Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Tańca Ludowego "Harnam" do dekomunizacji? Wojewoda Rau może zmienić jego nazwę! Na liście "do dekomunizacji" są też szkoły!

(MSM)
Zobacz, które łódzkie szkoły obejmie dekomunizacja
Zobacz, które łódzkie szkoły obejmie dekomunizacja Krzysztof Szymczak
Zespół Tańca Ludowego "Harnam", który w tym roku obchodzi 72 rocznicę powstania może zmienić swoją nazwę. A wszystko przez to, że wojewoda łódzki Zbigniew Rau wszczął postępowanie w sprawie czy nazwa zespołu symbolizuje lub propaguje komunizm. Łódzki Urząd Wojewódzki wysłał do władz Łodzi pismo z żądaniem szczegółowego uzasadnienia wybory nazwy zespołu. Inne pisma dotyczą też patronów szkół, które również, zdaniem wojewody, mogą podlegać dekomunizacji.

ZTL "Harnam" powstał w 1947 r. przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego nr 8 w Łodzi. Zakłady te miały za patrona Szymona Harnama, działacza Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, który w wieku 21 lat został zastrzelony w 1929 r. przez policjanta gdy przemawiał na wiecu do robotników fabryki Biedermanna (dlatego po II wojnie światowej nazwano ją jego imieniem).

"Harnam" był pierwszym zespołem ludowym w powojennej Polsce. Jest laureatem światowych konkursów tańca w: Berlinie, Bukareszcie, Kiszyniowie, Nicei, Wenecji, Wiedniu oraz wielu innych prestiżowych festiwali folklorystycznych na całym świecie. Zespół zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień państwowych, wojewódzkich i miejskich. W 1997 roku został wyróżniony Nagrodą Miasta Łodzi, a w 2000 r. został doceniony przez samorząd Województwa łódzkiego otrzymując tytuł „Reprezentacyjnego Zespołu Województwa Łódzkiego”.

- Zespół Tańca Ludowego "Harnam" nie ma nic wspólnego z Szymonem Harnamem. Patronka zespołu jest jego założycielka Jadwiga Hryniewiecka. Nazwa zespołu jest rozpoznawalną marką na całym świecie, o która należy dbać. Wierzę, że wojewoda uzna, że się pomylił i się wycofa ze swojej decyzji o wszczęciu postępowania - mówi Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, do którego także dotarły pisma wojewody.

Wojewoda dał władzom Łodzi 7 dni na przedstawienie wyjaśnień dlaczego zespół, który obecnie należy do struktur organizacyjnych miejskiej instytucji - Poleskiego Ośrodka Sztuki ma taka nazwę. To samo dotyczy również patronów szkół. Wojewoda zwrócił się również do Instytutu Pamięci Narodowej o wyjaśnienie czy wymienieni patroni mogą podlegać pod ustawę o dekomunizacji.
- Wojewoda po uzyskaniu wyjaśnień podejmie stosowne decyzje - mówi Elżbieta Węgrzynowska, rzecznik wojewody.
W grudniu 2017 r. wojewoda Zbigniew Rau na podstawie ustawy dekomunizacyjnej i po zasięgnięciu opinii IPN wydał zarządzenia zastępcze zmieniające nazwy 27 ulic i placów w Łodzi Wówczas ul. Szymona Harnama przemianowano na ul. Hermana Konstadta, łódzkiego przedsiębiorcę, jednego z założycieli Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi oraz Banku Handlowego w Łodzi
(ur. 1835 - zm. 1895).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany