18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie z "Expressem" . Lecznicza moc ziół (2)

Sylwester Mudzo
Żyworódka jest ostatnio przebojem wśród roślin leczniczych.
Żyworódka jest ostatnio przebojem wśród roślin leczniczych. Janusz Kubik
Prezentujemy kolejną część przepisów na lecznicze preparaty łódzkiej naturoterapeutki Marii Szałańskiej.

Winko aloesowe
Do jego produkcji używamy aloesu mającego od 2,5 roku do sześciu lat. Pięć dni przed przygotowaniem winka nie podlewamy rośliny. Zdejmujemy zdrowe liści i myjemy pod bieżącą wodą (nie moczymy). Lekko osuszamy papierowym ręcznikiem, a następnie zostawiamy do wyschnięcia na 2-3 godziny.
Do przyrządzenia winka aloesowego potrzebujemy: pół kilograma miodu, pół kilograma liści aloesu, pół litra wina czerwonego gronowego (najlepiej o mocy 18 procent).
Do przygotowania będziemy potrzebowali ceramicznego garnka i drewnianej łyżki.

Liście mielimy w maszynce do mięsa i wlewamy do wyparzonego garnka. Dodajemy miód i wino. Jeżeli miód jest zestalony, lekko go podgrzewamy. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy.
Garnek przykrywamy bawełnianą lub lnianą ściereczką i przyciskamy talerzykiem. Pozostawiamy w chłodnym miejscu na okres do 5 dni. Szóstego dnia przecedzamy i rozlewamy do ciemnych buteleczek. I tutaj ważna uwaga. Jeżeli wino miało mniej niż 18 procent przed rozlaniem dodajemy do roztworu 2-3 duże łyżki czystego spirytusu.
Otrzymane winko przetrzymujemy na dole lodówki. Przeznaczoną do spożycia porcję trzymamy na stole, by uzyskała temperaturę pokojową. I tylko takie pijemy!

Zastosowanie winka:
1. Chrypka, kaszel - 2 razy dziennie po 1 łyżeczce aż do ustąpienia objawów.
2. Katar - pić rano przed jedzeniem 2-3 łyżeczki
Generalnie winko ma silne działanie uodparniające, leczy bóle głowy, reumatyzm, pomaga przy astmie.
Minimalny czas leczenia tych dolegliwości: od 2-3 tygodni do dwóch miesięcy.
Winka nie podajemy dzieciom, kobietom w ciąży, osobom z niewydolnością nerek.

Nalewka bursztynowa
Drobiny bursztynu (im mniejsze, tym lepiej) myjemy, osuszamy i w proporcji 1: 1 mieszamy ze spirytusem w ciemnej buteleczce. Każdego dnia wstrząsamy co najmniej raz. Nalewka jest gotowa, gdy płyn pachnie jodem, a nie spirytusem i nabiera jasnobrązowego koloru.
Sposób użycia: 2 krople na mały kieliszek wina czerwonego. Pijemy raz lub dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Długość picia zależy od schorzenia. Przy przeziębieniu jest to kilka dni do tygodnia, w przypadku alergii i astmy musimy liczyć się z wielomiesięczną kuracją. Profilaktycznie i aby nie dopuścić do nawrotu choroby każdego roku pijemy nalewkę od końca września do końca marca.
Na tych samych drobinach bursztynu możemy zrobić nalewkę po raz drugi. Wówczas jednak w jednej porcji odmierzamy nie dwia, a trzy krople nalewki.
Spirytusowy roztwór bursztynu możemy również stosować jak maść, smarując bolące i opuchnięte miejsca.
Czerwone wino z nalewką bursztynową bardzo korzystnie działa na serce.

Żyworódka jest ostatnio przebojem wśród roślin leczniczych.

Preparat czosnkowy
To niezwykły naturalny preparat przydatny w leczeniu gronkowca zieleniastego, grypy, przeziębień i bólu gardła. Do przygotowania potrzebujemy zmiażdżony średni ząbek czosnku, łyżeczkę miodu i łyżeczkę soku z cytryny. W garnuszku ucieramy i mieszamy wszystkie składniki. Dodajemy łyżeczkę zimnej przegotowanej wody. Mieszamy i odstawiamy (najlepiej w zamkniętym słoiczku) w chłodne miejsce na 12 godzin. Pijemy po pół łyżeczki do herbaty trzy razy dziennie. Oczywiście jeśli dla rodziny potrzeba więcej preparatu, robimy go np. z 3 łyżeczek miodu, soku z cytryny i wody oraz trzech ząbków czosnku. Nigdy jednak nie robimy go więcej, tylko tyle, by zużyć w 2-3 dni.

Cytryna - domowy antybiotyk
Cytryna użyta we właściwym czasie, czyli na początku przeziębienia, grypy czy anginy, szybko przywraca organizm do zdrowia. Przepis dla osoby o wadze 75 kg. Bierzemy trzy średnie cytryny o cienkiej skórce (cztery, gdy jest gruba), myjemy i obieramy, po czym drobno kroimy. Układamy na talerzyku: warstwa cytryn, warstwa cukru (a jeszcze lepiej ksylitolu). Zjadamy jednorazowo całą porcję, popijając ciepłą wodą lub herbatą. Taką terapię powtarzamy trzy razy, choć najczęściej już po pierwszym dniu czujemy radykalną poprawę.

Owoce czarnego bzu
Działają uodporniająco, przyspieszają leczenie przeziębień. Do przygotowania leczniczego specyfiku potrzebujemy dwie łyżeczki siemienia lnianego. Zalewamy je trzema szklankami zimnej wody i podgrzewamy aż do zagotowania. Wsypujemy dwie łyżeczki owoców czarnego bzu i przykrywamy naczynie (nie gotujemy!). Po 30 minutach odcedzamy i możemy już pić napar. Im dłużej pijemy, tym skuteczniejsze jest jego działanie. Zimą możemy go traktować jako zamiennik wieczornej herbaty.

Siemie lniane
Ma dużą wartość odżywczą i leczniczą. Pomaga w stanach osłabienia i rekonwalescencji. Zawiera dużo kwasów omega 3, stąd nazywane jest również polskim tranem. Przed zmieleniem ziarna lnu prażymy na patelni. Po zmieleniu 1-2 łyżki mieszamy z wodą, sokiem i pijemy raz lub dwa razy dziennie.

Niedoceniana czeremcha
Jej bogate w fitoncydy owoce mają moc bakteriobójczą większą niż czosnek. Czeremcha ma też działanie uspokajające, moczopędne i przeciwreumatyczne. Poprawia przemianę materii, jest więc doskonałym napojem w czasie odchudzania.
Sok z owoców jest stosowany głównie w leczeniu przeziębień. Robimy go, zasypując dojrzałe, czarne już owoce cukrem lub ksylitolem. Można pić na bieżąco lub przechować, pasteryzując.

Nalewka z orzecha włoskiego
To doskonały środek na problemy trawienne. Nalewkę wykonujemy z 3-5 owoców zerwanych pod koniec lipca. Po dokładnym umyciu i osuszeniu kroimy je i zalewamy 1 szklanką spirytusu. Po 14 dniach zlewamy do butelki, a orzechy ponownie zalewamy, ale tym razem czystą 40-procentową wódką.
Po następnych 14 dniach zlewamy do butelki z wcześniej uzyskaną nalewką. Używamy w przypadku problemów trawiennych czy zatruć pokarmowych - łyżeczka nalewki na łyżkę stołową wody.
Za tydzień kolejna porcja naturalnych preparatów leczniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany