Zamiast papierowej legitymacji, mLegitymacja w smartfonie, czyli sposób jak nie zgubić dokumentu

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca szkoły do wprowadzenia w swojej placówce mLegitymacji, czyli dokumentu, który uczeń będzie miał w swoim smartfonie. Dzięki temu nie ma problemu z obowiązkiem noszenia legitymacji papierowej (a ta lubi się zawieruszyć lub zwyczajnie się o niej zapomina, podczas gdy smartfony dzieci pilnują bardzo uważnie). mLegitymacja jest pełnoprawnym dokumentem, którym można się legitymować przy kontroli biletów komunikacji miejskiej, w kinie, zapisując się do biblioteki, czy przy innych okazjach. W całej Polsce z tej formy korzysta już 4 tysiące szkół, w Łodzi jest ich 11. Wystarczy wypełnić formularz na stronie: ose.gov.pl mLegitymacja jest częścią aplikacji mObywatel.

- Doświadczenia szkół, które do tej pory przystąpiły do naszego projektu jednoznacznie pokazują, że mLegitymacja to rozwiązanie, które chwalą sobie nie tylko uczniowie, ale i rodzice. Jej wdrożenie nie generuje też żadnych dodatkowych kosztów dla szkół. Nie muszą kupować nowego oprogramowania lub sprzętu. Zapewniamy im pełne wsparcie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Co najważniejsze: mLegitymacja szkolna to nie kolejny gadżet na telefon. To dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja – tłumaczy szef MC. - Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

mObywatel jest dla wszystkich

Aplikację mObywatel, której częścią jest mLegitymacja, polecamy także wszystkim dorosłym. Koniecznie ściągnijcie ją (ze sklepów Google Play lub App Store, które znajdziecie na pulpitach swoich telefonów) i zainstalujcie w swoich smartfonach.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z telefonów z systemem Android, czy iOS – jest w nim mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego możecie korzystać wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku wylegitymowania się „tradycyjnym” dowodem osobistym. Przykład? W pociągu podczas kontroli biletów lub – co może się przydać w ferie – w wypożyczalniach sprzętu sportowego.

I tu przypomnienie: jeśli wypożyczacie sprzęt i jesteście proszeni o zostawienie dokumentu tożsamości „w zastaw”, nie róbcie tego. Nikt, zgodnie z prawem, nie może tego od nas wymagać. Bądźcie również ostrożni jeśli ktoś chce skserować Wasz dokument. Więcej na ten temat przeczytacie w komunikacie Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

***
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

W Łodzi mamy 11 szkół zarejestrowanych w systemie mLegitymacja szkolna, to:

 • XLII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. IRENY SENDLEROWEJ
 • SZKOŁA PODSTAWOWA KORNELÓWKA
 • SZKOŁA PODSTAWOWA MISTRZOSTWA SPORTOWEGO "SZKOŁA MISTRZÓW KOKORO" - CENTRUM PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH
 • LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO "SZKOŁA MISTRZÓW KOKORO" - CENTRUM PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH
 • TECHNIKUM EDUKACJI INNOWACYJNEJ W ŁODZI
 • TECHNIKUM NR 17 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNO-INFORMATYCZNYCH IM. JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO
 • LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE UMIEJĘTNOŚCI TWÓRCZYCH
 • TECHNIKUM ADMINISTRACYJNO-USŁUGOWE
 • AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
 • TECHNIKUM INFORMATYKI EDUKACJI INNOWACYJNEJ W ŁODZI
 • NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA PRACOWNIA

mLegitymacja dostępna jest na smartfony z systemem Android od wersji 6.0 wzwyż. Najpóźniej od końca marca mLegitymacja będzie dostępna również dla systemu iOS.

Argumenty za uruchomieniem mLegitymacji szkolnej można podzielić na dwie grupy.

