Zakaz wstępu na zajęcia sportowe w szkole może być karą dla dzieci? Poznaj przykład młodzieży z Góry Świętej Małgorzaty

Partnerem cyklu jest ORLEN
Teoria głosząca, że komputery i smartfony odciągają młodzież od aktywności fizycznej nie znajduje zastosowania w Szkole Podstawowej w Górze Świętej Małgorzaty. W tym przypadku, w placówce im. Jana Pawła II zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego traktowane są jak największa świętość. Tutaj, w powiecie łęczyckim, kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi, sport wygrywa z komputerami nie jeden, ale przynajmniej trzy do zera. To wszystko dzięki programowi SKS, finansowanemu przez ORLEN.

Dlaczego dzieci pokochały zajęcia sportowe?

- Dziewięćdziesiąt kilka procent dzieci bierze udział w zajęciach Szkolnego Klubu Sportowego - mówi nauczyciel i prowadzący treningi SKS Andrzej Wąsiołek. - Zajęcia są organizowane dwa razy w tygodniu w dwóch grupach w klasach 5-6 i 7-8. W każdej grupie jest około 20 uczniów. Jak zachęcam młodzież do treningu? Staram się im wytłumaczyć, że można robić ciekawsze rzeczy niż siedzenie przed komputerem. Młodzież załapała bakcyla i to nas cieszy. Pieniądze, które są przekazane przez ORLEN na zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego to bardzo dobra decyzja.

Zajęcia odnoszą pozytywny skutek i młodzież osiąga sukcesy. Puchary, które uczniowie zdobyli już nie mieszczą się w szkolnej gablocie. Młodzież dostaje więc medale i zabiera je do domu, gdzie może pochwalić się kolekcją medali przed rodzicami. Największym sukcesem młodzieży z Góry Świętej Małgorzaty jest mistrzostwo Polski w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej drużyn klas 7-8 w unihokeju. Dziewczęta zdobyły złote medale, natomiast chłopcy zajęli ósme miejsce w Polsce. Jak sami uczniowie twierdzą, są maniakami tej dyscypliny sportu. Dwudziestu z nich jest powołanych do kadry wojewódzkiej juniorów. Szkoła Podstawowa w Górze Świętej Małgorzaty jest jedyną szkołą województwa łódzkiego, która we wszystkich kategoriach wiekowych awansuje do finałów wojewódzkich.

Zakaz wstępu na zajęcia sportowe w szkole może być karą dla dzieci? Poznaj przykład młodzieży z Góry Świętej Małgorzaty

Jak można łączyć sport z nauką?

- Wszystkie dzieciaki z klas trzecich, trzydzieści kilka osób na treningach robi wrażenie. Młodzież potrafi łączyć sport z nauką. Zaczęliśmy brać udział w konkursach kuratoryjnych. Nasza uczennica była w finale wojewódzkim. Nasza młodzież uczestniczy w konkursach plastycznych, muzycznych - mówi dyrektor szkoły Marcin Przepióra.

- Jeżeli dostałbym informację od innego nauczyciela o kłopotach ucznia w nauce, to staramy się go nakłonić do zmiany stylu bycia, a największą karą dla niego nie jest jedynka, czy uwaga - mówi trener Andrzej Wąsiołek. - Największą karą jest zakaz przychodzenia na SKS. Nie stawiam jedynek na zajęciach wychowania fizycznego. Wystarczy zakaz i szybko znajdujemy nić porozumienia.

W szkole w Górze Świętej Małgorzaty można rzec panuje system amerykański: „dobrze się uczysz, będziesz w drużynie”. Każdy uczeń chce pojechać na zawody do Elbląga, na które zakwalifikowała się jego drużyna - na mistrzostwa Polski szkół i mistrzostwa klubów sportowych.

Jak dzieci podchodzą do zajęć w ramach SKS?

Trudno było odciągnąć wybrane dziewczęta od treningu, by udzieliły nam krótkiego wywiadu. Zaczynamy żartem, że chyba nie lubią chodzić na SKS.

- Ależ skąd - gromkim głosem zaprzeczają Zuzia i Gabrysia. - Lubimy i to bardzo uczestniczyć aktywnie w zajęciach SKS. Musimy dużo trenować, bo nasza drużyna jedzie na mistrzostwa Polski i chcemy tam osiągnąć sukces. Unihokej to nasze hobby. Jesteśmy za tym, żeby dużo się ruszać i nie mieć kłopotów ze zdrowiem. Unihokej to szybka i dynamiczna gra. Nasi rodzice też są zadowoleni, że często gramy i mamy okazję do aktywności fizycznej...
Dłuższego wywiadu przeprowadzić się nie udało, bo po chwili dziewczęta dołączyły do swoich drużyn i cieszyły się po kolejnej strzelonej bramce.

Ogromne znacznie sponsora akcji

Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2017 roku Program SKS jest wspierany przez ORLEN - największego sponsora polskiego sportu – nie tylko profesjonalnego, będącego wynikiem wieloletnich treningów naszych sportowców, ale również młodzieżowego. W 2022 roku cała Grupa Kapitałowa ORLEN objęła programami sportowymi ponad 300 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. Pomagając w realizacji tego typu programów ORLEN nie tylko dba o ich rozwój, ale również szuka kolejnych talentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zakaz wstępu na zajęcia sportowe w szkole może być karą dla dzieci? Poznaj przykład młodzieży z Góry Świętej Małgorzaty - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany