Czekam na zdjęcia z badania prostaty...

Dodaj ogłoszenie