Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknięte szkoły. Zasiłek opiekuńczy. Kto zapłaci za przymusową kwarantannę i izolację pod nadzorem sanepidu?

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zasiłek opiekuńczy. Kto zapłaci za kwarantannę? Świadczenia socjalne. Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do świadczeń z tytułu choroby. Rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Koronawirus. Zamknięte szkoły. Zasiłek opiekuńczy

Aby otrzymać chorobowe za czas kwarantanny lub izolacji pod nadzorem sanepidu konieczna jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.
Koronawirus w Łodzi. Najnowsze informacje
- Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługują one na ogólnych zasadach: wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy.

Zgodnie z przepisami państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium Polski. Wydaje ją, gdy osoba jest zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną lub miała styczność z tzw. źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego.

Kwarantanna kto zapłaci

Jeśli w trakcie kwarantanny lub izolacji pod nadzorem sanepidu osoba jej poddana zachoruje, to może mieć wydane zwolnienie lekarskie. Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie takiego zaświadczenia pozostaje w kompetencji lekarza.
Koronawirus. Szkoły zamknięte- W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby - dodaje Monika Kiełczyńska.

Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka. Jest ona traktowana analogicznie jak choroba dziecka - oznacza niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców, który musi zapewnić dziecku opiekę na czas trwania choroby.

Koronawirus. Zamknięte szkoły. Zasiłek opiekuńczy

Rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni, jeżeli w związku ze zwalczaniem zakażenia wirusem, zamknięty zostanie żłobek, przedszkole lub szkoła. Przysługuje on niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługującego rodzicom nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku w roku kalendarzowym.

Koronawirus. Zamknięte szkoły. Zasiłek opiekuńczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany