Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaległy urlop tylko do końca miesiąca

(kz)
Urlop powinniśmy wykorzystać w całości w tym roku, w którym nabyliśmy do niego prawo. Gdy jest to niemożliwe, to w roku następnym, ale nie później niż do końca września. Właśnie kończy się ten termin.

Jakie są skutki niedotrzymania terminu dla pracownika? Żadne, bo prawo do urlopu przedawnia się po trzech latach, czyli na koniec tego miesiąca przedawni się dopiero prawo do urlopu za... 2011 rok. Ale pracodawcy w razie kontroli przeprowadzonej przez inspekcję pracy muszą się liczyć z wysokimi grzywnami.
Urlop powinien być w firmie planowany. Nie zawsze jednak plan da się wykonać. Gdy szef z jakiegoś powodu nie udzieli go w ustalonym czasie, musi z nami negocjować kolejny termin. Ale jeżeli chodzi o wypoczynek zaległy, za 2014 rok, ma czas tylko do 30 września, czyli praktycznie dwa i pół tygodnia. Nie oznacza to jednak, że urlop musi być do tej daty w całości wykorzystany. Powinien się po prostu zacząć najpóźniej w ostatnim dniu tego miesiąca.
Co jednak zrobić, gdy pracownikowi nie pasuje akurat wrześniowy czy październikowy wypoczynek? W takiej sytuacji szef może go zmusić, nie pytając o zgodę.
Są jednak sytuacje, gdy ani pracownikowi, ani pracodawcy nie jest na rękę wypoczynek właśnie teraz. Mogą wówczas się dogadać i urlop jest przyznany, a pracujemy dalej, tyle że na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany