Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdalna nauka na razie do 29 listopada. Czy są czynne świetlice? Czy otwarte są przedszkola? Czy będzie długi weekend po 11 listopada?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
fot. grzegorz olkowski / polska press
fot. grzegorz olkowski / polska press brak
Wszyscy uczniowie od poniedziałku 9 listopada zasiądą przed monitorami - startuje nauka na odległość. Zdalna nauka na razie do 29 listopada.

Od 9 do 29 listopada przed monitorami laptopów czy tabletów zasiądą także najmłodsi uczniowie. Decyzją rządu w związku z obostrzeniami, spowodowanymi pandemią, klasy I-III szkół podstawowych dołączą do zdalnego trybu nauki, w jakim już funkcjonują ich starsi koledzy z klas IV-VIII oraz młodzież szkół ponadpodstawowych. Łódzkie szkoły liczyły się z taka ewentualnością i po wiosennych doświadczeniach teraz rozpoczną e-lekcje na pewno lepiej przygotowane. Dyrektorzy szkół mają wiedzę na temat potrzeb poszczególnych uczniów związanych z wyposażeniem w sprzęt. Wiele laptopów z placówek zostało wypożyczonych dzieciom do użytku domowego, korzystają z nich także nauczyciele jeśli tak zdecydowali – w swoich domach albo w pracowniach w budynku szkoły. Jeśli jednak jakieś dziecko z różnych względów nie może uczyć się zdalnie w domu – z braku sprzętu czy dostępu do internetu, szkoła przygotuje dla niego pakiety edukacyjne w formie papierowej.
Wszyscy musieli dostosować się do wytycznych MEN, choć nie kryją obaw.
- Martwię się o efekty tej nauki – przyznaje Aleksandra, mama drugoklasisty Kuby. – Tym bardziej, że ja nie mogę towarzyszyć synowi, bo muszę chodzić do pracy. Będzie zostawał ze starszą siostrą, która chodzi do klasy I liceum. Czy sobie oboje dadzą radę?

Czy będą czynne świetlice?
Resort edukacji w opublikowanym rozporządzeniu zobowiązuje szkoły podstawowe do uruchomienia świetlic dla dzieci, których rodzice są zaangażowani w walkę z epidemią – np. w szpitalach.
Konsultacje dla uczniów przed egzaminami
Ponadto stacjonarnie w budynkach będą mogły odbywać się konsultacje dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej, klas III liceum ogólnokształcącego i klas IV technikum z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty lub maturalnego. Na terenie szkoły będzie też możliwe przeprowadzanie olimpiad, turniejów i konkursów.
Stacjonarne praktyki
Rozporządzenie dopuszcza też prowadzenie stacjonarnych zajęć praktycznych dla uczniów ostatnich klas 4-letniego technikum i słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych przystępujących do egzaminów w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń–luty 2021 r.).

A co ze szkołami artystycznymi?
Do 29 listopada zawieszone zostają też zajęcia stacjonarne w szkołach artystycznych. Jedynie dla uczniów klas VIII i maturzystów, a także uczniów przystępujących do egzaminu dyplomowego, na terenie szkoły będą mogły być organizowane konsultacje.

W ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych
Ograniczeniu ulegnie również funkcjonowanie ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych. Możliwe jednak będzie prowadzenie w nich części zajęć za zgodą rodziców dzieci i uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Jak będzie w szkołach specjalnych?
W szkołach podstawowych specjalnych i ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, a także w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej zajęcia mogą być prowadzone na miejscu, jeśli tak zdecyduje dyrektor.
W dalszym ciągu ograniczenie funkcjonowania jednostek oświatowych nie będzie dotyczyć szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Przedszkola, żłobki, internaty
Tak, jak dotąd, czyli stacjonarnie, mają działać przedszkola, żłobki, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych.
Normalnie mają działać też internaty.

Czy będzie długi weekend w szkołach w tym tygodniu?
W tym tygodniu, w środę 11 listopada przypada dzień wolny od pracy – Narodowe Święto Niepodległości. Czy w związku z tym dwa dni po nim – w czwartek i piątek 12 i 13 listopada uczniowie będą mieć wolne od nauki? Czy będzie to dla nich długi weekend aż do niedzieli 15 listopada, a na lekcje wrócą dopiero 16 listopada? To zależy od decyzji każdej szkoły z osobna. Jeżeli dyrekcja z radą pedagogiczną i radą rodziców ustaliły, że w tym terminie przypadnie wolne od zajęć edukacyjnych, przysługujące szkole z puli tzw. dni dyrektorskich – to tak. Taką decyzję podjęła np. Szkoła Podstawowa nr 71.
- U nas nie ma wtedy żadnych dodatkowych wolnych dni – mówi Krzysztof Durnaś, dyrektor SP 35. – Będą dopiero w styczniu, przed świętem Trzech Króli.
Także bez długiego weekendu pracuje m.in. XXVI LO.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany