Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarzuty dla ginekologa za błędy w czasie porodu. Dziecko jest niepełnosprawne

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Prokuratura Okręgowa w Łodzi postawiła zarzuty narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo życia i zdrowia noworodka i spowodowanie u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 61-letniemu ginekologowi, który pełnił dyżur w szpitalu w jednym z miast okręgu łódzkiego.WIĘCEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
Prokuratura Okręgowa w Łodzi postawiła zarzuty narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo życia i zdrowia noworodka i spowodowanie u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 61-letniemu ginekologowi, który pełnił dyżur w szpitalu w jednym z miast okręgu łódzkiego.WIĘCEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Prokuratura Okręgowa w Łodzi postawiła zarzuty narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo życia i zdrowia noworodka i spowodowanie u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 61-letniemu ginekologowi, który pełnił dyżur w szpitalu w jednym z miast okręgu łódzkiego. Grozi mu do 5 lat więzienia. Sprawa miała miejsce 1 kwietnia 2018 roku. Wobec podejrzanego zastosowano zawieszenie w wykonywaniu zawodu lekarza.

1 kwietnia 2018 roku, lekarz pełnił funkcję kierownika dyżuru na oddziale położniczo-ginekologicznym. Tego dnia do placówki ok. godz. 3.20 zgłosiła się odczuwająca bóle porodowe 38-letnia kobieta. Wcześniej ciąża przebiegała prawidłowo, a termin porodu wyznaczono na 14 kwietnia 2018.

Pacjentkę umieszczono w sali porodowej. Już podczas pierwszego badania tętna płodu (KTG) odnotowano nieprawidłowości. Kobiecie podano kroplówki z wywołującą skurcze oksytocyną, aby przyśpieszyć poród naturalny. Jak poinformował rzecznik 38-latka faktycznie pozostawała pod opieką pielęgniarek i położonych, ponieważ jak wynika z zebranego materiału dowodowego, pomiędzy godziną 6.30 a 8.30, kierownik dyżuru opuścił szpital. Kontaktował się w tym czasie z personelem medycznym jedynie telefonicznie.

Według prokuratury, trzy kolejne zapisy KTG miały obraz patologiczny. Mogły świadczyć o stanie wysokiego zagrożenia płodu. Ostatni zapis, bezpośrednio przed podjęciem decyzji o zakończeniu ciąży cięciem cesarskim, ma obraz charakterystyczny dla umierającego płodu ze stopniowo obniżającą się częstością akcji jego serca.

Ocena zapisów KTG powinna skutkować podjęciem, znacznie wcześniej decyzji o wykonaniu cięcia cesarskiego. Tymczasem, dopiero po godzinie 7, gdy odnotowano praktycznie zanik pracy serca dziecka, inna lekarka obecna w szpitalu, zdecydowała o konieczności pilnego przeprowadzenia porodu tą właśnie metodą. Chłopiec urodził się niedotleniony, przystąpiono do resuscytacji i przewieziono go do oddziału intensywnej terapii Centrum Zdrowia Matki Polki.
U noworodka doszło do rozwoju niedotlenienia, a w następstwie do powstania nieodwracalnych skutków zdrowotnych, związanych głównie z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, które biegła zakwalifikowała jako ciężkie kalectwo i ciężką chorobę długotrwałą.

Sprawę ocenili biegli ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W opinii stwierdzono jednoznacznie, że brak reakcji na nieprawidłowości KTG było błędem. Do rozwiązania ciąży metodą cięcia cesarskiego powinno dojść znacznie wcześniej.
Decyzja w tym zakresie należała do kierownika dyżuru, który jednakże, jak wskazują ustalenia, mimo niepokojącego zapisu KTG, opuścił szpital i kontaktował się jedynie telefonicznie ze średnim personelem medycznym, uzyskując informacje, że akcja porodowa jeszcze się nie rozpoczęła.

Podczas przesłuchania, po zapoznaniu się z opinią biegłych, mężczyzna przyznał, że błędem było nieprzystąpienie wcześniej do zabiegu cesarskiego cięcia. Potwierdził, że opuścił szpital, informując jednak, że jego nieobecność trwała krótko, czemu - jak twierdzi prokuratura - przeczą inne zebrane dowody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany