Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie z ,,Expressem". Dieta dla seniora

ei24
.
. Polskapresse
Osoby starsze często nie przywiązują większej wagi do jakości pożywienia, uważając, że ich organizmy nie potrzebują tak wartościowych pokarmów, jak ludzi młodych.

Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Osłabiony, często nękany chorobami organizm seniora wymaga specjalnej troski. Nie potrzebuje mnóstwa kalorii, ale wartościowych, bogatych w enzymy, witaminy i minerały składników.

.

Jak ustawiać dietę dla ludzi starszych?
Najprościej sprawdzić, czy mają oni unormowaną wagę ciała, a więc ważą tyle kilogramów, ile mają wzrostu ponad metr. Taka waga jest w zasadzie bezpieczna i nie muszą wtedy zmieniać swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Szczególnie jeśli w dodatku są aktywni fizycznie. Najczęściej jednak seniorzy stają się coraz mniej ruchliwi. Zwalniają tryb życia, dłużej wypoczywają, więcej czasu spędzają w fotelu. Wtedy zużywają mniej energii, a więc wystarczy im mniejsza codzienna porcja kalorii. Jak twierdzi Irena Gumowska, przeciętne zapotrzebowanie kaloryczne dla osób po siedemdziesiątce jest od 20 do 30 procent niższe. Powinni więc jeść mniej, ale nie rezygnować z żadnych niezbędnych dla organizmu składników: węglowodanów, błonnika, białka, witamin i minerałów. Muszą tylko ograniczyć spożycie tłuszczów.


Co powinno znaleźć się w diecie seniora

Tłuszcze wybieramy najwartościowsze: masło, oliwa z oliwek, śmietana. Z oleju w żadnym razie nie wolno rezygnować i część spożywać w postaci surowej, jako dodatek do sałatek.
Z mleka lepiej zrezygnować, natomiast od czasu do czasu, najwyżej co drugi, trzeci dzień i w niewielkich ilościach (10 - 30 gramów) można sobie pozwolić na żółty ser.
Pijmy napoje fermentowane, a więc kefir, zsiadłe mleko i jogurt - najlepiej niesłodzony, bez owoców.
Jajka można spokojnie zostawić w diecie, najlepiej spożywając w formie z nieściętym żółtkiem (na miękko, w lekko smażonej jajecznicy).

Nie wolno absolutnie rezygnować z mięsa. Ale ograniczyć dzienne racje tych produktów do 80 gramów mięsa oraz po 30 gramów ryb i wędlin. Można oczywiście spożywać je zamiennie i zjeść 10 dag (100 g) ryby na obiad, a na kolację 40 gramów wędliny lub gotowanego mięsa. Zarówno mięso, jak i wędlina powinny być chude. Ale czasem można je zastąpić kurczakiem, byle bez skóry, która zawiera dużo tłuszczu.
Ryby też powinny być chude, takie jak dorsz, mintaj, morszczuk, szczupak, sandacz, pstrąg, leszcz.

Starsze osoby nie mogą rezygnować z warzyw i owoców. Muszą ich jeść co najmniej pół kilograma dziennie. Ich dobór należy urozmaicać, a prawie połowa powinna być dobrym źródłem witamin, a szczególnie witaminy C. Do tych warzyw należą brukselka, brokuły, szpinak, kalafior oraz natka pietruszki i selera naciowego, rzeżucha.

Owoce można dobierać ze względu na apetyt. Trzeba pamiętać jednak, że następna połowa spożywanych codziennie owoców i warzyw powinna zawierać karoten - prowitaminę A. Mają go marchew, dynia, boćwina, morele, czereśnie, szpinak, natka.
Do tego dochodzą produkty zbożowe - pieczywo, makarony, kasze oraz ok. 350 g ziemniaków, które zwłaszcza zimą są też ważnym źródłem witaminy C.

Taka dieta ma ok. 2000 kcal, a więc tyle, ile potrzebują seniorzy. Nie namawiamy jednak do całkowitego rezygnowania ze słodkości - kawałka ciasta, łyżeczki dżemu czy kawałeczka czekolady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany