Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z książki „Łódzka kuchnia czterech kultur”: strudel jabłkowy

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak
Tak wygląda gotowy strudel jabłkowy.
Tak wygląda gotowy strudel jabłkowy. Magdalena Klimczak
Słodkości i łakocie nie są najmocniejszą stroną niemieckiej kuchni. Nic zatem dziwnego, że jeden z najpopularniejszych deserów w tym kraju zapożyczono z kuchni austriackiej. Apfelstrudel, bo o nim mowa, to niezwykle kruche ciasto z jabłkami, którego kulinarne korzenie sięgają Bliskiego Wschodu. Jego przygotowanie wymaga cierpliwości, ale smak strudla wynagrodzi wszystkie trudy.

Przepis na jabłkowego strudla jest jedną z trzydziestu receptur, które zawiera wydana niedawno książka o łódzkiej kuchni regionalnej pt. „Łódzka kuchnia czterech kultur”. Na publikację składają się dania kuchni polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, jakie łodzianie i mieszkańcy regionu jadali w domach i restauracjach w czasach największego przemysłowego rozkwitu Łodzi, czyli pod koniec XIX i na początku XX wieku. Autorkami książki są Agata Zarębska i Izabella Borowska. Obie są zawodowo związane z łódzką gastronomią, a od pięciu lat prowadzą internetowy serwis kulinarny (www.jemywlodzi.pl). Oryginalne przepisy zostały przez nie wyszukane m.in. podczas wertowania licznych łódzkich przedwojennych gazet.

Zawarte w książce przepisy zostały odświeżone przez szefów kuchni czterech łódzkich restauracji, którzy zaproponowali ich nowoczesne interpretacje. Stworzyli dania z poszanowaniem tradycji i uwzględnieniem nowych technik kulinarnych.
Z opracowania można dowiedzieć się, że kuchnia każdego z czterech narodów budujących miasto była inna. Łódzcy Niemcy byli przede wszystkim bogatymi fabrykantami i przemysłowcami, dlatego mogli pozwolić sobie na prawdziwe frykasy. Na ich stołach pojawiały się dziczyzna, homary, kawior, a nawet ostrygi. Nawet uboższych rzemieślników stać było na mięso, które rzadko widywano na stołach w domach polskich. W dziewiętnastowiecznej kuchni niemieckiej, podobnie jak dziś, królowała pieczona i duszona wieprzowina, kiełbasy, ziemniaki i kapusta. Chętnie popijano też zupy piwne i raczono się mocniejszymi trunkami.

Strudel jabłkowy

SKŁADNIKI:
Ciasto:

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 żółtko
  • 1/2 kostki masła
  • 2 łyżki oleju
  • szczypta soli
  • 1/3 szklanki ciepłej wody
  • cukier puder do posypania ciasta

Nadzienie:

  • 1 kg kwaśnych jabłek
  • 3 – 4 łyżki cukru
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 50 g rodzynek
  • 1/2 łyżeczki cynamonu

SMSy na Boże Narodzenie

PRZYGOTOWANIE:
Ciasto:
Mąkę przesiej na stolnicę lub blat. Zrób pośrodku zagłębienie, wlej w nie żółtko i olej oraz dodaj szczyptę soli. Zagnieć ciasto i wyrabiaj około 10 minut, dodając stopniowo wodę, by uzyskać odpowiednią konsystencję. Powinno odchodzić od ręki i być elastyczne. Zawiń gotowe ciasto w folię spożywczą i włóż do lodówki na pół godziny.

Nadzienie:
Jabłka obierz, oczyść z szypułek i gniazd nasiennych, a następnie pokrój w drobną kostkę. Rodzynki zalej gorącą wodą i mocz przez około 10 minut. Odsącz i dodaj do jabłek razem z cukrem, cynamonem i bułką tartą.

Strudel:
Ciasto rozwałkuj jak najcieniej na oprószonej mąką stolnicy lub blacie. Powinno mieć prostokątny kształt. Posmaruj je stopionym masłem, zostawiając niewielką ilość tłuszczu na później. Wyłóż nadzienie na środek ciasta i rozprowadź je tak, by przy brzegach pozostało około 2–3 cm wolnego miejsca. Najpierw ostrożnie zawiń do środka krótsze brzegi ciasta, a następnie zwiń całość w roladę wzdłuż dłuższego brzegu. Umieść strudel na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posmaruj z wierzchu pozostałym masłem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piecz przez około 30 – 40 minut. Po wystudzeniu posyp ciasto cukrem pudrem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany