Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za kilka miesięcy rozpocznie się rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi. Zobacz WIZUALIZACJE

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Późną jesienią tego roku na Stary Rynek wkroczą ekipy remontowe. Rozpocznie się rewitalizacja tego historycznego, ale zapomnianego, zaniedbanego, smutnego miejsca. ZOBACZ, JAK SIĘ ZMIENI - KLIKNIJ DALEJ
Późną jesienią tego roku na Stary Rynek wkroczą ekipy remontowe. Rozpocznie się rewitalizacja tego historycznego, ale zapomnianego, zaniedbanego, smutnego miejsca. ZOBACZ, JAK SIĘ ZMIENI - KLIKNIJ DALEJ Krzysztof Szymczak
Późną jesienią tego roku na Stary Rynek wkroczą ekipy remontowe. Rozpocznie się rewitalizacja tego historycznego, ale zapomnianego, zaniedbanego, smutnego miejsca.

Jego przebudowa stała się wręcz konieczna, ponieważ sąsiedztwo Starego Rynku zmienia się. Wyładniało otoczenie Pałacu Poznańskiego, a w niedalekich planach jest przebudowa ulicy Północnej i placu Wolności.

Projekt rewitalizacji Starego Rynku jest już gotowy, trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonawcę prac.
Popękane, pełne wyrw płyty chodnikowe zostaną zastąpione granitową kostką. Staną pawilony handlowo-wystawiennicze. Kamienna pustynia, którą teraz przypomina Stary Rynek, ma się zazielenić. Zostanie posadzonych trzynaście jesionów pensylwańskich i cztery klony pospolite, które wraz z dosadzonymi krzewami stworzą zielone wysepki. Stanie przy nich część spośród 24 ławek. W centrum placu znajdą się dwie fontanny z czterema wodotryskami każda. Nadanie praw miejskich Łodzi upamiętni obelisk, który też pojawi się na rynku (głaz przypominający o tym wydarzeniu pozostanie).

- Chcemy, żeby ta przestrzeń stała się nie tylko miejscem spotkań łodzian, ale i atrakcją turystyczną. Łódź nie ma rynku i mamy nadzieję, że teraz go zyska – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta.

Po wschodniej i zachodniej stronie placu zostaną zaaranżowane zadaszone miejsca do handlu. W południowej części, czyli po stronie parku wyznaczono miejsce dla pawilonu handlowego.

- Nie powstanie tu jednak drugie Bałucki czy Zielony Rynek, ale będą odbywać się ekotargi, pchli targ, kiermasze, giełdy kwiatów – zapowiada Piotr Kurzawa, menadżer ulicy Piotrkowskiej, któremu będzie podlegać Stary Rynek.

Organizowane mają tam też być imprezy takie jak koncerty, wystawy, pokazy, rodzinne pikniki, podczas których będą czynne kioski gastronomiczne i stoiska z wyrobami łódzkich twórców.
W planach są również międzynarodowe targi książki oraz targi branżowe: kosmetyczne, odzieżowe czy żywności.
Stary Rynek w nowej odsłonie ma się zaprezentować w 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany