„Zabawa zabawa” recenzja filmu. Kinga Dębska o...

  „Zabawa zabawa” recenzja filmu. Kinga Dębska o alkoholiczkach. Portrety głównych bohaterek świetnie nakreśliły Dorota Kolak, Agata Kulesza

  Renata Sas

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

   „Zabawa zabawa” recenzja filmu. Kinga Dębska o alkoholiczkach. Portrety głównych bohaterek świetnie nakreśliły Dorota Kolak, Agata Kulesza
  1/4
  przejdź do galerii
  Temat tabu: alkoholizm wśród kobiet. W polskiej kulturze rangę problemu dostrzega się, jak to ktoś określił, w „chlaniu po męsku” - piciu i biciu - a nie w damskim zaglądaniu do butelki.
  Kinga Dębska w filmie „Zabawa zabawa” (współscenarzystką jest Mika Dunin, autorka bloga „Emocjonalna izba wytrzeźwień”), sięga do historii trzech pań w różnym wieku. Żadna nie jest „z marginesu”. Wszystkie dobrze ustawione, z perspektywami. Najmłodsza Magda (w tej roli umiejąca grać na wszystkich strunach emocji Maria Dębska) ostro zaczyna swoją „zabawę”.

  Jest studentką, ma zawodowe perspektywy, wszystko jej się układa, a jednak...
  Dorota (niezawodna Agata Kulesza) jest prokuratorem. Kobieta z wysoką pozycją na towarzyskim świeczniku nie dopuszcza myśli o alkoholowej chorobie. Z tarapatów skutecznie wyciąga ją mąż polityk (rozważny Marcin Dorociński). Najstarsza, Teresa (przejmującą postać stworzyła Dorota Kolak) - ordynator w szpitalu dziecięcym, jest już na tym etapie, na którym nie sposób odgrywać komedię udawania.

  Alkohol niszczy jej życie prywatne, mimo wcześniejszych istotnych sukcesów degraduje ją jako świetnego fachowca. Bohaterki nie spotykają się. Ich historie, gdyby nie obecność dwóch policjantów (kiepsko pomyślane figury realizują Rafał Rutkowski i Sławomir Zapała), ani na chwilę się nie łączą. Trzy portrety służą kolejnym odsłonom stanu, gdy nałóg pogłębia się zapowiadając katastrofę...

  Kinga Dębska, której film „Moje córki krowy” w tak wyważonych proporcjach mieszał słodkie z gorzkim, szuka cienia nadziei, ratunku, źródeł pomocy, a zwłaszcza woli, by z niej skorzystać. Ponoć reżyserka zdecydowała o zmierzeniu się z problemem damskiego picia pracując nad dokumentem „Aktorka” o naznaczonych alkoholem losach Elżbiety Czyżewskiej.

  Temat tabu podjęła odważnie, potrafi opowiadać, choć scenariuszowych mielizn nie uniknęła. Największą siłą filmu pozostają odtwórczynie głównych ról. Nie opowiadają o problemie, lecz powalają poczuć, że to nie zabawa. (88 min).

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  filmix24

  filmix (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zabawa Zabawa film online -> filmix24 . pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hej

  Hej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nowa strona ero na której znajdziesz sasiadke.
  Ponad milion ofert z całego świta!

  kontakty.1K.pl
  ..............................
  Załóż konto za friko, Przeglądaj panienki!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wmurowanie kamienia węgielnego w MONOPOLIS [VIDEO]

  Wmurowanie kamienia węgielnego w MONOPOLIS [VIDEO]