MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z powodu zakażenia koronawirusem w Łodzi zmarło 28 pracowników wykonujących zawód pielęgniarki, lekarza, stomatologa, położnej i farmaceuty

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Z powodu Covid 19 zmarło w naszym mieście 28 medyków. W tym roku wirus uśmiercił 8 osób wykonujących zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i farmaceuty. Dla porównania w pierwszym roku pandemii – 5.

Dane wygenerowało na naszą prośbę Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas nie były one publikowane. Informacji o przyczynie zgonu swoich członków nie gromadzą ani samorządy pielęgniarek i położnych ani lekarzy i lekarzy stomatologów.

Natomiast wiosną tego roku portal rynekzdrowia.pl w Polsce od początku pandemii wśród 110 tys. osób zmarłych z powodu Covid jest 304 lekarzy, 254 pielęgniarki/pielęgniarze i 75 dentystów.

Grupą zawodową wśród łódzkich medyków w której koronawirus zebrał największe śmiertelne żniwo są pielęgniarki i pielęgniarze. Od 2020 r zmarło 12 osób wykonujących ten zawód. Pierwszą śmiertelną ofiarą wśród personelu medycznego była właśnie pielęgniarka, 50-letnia pracownica Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, która odeszła w listopadzie 2020 r ., a kolejnymi pielęgniarka ze Zgierza i lekarz z pabianickiego szpitala.

Najtragiczniejszy jeśli chodzi o covidowe zgony wśród personelu medycznego w łódzkich placówkach był ubiegły rok. Wirus zabił 15 medyków, 7 pielęgniarek, 5 lekarzy, 2 położne i stomatologa.

Jedyną grupą zawodowa, która takie nieszczęścia ominęły są w Łodzi ratownicy medyczni.

- W pierwszej fali pandemii jeden z naszych kolegów zakaził się koronawirusem i był hospitalizowany na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej – twierdzi Adam Stępka, ratownik medyczny i rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. - Na szczęście jego stan nie był ciężki. Kolega wyzdrowiał i wrócił do pracy.

Jak mówi rzecznik w pogotowiu każdy przypadek zakażenia pracownika jest odnotowywany i prowadzone jest śledztwo epidemiologiczne.

Początek pandemii brak sprzętu ochrony osobistej, wymazy tylko tym pielęgniarkom, które miały kontakt z osobą zakażoną. Dopiero po kilku miesiącach część szpitali wprowadziła dla swojego personelu testy na życzenie, zaczęła rutynowo wykonywać je personelowi medycznemu powracającemu z kwarantanny, zwolnienia lekarskiego czy urlopu.

Pierwsze szczepienia przeciwko Covid dla personelu medycznego rozpoczęły się w pod koniec grudnia 2020 r. Od marca tego roku szczepienia dla osób wykonujących zawód medyczny w podmiotach leczniczych są obowiązkowe.

- Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych uruchomiła renty specjalne dla rodzin naszych koleżanek, które zmarły z powodu zakażenia koronawirusem – mówi Agnieszka Kałużna, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi. - Otrzymała ją m.in. rodzina jednej z koleżanek, która pracowała w łódzkiej placówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany