Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z cyklu łódzkie historie. Pożar w centrum Łodzi. Spłonął Dom Buta róg Piotrkowskiej i Tuwima ZDJĘCIA

Tomasz Jabłoński
Tomasz Jabłoński
Kiedy 24 maja 1990 roku spłonął Dom Buta (dawny magazyn konfekcyjny Emila Schmechela), zabytkowy  budynek przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Tuwima, nikt nie przypuszczał, że uda się go jeszcze odbudować. Podpalaczem był 16 letni Andrzej M., który na najwyższym piętrze w wieżyczce budynku podpalił stare szmaty i papiery. Całkowicie spłonęło wnętrze budynku. Zobacz ZDJĘCIA, czytaj na kolejnych slajdach
Kiedy 24 maja 1990 roku spłonął Dom Buta (dawny magazyn konfekcyjny Emila Schmechela), zabytkowy budynek przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Tuwima, nikt nie przypuszczał, że uda się go jeszcze odbudować. Podpalaczem był 16 letni Andrzej M., który na najwyższym piętrze w wieżyczce budynku podpalił stare szmaty i papiery. Całkowicie spłonęło wnętrze budynku. Zobacz ZDJĘCIA, czytaj na kolejnych slajdach Janusz Kubik
Kiedy 24 maja 1990 roku spłonął Dom Buta (dawny magazyn konfekcyjny Emila Schmechela), zabytkowy budynek przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Tuwima, nikt nie przypuszczał, że uda się go jeszcze odbudować. Podpalaczem był 16 letni Andrzej M., który na najwyższym piętrze w wieżyczce budynku podpalił stare szmaty i papiery. Całkowicie spłonęło wnętrze budynku.

W połowie lat 90 ubiegłego wieku rozpoczęto remont wbudowując w starą strukturę kilkukondygnacyjny gmach z elewacją wykonaną ze szkła zwierciadlanego. Nowe wnętrze w niczym nie przypominało zabytkowego (brak sztukaterii, oryginalnych schodów, drewnianych poręczy) i ekskluzywnego, jak na tamte czasy Powszechnego Domu Towarowego Dom Buta, działającego od 1961 roku, który po roku 1999 został przemianowany na Galerię Centrum.

Podobnie jak Central, Uniwersal, Domy Mody Telimena, dawny Dom Buta stał się prestiżową placówką handlową z atrakcyjnymi towarami.

Niestety w 2003 roku prywatny właściciel zamknął Galerię Centrum i do dnia dzisiejszego budynek straszy łodzian brudnymi oknami, pustym wnętrzem i zaniedbaną elewacją.

O historii przedwojennych magazynów z konfekcją Emila Schmechela przypomina dziś widniejący w uratowanym kartuszu napis „1892 rok”, oznaczający datę założenia firmy Schmechela. Tak naprawdę z zabytkowego budynku z roku 1906 zachowały się tylko małe fragmenty muru ze sztukaterią od strony ulic Piotrkowskiej i Tuwima.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany