Żelazny lewarek do wyrywania zębów

Elżbieta Włodarczyk
Muzeum Uniwersytetu Medycznego Paweł Łacheta
Wiekowe urządzenie do leczenia migreny, średniowieczny przyrząd do wyrywania zębów, apteczny moździerz liczący prawie 300 lat, poradnik „Jak zostać cyrulikiem” z 1792 r., pierwsza encyklopedia ziołolecznictwa „Dziennik Sereniusza” z 1613 r. i zapiski noblisty Roberta Kocha, odkrywcy prątków gruźlicy - takie zabytkowe przedmioty można obejrzeć w Muzeum Uniwersytetu Medycznego przy ul. Żeligowskiego 7/9 w Łodzi.

To tylko niektóre muzealne atrakcje. Wzbudzają zainteresowanie nawet tych, którzy nie mają nic wspólnego z medycyną i leczeniem pacjentów.

- Mamy ponad 2 tys. niezwykłych eksponatów - mówi dr nauk farmaceutycznych Marcin Możdżan, kierownik placówki. - Najcenniejszym eksponatem, który chcieli odkupić od łódzkiego muzeum Niemcy, jest zaświadczenie lekarskie z 1872 r. wypisane przez samego Roberta Kocha. Unikalny dokument znajduje się w naszych zbiorach od 30 lat, a został kupiony przypadkowo za... 20 zł. Są też narzędzia chirurgiczne i przyrządy laryngologiczne sprzed wieku, pierwsze autoklawy, zabytkowy aparat do leczenia prądem i przetaczania krwi. Najwięcej, bo aż 120, mamy starych (niektóre z 1613 r.) fachowych ksiąg i poradników.

Najstarszym eksponatem są prymitywne narzędzia chirurgiczne z X-XI wieku. Zaskakują swoją konstrukcją aparaty do leczenia przy użyciu prądu nerwicy, migreny i mięśni. Krew w żyłach mrozi średniowieczny, żelazny lewarek dowyrywania zębów, wykonany przez kowala spod Sieradza. Przeraża też przyrząd do kruszenia kamieni w pęcherzu z II połowy XIX wieku. Ciekawostką są nosze na dużych drewnianych kołach z aluminiowymi rączkami z przełomu XIX i XX wieku, na których wożono rannych podczas I wojny światowej. Dużym zainteresowaniem cieszy się też kolekcja 73 pocisków wyciągniętych z ciał żołnierzy (podane są ich nazwiska i miejsce zamieszkania) w przyfrontowych szpitalach.

HOROSKOP 2017. HOROSKOP NOWOROCZNY 2017 SKORPION
WIERSZYKI NA NOWY ROK, ŻYCZENIA NOWOROCZNE, ŚMIESZNE WIERSZYKI NA NOWY ROK, ŻYCZENIA NA 2017 ROK
SMSY SYLWESTROWE, KRÓTKIE ŻYCZENIA NA NOWY ROK, WIERSZYKI NOWOROCZNE ŚMIESZNE
ŻYCZENIA NOWOROCZNE 2016. KRÓTKIE ŻYCZENIA NOWOROCZNE SMS
[ZOBACZ FILM Które gwiazdy stanęły w tym roku na ślubnym kobiercu? (x.news/Associated Press)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Które gwiazdy stanęły w tym roku na ślubnym kobiercu? (x.news/Associated Press)