Zbudują 400-metrową drogę w centrum miasta [WIZUALIZACJE, zdjęcia]

(IZJ)
Nowa ulica będzie kończyć się przy ul. Moniuszki, między budynkami pod numerem 5 oraz 7/9.
Nowa ulica będzie kończyć się przy ul. Moniuszki, między budynkami pod numerem 5 oraz 7/9.
Udostępnij:
Około 400 m długości będzie miała droga, która połączy ul. Tuwima z ul. Moniuszki. Właśnie końca dobiega budowa jej pierwszych 70 m. Zaczynają się one na wysokości budynku dawnej fabryki przy ul. Tuwima 10 (niemal naprzeciwko stacji benzynowej). Na potrzeby drogi zbudowano, sięgające do wysokości pierwszego piętra, przebicie w tym czterokondygnacyjnym budynku. Z drugiej strony droga będzie kończyła się przy ul. Moniuszki, między budynkami pod numerem 5 oraz 7/9. Droga będzie gotowa w 2018 r.

– Na rok 2016 zaplanowaliśmy prace porządkowe polegające m.in. na wyburzeniu kilku budynków gospodarczych stojących teraz w miejscach, przez które w przyszłości będzie przebiegała droga – mówi Natalia Olszewska z Wydziału ds. Zarządzania Projektami UMŁ. – Budowa kolejnego odcinka drogi rozpocznie się w 2017 r.
Przy nowej drodze będzie bardzo dużo drzew i łąwek. Zostanie tak poprowadzona, by udało zachować się jak najwięcej wieloletnich drzew rosnących już w tym rejonie. Będzie dostępna zarówno dla pieszych i rowerzystów, jak i samochodów osobowych.

Na typowy podwórzec zostanie zamieniona, także do 2018 r., ul. Moniuszki. Niewykluczone, że w części lub nawet w całości zostanie ona wyłożona drewnianym brukiem. Będą przy niej remontowane dwa miejskie budynki: willa pod numerem 5 oraz stanowiąca pierwotnie jej gospodarcze zaplecze kamienica pod numerem 3. W pierwszym powstanie łódzka multiteka, czyli nowoczesna, multimedialna media#teka oferująca dostęp do wielu dziedzin wiedzy zapisanej na różnych nośnikach.

Drugi będzie siedzibą urzędu miasta oraz będzie pełnił funkcje kulturalne. Zrewitalizowany zostanie również, obecnie pusty budynek dawnej fabryki przy ul. Tuwima 10. Po renowacji ulokują się w nim trzy wydziały urzędu miasta. Budowa nowej drogi, wraz z renowacją budynków, będzie kosztowała około 50 mln zł. W dalszej przyszłości droga zostanie przedłużona od ul. Tuwima az do ul. Roosvelta.

[ZOBACZ TEŻ FILM Wstał w nocy i zabił nożem 14 członków swojej rodziny. Tragedia w Indiach (autorRUPTLY/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Wstał w nocy i zabił nożem 14 członków swojej rodziny. Tragedia w Indiach (autorRUPTLY/x-news)