Zablokowano Wikipedię. Zdaniem obywateli to próba cenzury Internetu

AIP
Wikipedia
W Turcji zablokowano popularną internetową encyklopedię Wikipedię. Władze nie podały powodu swojej decyzji, nie wiadomo też jak długo strona będzie nieczynna. Niewykluczone, że Wikipedię zablokowano z powodu artykułów stawiających w niekorzystnym świetle prezydenta Edrogana - spekulują niektórzy użytkownicy encyklopedii.

Po analizie technicznej i rozważaniach prawnych podpartych ustawą nr. 5651 [dotyczącą Internetu - red.], względem strony internetowej [Wikipedii] podjęto środki administracyjne" - poinformował w sobotę turecki urząd ds. informacji i technologii komunikacyjnych. Nie podano jednak dokładnego powodu zamknięcia strony. Krajowa organizacja Turkey Blocks, która monitoruje media społecznościowe w Turcji, poinformowała, że na stronę internetowej encyklopedii nie można było wejść od godziny ósmej rano.

Decyzję władz w Ankarze ostro skrytykowali tureccy obywatele w mediach społecznościowych. Jak podaje BBC, jeden z użytkowników Twittera zasugerował, że dostęp do Wikipedii mógł zostać zablokowany z powodu treści niekorzystnych dla prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W artykule poświęconym dzielącym kraj referendum z 16 kwietnia, w którym Turcy zgodzili się na zwiększenie władzy Erdogana, była bowiem zakładka "kontrowersje i nieprawidłości wyborcze". Zacytowano w niej medialne artykuły twierdzące, że turecki rząd szykanował organizacje zachęcające do głosowania na "nie" poprzez "areszty, kontrolę mediów i zagłuszanie z powodów politycznych".

W Turcji tymczasowo blokowano już dostęp do Facebooka lub Twittera. Zwykle miało to miejsce jednak po antyrządowych protestach lub atakach terrorystycznych. Rząd w Ankarze zaprzeczał jednak, że cenzoruje internet. Takie spekulacje pojawiały się często po lipcowej nieudanej próbie puczu, po której w kraju doszło do masowych aresztowań. BBC przypomina, że Wikipedia była również tymczasowo zablokowana w Rosji. Często jest również nieczynna w Chinach.

SKLEPY CZYNNE W MAJÓWKĘ. JAK SĄ CZYNNE SKLEPY W MAJÓWKĘ [BIEDRONKA, LIDL, AUCHAN, KAUFLAND, TESCO]
UCHO PREZESA 14 NA YOUTUBE IMIENINY PREZESA OSTATNI ODCINEK 1 SEZONU
KSW NA NARODOWYM KSW 39 COLOSSEUM TRANSMISJA, GDZIE OGLĄDAĆ NA ŻYWO, ONLINE

[ZOBACZ FILM Przegląd najciekawszych informacji z kraju

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Przegląd najciekawszych informacji z kraju