Dla uczniów:
1. mLegitymacja to nowoczesne narzędzie, jest zawsze pod ręką, bo jest w smartfonie. Uczniowie najczęściej nie zapominają smartfonów J Papierowy / tradycyjny blankiet może zostać w domu, mLegitymacja jest przy uczniu.
2. mLegitymacja od strony prawnej jest tym samym dokumentem, co tradycyjna legitymacja, a więc uprawnia do wszystkich zniżek, ulg, ale również zwyczajowych rabatów. Potwierdza status ucznia.
3. Zmiana smartfona nie oznacza utraty mLegitymacji, na nowe urządzenie wydawana jest nowa mLegitymacja (lub jej duplikat).
4. Zgubiony smartfon nie umożliwi dostępu do mLegitymacji nieuprawnionym osobom – jest zaszyfrowana i zabezpieczona silnym hasłem lub biometrią z PIN-em.

Dla szkoły:
1. Bezkosztowe wydawanie – za wydanie mLegitymacji nie ma opłat. Szkoła chcąca przystąpić do naszego projektu nie musi kupować specjalnego sprzętu lub oprogramowania.
2. Proces wydawania mLegitymacji nie jest trudny – sekretariaty radzą sobie z tym bardzo dobrze.
3. mLegitymację wydaje się poprzez system udostępniony przez Ministerstwo Cyfryzacji lub z poziomu oprogramowania dostępnego na rynku (wydawcy najpopularniejszych programów do obsługi szkół, sekretariatów i dzienników wydali dodatki, które są zintegrowane z systemem mLegitymacji).
4. Szkoła korzysta z danych, które ma już wprowadzone – wystarczy jednorazowo przygotować plik np. w arkuszu kalkulacyjnym (i aktualizować go co roku)
5. Bez kosztów i bez ograniczeń można wydawać duplikaty – nie ma kosztów związanych np. z blankietami.
6. Przekazywanie dokumentów dla uczniów sprawdza się do przekazania kodu QR i hasła.
7. mLegitymację można wydać w każdej chwili, o dowolnej porze.
8. Podążanie za innowacyjnością, nowoczesnością, cyfryzacją – bycie na czasie, otwarcie na nowe usługi – nowoczesna szkoła.

20200114 - EGZAMIN ZAWODOWY ROBI RÓŻNICĘ

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
1 lutego, 4:56, DE:

marzy mnie sie M SZKOLA WIRTUALNA SZKOLA ALBO ZEBYM MOGL SIE UCZYC W DOMU A DO SZKOLY TYLKO NA EGZAMINY NP RAZ NA TYDZIEN.

1 lutego, 20:34, Gość:

jak w telefonie jest twoja mtożsamość to na egzamin wyślij smartfona a potem niech idzie do roboty.

Widzisz durniu? A w takiej Australii tak się uczą od dekad.

.
1 lutego, 20:38, Gość:

w końcu będzie jak w tym głupawym filmie gdzie albo kasuje się dane ludzi i przestają istnieć albo zamienia się im tożsamości. taki proletariusz hahaha stanie się miliarderem .... hahaha na pewno.

Piierdolisz przygłupie. Boisz się świata, bo go nie pojmujesz.

G
Gość

w końcu będzie jak w tym głupawym filmie gdzie albo kasuje się dane ludzi i przestają istnieć albo zamienia się im tożsamości. taki proletariusz hahaha stanie się miliarderem .... hahaha na pewno.

G
Gość
1 lutego, 4:56, DE:

marzy mnie sie M SZKOLA WIRTUALNA SZKOLA ALBO ZEBYM MOGL SIE UCZYC W DOMU A DO SZKOLY TYLKO NA EGZAMINY NP RAZ NA TYDZIEN.

jak w telefonie jest twoja mtożsamość to na egzamin wyślij smartfona a potem niech idzie do roboty.

D
DE

marzy mnie sie M SZKOLA WIRTUALNA SZKOLA ALBO ZEBYM MOGL SIE UCZYC W DOMU A DO SZKOLY TYLKO NA EGZAMINY NP RAZ NA TYDZIEN.

Dodaj ogłoszenie