reklama

Zabytki do remontu - cztery kamienice i szkoła

(IZJ)Zaktualizowano 
Charakterystyczna dwukondygnacyjna witryna w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 100a była początkowo wypełniona belgijskimi lustrzanymi szybami. Łukasz Kasprzak
Ponad 2,1 mln zł przeznacza tegoroczny budżet na renowację zabytkowych łódzkich kamienic. Pieniędzy wystarczy na przeprowadzenie prac w pięciu budynkach.

W całości zostanie odnowiona elewacja kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 100a, wzniesionej w 1909 roku. Mieścił się tam dom handlowy "Schmechel i Rosner", oferujący ekskluzywną odzież dla pań i panów. W 1926 roku dzierżawcą domu został Wawrzyniec Gerbich, który dwa lata później uruchomił w nim cukiernię - kawiarnię o nazwie "Esplanada". W latach 90. ubiegłego stulecia otwarto tam lokal gastronomiczny nawiązujący do tradycji miejsca.
Ród Steinertów, do którego należała kamienica przy  ul. Piotrkowskiej 272, miał w Łodzi m.in. farbiarnię i drukarnię perkali.
- W tej kamienicy zostaną wymienione okna, w tym charakterystyczna dwukondygnacyjna witryna - mówi Bartosz Woźniak, miejski konserwator zabytków. - Przywrócimy również budynkowi oryginalną kolorystykę oraz napis "Esplanada" w układzie i kroju liter najstarszym, jaki udało się nam odnaleźć na zdjęciach.

Prace zaplanowano również przy ul. Piotrkowskiej 86, w kamienicy pod Gutenbergiem (jego posąg jest umieszczony we wnęce na poziomie III piętra), należącej dawniej do Jana Petersilgego, wydawcy pierwszej łódzkiej gazety "Łódzkie Ogłoszenia - Lodzer Anzeiger". Zostanie odnowiony prześwit bramowy oraz polichromie między oknami na I piętrze.

Na około dwa lata została z kolei zaplanowana rozpoczynająca się w tym roku renowacja kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 272, należącej do rodu Steinertów (dziś jest tam Przedszkole nr 207) oraz kamienicy przy ul. 6 Sierpnia 5, należącej do Karola Kretschmera (dziś siedzibę ma tam Miejskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne). Trzy lata ma potrwać remont elewacji zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Sterlinga 24, wzniesionego w latach 20. ubiegłego wieku.
Charakterystyczna dwukondygnacyjna witryna w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 100a była początkowo wypełniona belgijskimi lustrzanymi szybami.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
arba

to co pięć kamienic wyremontują na 1 rok?. tzn, że sto będą remontować przez 20lat? a gdzie Wschodnia, Zachodnia, Legionów, Kościuszki, Kilińskiego etc..? Nie ma pomysłu i nie ma budżetu, I choć wiem,że nie jest to ani proste anie tanie, to wielka szkoda, bo obecne ruiny napawają, nawet najbardziej miłujących to miasto chęcią opuszczenia.

a
adsenior

Ciekawym, jak szybko, po remoncie, kamienice zostaną zwrócone "żydowskim spadkobiercom"???

m
mieszkaniec

fajnie że remontują za nasze pieniądze a prywatni właściciele później wywalają lokatorów albo wymyślają czynsze z sufitu.
Tak jak to jest na Piotr 114 apartamenta - mieszka tam tylko pan właściciel
ciekawe kto go zsponsorował...................

G
Gość

'

ł
łodzianin

Gdyby pani prezydent nie traciła intensywnie pieniędzy na ustawiane konkursy w wykonaniu Janiaka i Adamiaka /np.konkurs Wnętrze Roku, kiosk / na kiczowate imprezy w wykonaniu Fundacji Piotrkowskiej to byłyby pieniądze na renowację moze jeszcze jednej kamienicy na Piotrowskiej. Ale do tego potrzeba trochę rozumu i gospodarności, których brakuje władzom.

......

i większość budynków to na pietrynie a co z innymi po za pietryną kamienicami....

Dodaj ogłoszenie