Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabójcza lawina ominęła Polaków. Ofiary i zaginieni w Himalajach

(TVN24)
Lawina, która zeszła ze szczytu Mansalu (8156 m) ominęła dwie polskie grupy, ale nie zagroziła im - poinformował Jerzy Natkański z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Według ostatnich doniesień, zginęło co najmniej dziewięciu alpinistów, sześciu nie zostało odnalezionych, a 13 ocalało.

- Około 25 himalaistów, którzy wspinali się na szczyt Manaslu, zostało ściągniętych przez lawinę. Odnaleziono 13 żywych osób, z czego pięć przetransportowano już samolotem do Katmandu - poinformował przedstawiciel nepalskiej policji. Wcześniej media podawały, że wśród ofiar są m.in. niemiecki himalaista i jego nepalski przewodnik.

Jak poinformowała agencja AFP, lawina zaczęła schodzić w momencie, gdy grupa wspinaczy była blisko wierzchołka. Z kolei Associated Press sprecyzowała, że zeszła ona na wysokości 7000 metrów, kiedy alpiniści szykowali się do ataku szczytowego.

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi trzeba było przerwać akcję ratunkową.

Polskie ekipy na Mansalu

Obecnie na Manaslu (Góra Ducha) działają dwie polskie wyprawy po kierunkiem Jacka Jawienia z Tychów i Zbigniewa Bąka z Warszawy.

- Nawiązałem kontakt z Jackiem Jawieniem, który przekazał, że wszyscy Polacy dotarli bezpiecznie do bazy na 4800 m przed zejściem lawiny. Akcję ratunkową komplikują złe warunki pogodowe, uniemożliwiające śmigłowcom poszukiwania - powiedział Jerzy Natański.

W tym roku był on kierownikiem wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu na "Górę Ducha". W połowie maja, po miesięcznych, obfitych opadach śniegu, bardzo trudne warunki zmusiły uczestników ekspedycji do odwrotu.

Nadzwyczajnie trudna góra
Manaslu to jeden z najpóźniej zbadanych ośmiotysięczników. Szczyt został zdobyty przez Japończyków 9 maja 1956 roku, po dwóch wcześniejszych nieudanych próbach (1953, 1954) i rekonesansie w 1952 roku. Kolejne wyprawy potwierdzały opinie o nadzwyczajnych trudnościach i niebezpieczeństwach, jakie czyhają na alpinistów na tej górze.

Pierwszego polskiego wejścia, i to zimowego, dokonali 12 stycznia 1984 roku Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski.

Kraj ośmiotysięczników
Każdego roku setki himalaistów z całego świata przyjeżdżają do Nepalu, by zdobyć najwyższe szczyty ziemi.

Na terytorium tego kraju znajduje się aż 8 z 14 ośmiotysięczników, w tym Mount Everest.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany