MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zastrzeżenie PESEL od 1 czerwca. Jak to się robi? Czy będzie trudniej dostać kredyt? Co z wypłatą większej gotówki? Nowe zasady w bankach

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Jeśli zastrzeżesz numer PESEL, ochronisz się przed oszustami dybiącymi na twoje pieniądze
Jeśli zastrzeżesz numer PESEL, ochronisz się przed oszustami dybiącymi na twoje pieniądze 123RF
1 czerwca 2024 roku weszły zmiany związane z bezpieczeństwem naszych danych osobowych, a w konsekwencji także naszych pieniędzy. Chodzi o zastrzeganie numeru PESEL. Jeśli zastrzeżesz numer, ochronisz się przed oszustami dybiącymi na twoje pieniądze. Jak to zrobić?

Rewolucja od 1 czerwca 2024 roku

Od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, na przykład banki, będą miały obowiązek weryfikowania czy nasz numer PESEL jest zastrzeżony. Będą to robiły między innymi przy zawieraniu umowy kredytu lub pożyczki oraz przy wypłacaniu pieniędzy.

Korzyści z zastrzeżenia są podwójne. Po pierwsze, jeśli zastrzeżesz swój PESEL, nikt nie zaciągnie zobowiązana na twoje dane. Po drugie, jeśli jednak mimo zastrzeżenia oszuści zaciągnęliby zobowiązanie, posługując się twoimi danymi, nie będziesz musiał go spłacać.

Jak widać, zastrzeżenie numeru PESEL gwarantuje znacznie większe niż dotychczas bezpieczeństwo naszym pieniądzom. Decydując się na skorzystanie z tej procedury, zyskujemy spokój.

Konsekwencje prawne będą wyciągane w przypadku wszystkich zdarzeń, do których dojdzie od 1 czerwca 2024 roku.

Zastrzeżenie numeru PESEL

PESEL można zastrzec na dwa sposoby – online poprzez aplikację mObywatel 2.0 lub w urzędzie gminy. Obie te metody są proste.

Jeśli wybierzesz sposób online, wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji mObywatel 2.0 i wybierzesz przycisk „Zastrzeż PESEL”. Zastrzeżenie zostanie dokonane od razu, nie trzeba za to nic płacić.

Jeżeli zdecydujesz się na zastrzeżenie numeru PESEL w urzędzie gminy, powinieneś wziąć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Cudzoziemiec musi mieć dokument podróży cudzoziemca lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo. Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy lub małżonkiem obywatela Ukrainy bez obywatelstwa ukraińskiego i masz numer PESEL ze statusem UKR lub nie masz żadnego z wyżej wymienionych dokumentów, musisz wziąć inny dokument, na podstawie którego ustalono twoją tożsamość przy nadawaniu statusu UKR.

Teraz wystarczy, że pobierzesz i wypełnisz wniosek w domu albo zrobisz to w urzędzie gminy. Możesz też poprosić urzędnika, żeby wydrukował wypełniony wniosek z systemu. Wniosek musisz podpisać i złożyć. Tyle wystarczy.

Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy.

Usługa jest bezpłatna, a PESEL zostanie zastrzeżony od razu.

ZOBACZ Jak zastrzec numer PESEL?

Jeśli zastrzeżesz numer PESEL, ochronisz się przed oszustami dybiącymi na twoje pieniądze

Zastrzeżenie PESEL od 1 czerwca. Jak to się robi? Czy będzie...

Utrudnione procedury bankowe

Bank sprawdzi, czy nie masz zastrzeżonego numeru PESEL zanim:

  • otworzy ci konto,
  • pożyczy ci pieniądze,
  • udostępni ci bankowość elektroniczną,
  • wypłaci ci w placówce więcej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (do końca czerwca 2024 roku jest to kwota 12.726 zł, a od 1 lipca 2024 roku – 12.900 zł).

Jeśli masz zastrzeżony numer PESEL, nie załatwisz tych spraw. Nawet, jeśli to ty sam świadomie chcesz dokonać którejkolwiek z tych czynności i nie ma z tym nic wspólnego żaden oszust, spotkasz się z odmową.

Nowe obostrzenia dotyczą nie tylko czynności prowadzonych przez banki, ale też przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK), instytucje płatnicze (np. mPay, SkyCash) oraz instytucje pożyczkowe.

Pożyczki i wypłaty po zastrzeżeniu

Czy zastrzeżenie numeru PESEL oznacza, że stracisz możliwość pożyczenia pieniędzy w banku, otwarcia konta, uzyskania dostępu do bankowości elektronicznej i wreszcie, czy oznacza to, że nie będzie już mógł podejmować w banku większych kwot pieniędzy? Nie!

Zastrzeżenie można bowiem w każdej chwili cofnąć.

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL

Cofnięcie zastrzeżenia wymaga czynności analogicznych, jak samo zastrzeżenie. Można to zrobić w aplikacji mObywatel 2.0 lub w urzędzie gminy.

Jeśli wybierzemy metodę online, musimy kliknąć „Cofnij zastrzeżenie”.

Jeśli zdecydujesz się na wizytę w urzędzie, urzędnik wyda ci potwierdzenie cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.

Zastrzeżenie można cofnąć bezterminowo albo określić datę i godzinę, kiedy system automatycznie ponownie zastrzeże twój numer PESEL.

Po cofnięciu zastrzeżenia trzeba będzie odczekać 30 minut, by możliwe było ponowne zablokowanie numeru PESEL.

Załatwianie innych spraw

Zastrzeżenie numeru PESEL nie będzie wpływało na korzystanie z innych produktów i usług bankowych niż te, które wymieniliśmy.

Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty ani załatwienia sprawy urzędowej.

Zabezpieczenie przed oszustwem na wnuczka

Nowa regulacja ma też chronić przez oszustwami na wnuczka lub na policjanta.

Po zastrzeżeniu numeru PESEL wypłacenie w banku kwoty wyższej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia będzie bowiem możliwe dopiero po upływie około 12 godzin.

Ma to uniemożliwić podjęcie z rachunku bankowego większej kwoty jednorazowo lub w serii. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL w tym czasie. Ma to być czas, w którym ofiara próby wyłudzenia metodą na wnuczka lub na policjanta będzie miała czas na refleksję i na skonsultowanie się z bliskimi. A to daje dużą szansę na uniknięcie utraty pieniędzy i zdemaskowanie oszusta.

Niestety, można się spodziewać, że wraz z rozpoczęciem działania nowych zabezpieczeń, oszuści dopracują też nowe metody ich omijania – na przykład pomoc posiadającym rachunki seniorom w zdjęciu blokady...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany