Zadbaj o emeryturę, zmniejszaj podatki

Materiał informacyjny Skarbiec TFI
Udostępnij:
Skarbiec TFI uruchomił na swojej platformie internetowej możliwość bezpośrednich, w pełni on-line wpłat na IKE oraz IKZE. Inwestycje na przyszłość, emeryturę, które powiązane są jednocześnie z ulgami podatkowymi dostępne są teraz w Skarbiec TFI w kilku krokach, bez wychodzenia z domu, przez całą dobę.

Indywidualne konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego są elementami III filara systemu emerytalnego, który cechuje przede wszystkim: dobrowolność, prywatność i pełne dziedziczenie zgromadzonych oszczędności, swoboda w ich wykorzystaniu na dowolny cel, jak i dostęp do nich na każde żądanie, przy zachowaniu pełnej odrębności od ZUS.

- Rozwijając ofertę Skarbiec TFI, skupiamy się na tworzeniu jak najbardziej przyjaznych rozwiązań, ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych naszym Klientom. To szczególnie ważne w końcówce roku, gdy znacząco rośnie zainteresowanie produktami emerytalnymi, które niosą ze sobą szereg benefitów. Spośród nich niewątpliwie najważniejszym jest budowanie poduszki finansowej na czas emerytury. Dodatkową zachętą są także oferowane przez Państwo ulgi podatkowe – mówi Przemysław Jaworski, Dyrektor Zespołu Sprzedaży Produktów Emerytalnych w Skarbiec TFI.

Żeby założyć IKE bądź IKZE w sposób szybki i wygodny przez internet w Skarbiec TFI wystarczy wejść na stronę www.skarbiec.pl i kliknąć zakładkę „Inwestuj online”.

Dlaczego warto systematycznie oszczędzać na kontach emerytalnych?

Każde z nich ma swoje dodatkowe atuty. Warto pamiętać też i o tym, że można korzystać zarówno z IKZE, jak i IKE.

Istotną cechą IKZE jest fakt, że wpłaty dokonane w danym roku kalendarzowym możemy odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym, obniżając sobie tym samym wysokość podatku należnego do zapłacenia. Wpłata jest limitowana i jej maksymalna wysokość jest pochodną prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. W przypadku osób zatrudnionych wynosi równowartość 120% tego wskaźnika – czyli 6 310,80 zł za 2021 r., natomiast w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą 180% – czyli 9 466,20 zł za 2021 r.

Ze zgromadzonych w ramach IKZE środków można skorzystać po osiągnięciu 65 roku życia (niezależnie od płci), pod warunkiem oszczędzania przez okres przynajmniej dowolnych 5 lat kalendarzowych. Taka wypłata będzie obciążona 10% podatkiem obliczanym od całej kwoty (kapitał+zysk). Nie będzie jednak w tej sytuacji naliczany klasyczny podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek „Belki”). W przypadku wcześniejszej wypłaty z IKZE cała kwota (kapitał+zysk) będzie doliczona do dochodu osiągniętego w danym roku i będzie podlegała opodatkowaniu według stawki, która obowiązuje oszczędzającego.

Z kolei najważniejszą cechą IKE jest możliwość uzyskania zwolnienia z konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych, wypracowanych przez gromadzone oszczędności. W tym przypadku wysokość wpłaty jest też limitowana: stanowi równowartość 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, czyli 15 777 zł w obecnym roku.

Warunkiem uzyskania zwolnienia jest konieczność dokonania wypłaty oszczędności nie wcześniej niż po osiągnięciu 60 lat oraz spełnienie dodatkowego warunku, jakim jest dokonywanie wpłat na IKE co najmniej w 5 (dowolnych) latach kalendarzowych. W takiej sytuacji mamy do dyspozycji zgromadzony kapitał, jak i całość wypracowanych zysków.

W przypadku wcześniejszej wypłaty z konta IKE oszczędności zostaną potraktowane jak każda inna inwestycja kapitałowa - wypracowany zysk zostanie pomniejszony o naliczony podatek od zysków kapitałowych. To jedyna opłata w tej sytuacji.

Zadbaj o emeryturę, zmniejszaj podatki

TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ:

Skarbiec IKZE

Skarbiec IKE

Żeby założyć IKE bądź IKZE w sposób szybki i wygodny przez internet w Skarbiec TFI wystarczy wejść na stronę www.skarbiec.pl i kliknąć zakładkę „Inwestuj online”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zadbaj o emeryturę, zmniejszaj podatki - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie