Zatankowałeś złe paliwo? Zobacz, co zrobić, gdy pomylisz się na stacji

Partnerem cyklu jest Audi w Łodzi
Zatankowanie złego paliwa wbrew pozorom zdarza się dość często nawet doświadczonym kierowcom. Pośpiech przy dystrybutorze, roztargnienie, samochód służbowy czy kilka samochodów w rodzinie – powodów pomyłki może być dużo. Jeśli odpowiednio szybko zorientujemy się, że wlaliśmy do samochodu nieodpowiednie paliwo, mamy szansę uniknąć poważniejszych konsekwencji. Musimy tylko wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować.

Unikaj pomyłki!

Wlanie nieodpowiedniego paliwa do samochodu może mieć poważne, a co za tym idzie, kosztowne konsekwencje. Najlepszym sposobem, aby ich uniknąć jest… unikanie samej pomyłki. Pomagają nam w tym właściciele stacji paliw i producenci samochodów. W samochodach napędzanych benzyną wlew paliwa jest wyraźnie węższy niż pistolet z olejem napędowym, więc zdecydowanie trudniej wlać olej do samochodu benzynowego niż odwrotnie.

Większość producentów samochodów umieszcza na klapkach wlewu paliwa wyraźne oznaczenia paliwa, jakie należy w nim stosować. Warto przed każdym tankowaniem wyrobić sobie nawyk zerkania na tę tabliczkę. Pomoże to uniknąć pomyłki, gdy jesteśmy roztargnieni. Do zdecydowanej większości błędów dochodzi bowiem nie z niewiedzy, ale właśnie przez rozkojarzenie.

Zatankowaliśmy niewłaściwe paliwo – co robić?

Co zrobić, jeśli już zatankowaliśmy niewłaściwe paliwo? Najważniejsze jest, by w takiej sytuacji nie uruchamiać silnika. Jeśli zauważymy pomyłkę zanim włączymy silnik, możemy odetchnąć z ulgą, gdyż prawdopodobnie uda się uniknąć stosunkowo dużych kosztów. W tej sytuacji powinno wystarczyć opróżnienie zbiornika paliwa. Konieczne może się okazać też płukanie przewodów paliwowych i wymiana filtra paliwa.

Wlałeś złe paliwo? Nie uruchamiaj silnika!

Jeśli zauważysz, że wlałeś do baku złe paliwo, pod żadnym pozorem nie włączaj silnika. Przepchnij samochód z dala od dystrybutora i odholuj samochód na warsztat. Część kierowców próbuje samodzielnie wypompować niewłaściwe paliwo z baku. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Po pierwsze, może to być niebezpieczne, a po drugie, można w ten sposób uszkodzić układ paliwowy. Co więcej, może się to okazać również niewystarczające.

W przypadku zatankowania niewłaściwego paliwa ważne jest, by dokładnie oczyścić cały układ paliwowy, a taką pewność uzyskamy nie tylko wypłukując dokładnie zbiornik, ale czyszcząc także przewody paliwowe i wymieniając filtr paliwa. W odpowiednim warsztacie taka usługa zostanie wykonana szybko i sprawnie. Koszt wraz z holowaniem pojazdu powinien zamknąć się w kilkuset złotych. Dobrze w takiej sytuacji skorzystać z oferty autoryzowanego serwisu producenta, który zagwarantuje nam rzetelność i fachowość.
Serwis Audi w Łodzi

Warto sprawdzić też polisę ubezpieczeniową – wiele towarzystw oferuje pomoc w przypadku wlania niewłaściwego paliwa. W takiej sytuacji samochód trafi na lawecie do warsztatu i zostanie naprawiony na koszt ubezpieczyciela.

Wlaliśmy benzynę do silnika diesla – co dalej?

Sytuacja się skomplikuje, gdy nie zorientujemy się od razu, że pomyliliśmy paliwo i spróbujemy odjechać spod dystrybutora. Dużo będzie zależało od tego jaki mamy silnik i ile wlaliśmy do baku

benzyny. Niewielka ilość benzyny nie powinna zaszkodzić silnikom diesla starszej generacji. Jeśli w baku nie ma więcej niż 10-15 procent benzyny, silnik powinien sobie poradzić z taką ilością złego paliwa bez większych konsekwencji. Oczywiście, jeśli nie chcemy ryzykować, lub wlaliśmy do baku większą ilość benzyny, powinniśmy jak najszybciej wyłączyć silnik i odholować auto na warsztat.
Serwis Audi w Łodzi

W przypadku nowej generacji diesli pomyłka może okazać się dużo kosztowniejsza. Nawet niewielka ilość benzyny może spowodować poważne uszkodzenia pompy wtryskowej lub wtryskiwaczy, a to oznacza koszty sięgające kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Im wcześniej wyłączymy silnik, tym większa szansa na jego uratowanie.

Olej napędowy w samochodzie na benzynę

Jakie mogą być konsekwencje wlania oleju napędowego do samochodu na benzynę? Podobnie jak w przypadku silników dieslowych, wiele zależy od ilości oleju w baku i rodzaju silnika. Silniki benzynowe starszej generacji powinny poradzić sobie z niewielką ilością oleju napędowego – jeśli w pełnym baku z benzyną znajdą się 2-3 litry oleju, nie powinno dojść do usterki.

Dla silników benzynowych nowej generacji olej silnikowy może być jednak zabójczy i doprowadzić do uszkodzenia układu wtryskowego, a nawet nadtopienia tłoków. Niezależnie więc od rodzaju silnika, im szybciej go wyłączymy, tym większa szansa na niższe koszty naprawy.

Pomyliłeś paliwo?

Skontaktuj się z Serwis Audi w Łodzi

tel.: +48 42 207 74 17 - Audi Centrum Łódź
[email protected]

tel.: +48 42 677 17 00 - Audi Krotoski Łódź
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zatankowałeś złe paliwo? Zobacz, co zrobić, gdy pomylisz się na stacji - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany