MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Łodzi: Słynna rezydencja Ludwika Meyera odnowiona! Co w niej będzie?

Wiesław Pierzchała
Dawną świetność odzyskał słynna, podwójna willa Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 6/8 w centrum Łodzi.
Dawną świetność odzyskał słynna, podwójna willa Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 6/8 w centrum Łodzi. Wiesław Pierzchała
Praktycznie dobiegł końca gruntowny remont słynnej, zabytkowej, podwójnej willi Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 6/8 w centrum Łodzi, którą wielu łodzian pamięta jako siedzibę Izby Rzemieślniczej. Prywatny inwestor zapewnia, że ostatnie, drobne prace zostaną zakończone do września, zaś w starannie odnowionej rezydencji znajdą się biura, mieszkania i lokal gastronomiczny

Zabytki w Łodzi: willa w kostiumie renesansu

Oznacza to, że dawną świetność odzyskał jeden z ostatnich zabytkowych budynków przy ul. Moniuszki, którą niedawno – razem z innymi wspaniałymi, nawiązującymi do renesansu willami Meyera – gruntownie odnowiono. Rezydencja pod numerami 6 i 8 składa się z dwóch willi, łącznika między nimi, bramy wjazdowej na obszerne podwórko oraz dwóch aneksów ogrodowych po bokach.

Zobacz więcej zdjęć

Dawniej wille te należały do znanych fabrykantów: Stanisława Jarocińskiego i Edwarda Herbsta, zięcia Karola Scheiblera oraz do Azowsko-Dońskiego Banku Handlowego. W latach 30. XX wieku rezydencję kupiła Izba Rzemieślnicza. Taka sytuacja utrzymała się w PRL. Ostatnio jedna z tych willi była siedzibą Izby Rzemieślniczej, a w drugiej mieścił się Spółdzielczy Bank Rzemiosła. Cała nieruchomość należała do Izby Rzemieślniczej, od której kupił ją w 2017 roku prywatny inwestor i w roku następnym przystąpił do gruntownego remontu. Jakie ma plany?

Zabytki w Łodzi: willa z biurami, mieszkaniami i pubem

- W willach będzie osiem mieszkań, dziewięć pomieszczeń biurowych oraz siłownia i pub w piwnicy z wyjściem na boczny ogródek. Dawniej w tym miejscu były puby „Z innej beczki” oraz „Rolling Stonesi”. Najemca lokalu zdecyduje, czy powróci do tych nazw, czy też wybierze nową – mówi prywatny inwestor Jacek Ciepłucha, prezes zarządu Grupy Brokerskiej Quantum.

Przypomnijmy, że to on odnowił wcześniej inną perłę architektury - zabytkową willę Gustawa Schreera przy ul. Narutowicza 48, na wysokości Dworca Fabrycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany