Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamkniętym z powodu koronawirusa firmom i sklepom grozi bankructwo. Jest prośba o zawieszenie czynszu!

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Archiwum ei
Łódzka posłanka Lewicy, Hanna Gill-Piątek i i Izba Rzemieślnicza zwróciły się do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej o zawieszenie czynszu w miejskich lokalach użytkowych. Miałaby to być forma pomocy dla mikro i małych przedsiębiorców w sytuacji zmniejszających się ich obrotów spowodowanych przez zagrożeniem epidemią koronawirusa.

– Rząd wciąż spóźnia się z konkretnymi propozycjami pomocy dla mikro i małych przedsiębiorców, ale samorządy mogą już działać. Jednocześnie miasta nie mogą sobie pozwolić na sfinansowanie wszystkich skutków zastoju gospodarczego. Dlatego razem z Izbą Rzemieślniczą w Łodzi występujemy ze wspólną propozycją. Rozwiązanie to dwumiesięczne pokrycie z kaucji umownej zobowiązań czynszowych przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale od miasta. Pomoże to firmom z Łodzi i województwa przetrwać ten najtrudniejszy czas – mówi Hanna Gill-Piątek, posłanka Lewicy. – Przedsiębiorcy byliby zobowiązani do uzupełnienia kaucji do końca roku, kiedy obroty wzrosną. Jest to rozwiązanie bezkosztowe dla samorządów. Z czegoś trzeba wypłacić pensje pracownikom oraz utrzymać ich rodziny podczas fali zakażeń koronawirusem. Trzeba ratować rzemiosło i usługi. Musimy działać szybko i zdecydowanie dla wspólnego dobra.

Posłanka obawia się, że w wielu branżach prowadzenie biznesu przez najbliższe tygodnie nie będzie możliwe w ogóle ze względu na zakaz działalności w branży rozrywki czy zakaz imprez masowych.

– W tym momencie nie pracuje już 75 proc. zakładów rzemieślniczych – mówi Stanisław Syguła, prezes Izby Rzemieślniczej w Łodzi. – Jeśli przestój potrwa 2 miesiące, dla większości przedsiębiorstw będzie to oznaczało straty nie do odrobienia. Zwróciliśmy się już z apelem do premiera, ale samorządy także mogą tu znacznie pomóc. Liczymy na zrozumienie tej nadzwyczajnej sytuacji władz miast w województwie.

Władze Łodzi widząc trudną sytuację wielu firm i sklepów w mieście rozpoczęły przygotowania nad miejskim pakietem pomocowym. Jego szczegóły mają być podane wkrótce.

– Pomysł panią poseł jest bardzo ciekawy, ale niestety nie do zastosowania w przypadku miejskich lokali użytkowych. W większości przypadków, aby je wynająć nie trzeba było bowiem wpłacać żadnej kaucji, więc i nie ma z czego odliczać czynszu – mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi. – Lokale użytkowe są wynajmowane na zasadzie licytacji wysokości stawek czynszowych przez najemców.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany