MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapadł wyrok w sprawie księdza z Dąbrowy Górniczej. Został skazany na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przed Sądem Rejonowym w Dąbrowie Górniczej zapadł wyrok w sprawie księdza Tomasza Z., który nie udzielił pierwszej pomocy mężczyźnie podczas gejowskiej imprezy w mieszkaniu służbowym na terenie parafii >>>
Przed Sądem Rejonowym w Dąbrowie Górniczej zapadł wyrok w sprawie księdza Tomasza Z., który nie udzielił pierwszej pomocy mężczyźnie podczas gejowskiej imprezy w mieszkaniu służbowym na terenie parafii >>>Lucyna Nenow
Przed Sądem Rejonowym w Dąbrowie Górniczej zapadł wyrok w sprawie księdza Tomasza Z. Duchowny nie udzielił pierwszej pomocy mężczyźnie podczas gejowskiej imprezy o charakterze seksualnym, którą sam zorganizował w swoim mieszkaniu służbowym na terenie parafii. Oskarżony został skazany m.in. na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności.

Ratownicy medyczni wchodzą do mieszkania służbowego księdza Tomasza Z. Widzą nagiego, nieprzytomnego mężczyznę. Natychmiast udzielają mu pomocy...

Tą aferą żyła cała Polska. W lipcu zeszłego roku w służbowym mieszkaniu księdza Tomasza, wikarego z bazyliki w Dąbrowie Górniczej odbyła się gejowska impreza. Duchowny zaprosił na nią dwóch mężczyzn, a jeden z nich miał być męską prostytutką. Prokuratura twierdziła jednak, że mężczyzna nie czerpał żadnych korzyści majątkowych z uprawiania seksu. Na pewno nie spodziewał się tego, co się zaraz wydarzy... Jedno jest pewne - stracił przytomność i trafił do szpitala.

Przed Sądem Rejonowym w Dąbrowie Górniczej zapadł wyrok w sprawie księdza Tomasza Z.

Przed Sądem Rejonowym w Dąbrowie Górniczej zapadł wyrok przeciwko księdzu Tomaszowi Z., który niechlubnie zasłynął z organizacji gejowskiego party, zakończonego fiaskiem. Jeden z mężczyzn w czasie imprezy stracił przytomność. Ksiądz został oskarżony m.in. o nieudzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Ze względu na jego dobro, sąd zadecydował o wyłączeniu procesu z jawności.

Tomasz Z. został skazany na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności. Musi także zapłacić zadośćuczynienie poszkodowanemu mężczyźnie w wysokości 15 tys. zł. Musi także wpłacić łączną kwotę w wysokości 3 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Duchowny został zwolniony w całości z obowiązku zapłaty opłat sądowych.

Przypomnijmy, że ksiądz Tomasz Z. usłyszał trzy zarzuty, które dotyczyły przestępstw związanych z narkotykami oraz środkami psychotropowymi. Jeden z nich odnosi się do podania innej osobie nielegalnej substancji.

- Jeden z tych trzech zarzutów dodatkowo jest powiązany z przekroczeniem wolności seksualnej innej osoby i obyczajności. Czwarty zarzut dotyczy natomiast spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i nieudzieleniu pomocy osobie będącej w stanie zagrożenia zdrowia i życia – przekazał nam prokurator Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Ksiądz nie udzielił pomocy mężczyźnie. Prokuratura wszczęła śledztwo

Przypomnijmy, że prokuratura wszczęła z urzędu śledztwo w sprawie w połowie września 2023 roku. Dotyczyło ono nieudzielenia pomocy osobie, która znalazła się w stanie zagrożenia życia. W kolejnych miesiącach w tej sprawie trwało przesłuchiwanie świadków całego zdarzenia. Sprawą zajmował się także powołany biegły. Trzeba było ustalić między innymi, czy poszkodowany mężczyzna, który trafił ostatecznie do szpitala, znajdował się w stanie zagrożenia życia, a także czy na stan jego zdrowia wpłynęła postawa ks. Tomasza Z., który nie chciał do środka wpuścić ratowników medycznych i nie udzielił temu mężczyźnie niezbędnej pomocy.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej 23 lutego br. Na pierwszym posiedzeniu sądu zapadła decyzja o przedłużeniu aresztu tymczasowego ks. Tomaszowi Z. o trzy miesiące, do 8 maja br. Duchowny zmierzył się przed sądem z czterema zarzutami, jakie postawiła mu prokuratura.

- Przedłużenie aresztu tymczasowego ma pozbawić oskarżonego m.in. możliwości wpływania na świadków, którzy będą składali w tej sprawie zeznania. Oskarżony może złożyć wyjaśnienia, ale nie musi tego robić. Może również złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze – wyjaśniał "Dziennikowi Zachodniemu" prokurator Waldemar Łubniewski.

Jeszcze w styczniu tego roku, po ogłoszeniu zarzutów w prokuraturze, był przesłuchiwany. Podejrzany zdecydował się wyjaśnić sytuację i ustosunkował się do każdego z zarzuconych mu przestępstw. Wówczas został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

Seksafera w Dąbrowie Górniczej. Parafia NMP Anielskiej zasłynęła z gejowskiego party w całej Polsce

Wszystko zaczęło się od gejowskiego party. Ksiądz Tomasz Z. zorganizował w swoim służbowym mieszkaniu na plebanii parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej imprezę o charakterze seksualnym. Oprócz duchownego wzięło w niej udział także dwóch innych mężczyzn. Dla lepszej zabawy, uczestnicy wydarzenia mieli zażywać środki na potencję. Nagle jeden z mężczyzn stracił przytomność, ale ksiądz Tomasz Z. nie chciał wpuścić do środka ratowników medycznych. Konieczna okazała się interwencja policji.

Ratownicy zastali na miejscu nagiego, nieprzytomnego mężczyznę. Szybko przewieziono go do szpitala. Po udzieleniu pomocy pokrzywdzony sam opuścił placówkę.

Sprawa tragicznej w skutkach gejowskiej imprezy obiegła cały kraj

Sprawa stała się głośna w całym kraju, pojawiła się także w zagranicznej prasie. Po wpłynięciu do kurii diecezjalnej w Sosnowcu pisemnego zawiadomienia od proboszcza parafii NMP Anielskiej o „interwencji pogotowia i policji” w mieszkaniu ks. Tomasza Z. ordynariusz sosnowiecki powołał komisję wyjaśniającą okoliczności zdarzenia. 2 października 2023 roku ks. Tomasz Z. otrzymał dekret ordynariusza sosnowieckiego z 21 września, zawierający decyzję odwołania go ze wszystkich podejmowanych do tej pory funkcji i urzędów. Musiał także zamieszkać poza terenem dąbrowskiej parafii. Nie został jednak wydalony ze stanu duchownego.

Ks. Tomasz Z. był wikariuszem w dąbrowskiej parafii. Był także m.in. asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej. Odpowiadał również za wydanie gazety katolickiej "Niedzieli Sosnowieckiej".

Pokłosiem całego zdarzenia była potem rezygnacja z godności biskupa sosnowieckiego przez ks. Grzegorza Kaszaka. Diecezja sosnowicka do dziś czeka na nowego biskupa.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany