ZatrzyMAJ się w Łódzkiem!

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (RPO WŁ 2021 - 2027)

Trwa maj, klimatyczna wiosna powoli się rozpędza – czy można wyobrazić sobie lepszą porę na zaplanowanie wycieczki? A skoro wycieczka, to tylko w Łódzkiem! W naszym regionie na każdym kroku przenikają się ze sobą wielka historia oraz wspaniała przyroda. Nie wierzycie? Po lekturze niniejszego tekstu na pewno zmienicie zdanie!

Zamek w Oporowie

Niecałe 80 kilometrów od Łodzi, w powiecie kutnowskim, znajduje się Oporów. Ta niewielka miejscowość może pochwalić się najcenniejszym zabytkiem powiatu – późnogotyckim zamkiem, wzniesionym w latach 1434-1449. Zamek był siedzibą rodu Oporowskich herbu Sulima, który zaliczał się do grona najbogatszych rodów Królestwa Polskiego. Zamek w Oporowie jest najlepiej zachowaną rezydencją rycerską w Polsce. Od 1949 roku mieści się w nim Muzeum Wnętrz Stylowych, w którym zgromadzono pokaźną liczbę rzeźb, obrazów, a także eksponaty ceramiczne, tkackie, snycerskie oraz meblarskie.

Z zamkiem w Oporowie łączy się romantyczna i niestety tragiczna legenda. Wedle jej słów w tunelu łączącym zamek z pobliskim klasztorem paulinów (kolejne warte odwiedzin miejsce!) na miłosne schadzki spotykać mieli się przeor zakonu oraz zakochana w nim kasztelanka. W trakcie jednego ze spotkań zawaliło się sklepienie tunelu, grzebiąc tym samym parę kochanków. W następstwie tego zdarzenia wejście do tunelu zamurowano. W kutnowskiej okolicy mówi się, że pod murami zamków oraz na korytarzach klasztoru można czasem spotkać dwie białe postacie…

Arboretum SGGW w Rogowie

Po przeżyciach naukowo-historycznych fantastycznie będzie odetchnąć na świeżym powietrzu. Idealnym miejscem na złapanie oddechu będzie Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie, w powiecie brzezińskim, 37 kilometrów od Łodzi. Arboretum to inaczej ogród dendrologiczny, czyli miejsce, w którym kolekcjonowane są drzewa i krzewy, ale też inne rośliny. Rogowski ogród gości mnóstwo roślin z całego świata. Wiele z nich to niezwykle cenne i wymierające okazy, między innymi miłek wiosenny czy zimowit okazały. Dzięki bogactwu istniejących gatunków arboretum w Rogowie należy do najcenniejszych miejsc tego typu w Europie. Więcej informacji na temat ogrodu tutaj.

Tu podaj tekst alternatywny

Dodaj ogłoszenie