Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast do kosza jedzenie do społecznej lodówki, świąteczne dzielenie się żywnością to powinna być tradycja

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Przed główną siedzibą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi (ul. Kilińskiego 102/102a) stanęła lodówka społeczna, do której można wkładać nieprzeterminowane produkty spożywcze. Dzięki temu nie marnujemy jedzenia, a ci którym doskwiera głód mogą skorzystać z jej zawartości. W Łodzi działa blisko 20 takich lodówek.

Dwanaście z nich ustawili przedstawiciele Stowarzyszenia „Chleba Naszego”, trzy działają pod auspicjami grupy Foodsharing Łódź, swoje lodówki wystawia także Caritas. Nie ma więc problemu z pozbyciem się świeżego, ale ugotowanego w nadmiarze jedzenia świątecznego.

Lodówkę uruchomiliśmy w miejscu, które jest jednym z najczęściej i najliczniej odwiedzanych przez łodzian mierzących się z różnymi, często niełatwymi problemami w życiu - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora MOPS w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami.

Potrawy przygotowywane w domu powinny być zapakowane w czyste słoiki, pudełka lub torebki i opisane. W informacji powinno się znaleźć co jest w środku oraz data przygotowania lub zapakowania. Produkty ze sklepu powinny mieć aktualną datę przydatności do spożycia, a owoce i warzywa nie powinny mieć oznak zepsucia. lepiej zapakować kilka małych porcji niż jedną dużą, żeby więcej osób mogło z jedzenia skorzystać.

Powinny być to produkty, które sami moglibyśmy i chcielibyśmy zjeść, czyli takie bez jakichkolwiek oznak zepsucia w postaci nadgnicia, pleśni czy nietypowego zapachu - dodaje Agnieszka Laskowska z Foodsharing Łódź.

Lodówki znajdują się w następujących lokalizacjach:
ul. Armii Krajowej 50 (przy sklepie SAM-SCAN)
ul. Kilińskiego 228 (przy Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej)
ul. Klaretyńska 11 (na parkingu Kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego Marii Klareta)
ul. Kopernika 13 (przy Kuchni Społecznej Caritas Archidiecezji Łódzkiej)
ul. Kosynierów Gdyńskich 61a (przy Konwencie Bonifratrów; dojście od ul. Przedświt)
ul. 11 Listopada 36 (przy sklepie SAM-SCAN) – to pierwsza lodówka społeczna w Łodzi, która została uruchomiona w czerwcu 2019 roku.
ul. Nawrot 104 (przy Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła)
pl. Niepodległości (targowisko Górniak – przy wejściu do Nowej Hali)
ul. Pasterska 12/14 (przy Kościele pw. Dobrego Pasterza)
ul. Pomorska 149/153 (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego)
ul. Romantyczna 1 (przy Kościele p.w. Najświętszego Sakramentu)
ul. Rysownicza 11 (przy Kościele pw. św. Michała Archanioła).
ul. P.O.W. 3/5 (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6 – 20, w soboty w godz. 7 – 20 oraz w niedziele w godz. 8 – 18 (to pierwsza jadłodzielnia w Łodzi – została uruchomiona w listopadzie 2017 r.; niedawno została reaktywowana)
ul. Strzelców Kaniowskich 9 (Społeczny Dom Kultury „Miejsce Spotkań”) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 20 (zamknięta 24 oraz 31 grudnia)
ul. Wólczańska 108 (Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 17.30 (24 i 31 grudnia czynna w godz. 7.30 – 14).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany