Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaświadczenie lekarskie nie zawsze chroni przed zwolnieniem. Co powinniśmy wiedzieć o L4?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Zwolnienie lekarskie nie chroni pracowników przed tzw. dyscyplinarką
Zwolnienie lekarskie nie chroni pracowników przed tzw. dyscyplinarką Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Zgodnie z polskim prawem, pracodawcy nie mogą wypowiedzieć umowy o pracę osobie przebywającej na L4. Warto jednak pamiętać, że są pewne wyjątki, w których pracodawca może bez żadnych konsekwencji zakończyć współpracę. Poniżej wyjaśniamy, kiedy zaświadczenie lekarskie nie chroni przed zwolnieniem.

Spis treści

"Pójdę na zwolnienie chorobowe, to szef mnie nie zwolni" - to powszechne przekonanie pracowników, które jednak nie jest w pełni prawdziwe. Istnieje kilka sytuacji, gdy pracodawca może zakończyć współpracę, mimo zadeklarowanego pobytu na tak zwanym L4. Prawo nie wyklucza bowiem rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

L4, a przedłużająca się choroba

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają znacznie więcej przywilejów niż np. pracownicy na tzw. śmieciówkach. Wiąże się to również z tym, że zakończenie z nimi współpracy, szczególnie, gdy przebywają na chorobowym, jest utrudnione. Pracodawca może jednak rozwiązać umowę bez wypowiedzenia gdy:

  • niezdolność do pracy trwa dłużej niż 3 miesiące i dotyczy osoby zatrudnionej krócej niż pół roku,
  • niezdolność do pracy trwa dłużej niż okres zasiłkowy (182/270 dni), a następnie świadczenie rehabilitacyjne (3 miesiące), czyli po 9 lub 12 miesiącach przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Pracodawca nie może natomiast rozwiązać umowy o pracę bez składania wypowiedzenia, jeśli nieobecność była spowodowana opieką nad dzieckiem. W tym przypadku ochrona trwa przez cały okres pobierania zasiłku z tego tytułu.

L4, a zwolnienie dyscyplinarne

Obowiązujące w Polsce przepisy nie przewidują ochrony pracownika przebywającego na L4 przed zwolnieniem dyscyplinarnym. Przesłankami do rozwiązania umowy o prace w ten sposób mogą być:

  • ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych,
  • popełnienie przestępstwa (jeśli jest oczywiste lub zostało stwierdzone przez wymiar sprawiedliwości),
  • utrata uprawnień do wykonywania pracy przez osobę zatrudnioną z jej winy.

"Dyscyplinarkę" można zatem otrzymać pracownik, który pełnił swoje obowiązki zawodowe pod wpływem środków odurzających lub alkoholu, przekazywał poufne dane do konkurencji, łamał regulamin zakładu pracy, posiadał nieusprawiedliwione nieobecności lub działał na niekorzyść firmy. Co ciekawe, umowa może zostać zerwana nawet za niepunktualność.

Czasem zdarza się jednak, że pracodawca może niesłusznie wręczyć pracownikowi oświadczenie o "dyscyplinarce" podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z Kodeksem pracy należy wtedy złożyć odwołanie do sadu. Jeśli wymiar sprawiedliwości ustali, że wypowiedzenie jest niezgodne z prawem lub nie jest uzasadnione, wydawane jest orzeczenie o bezskuteczności złożonego wypowiedzenia. Sąd może w takiej sytuacji zadecydować o przywróceniu pracownika do pracy, a nawet wypłacie odszkodowania.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaświadczenie lekarskie nie zawsze chroni przed zwolnieniem. Co powinniśmy wiedzieć o L4? - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany