Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z alergią na wakacjach! Jak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Specjalista radzi...

(lb)
Fot. Pawel Nowak / Polskapresse
Skrupulatnie zaplanowany wyjazd pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych przygód i przykrych dolegliwości.

Przed wyjazdem na wakacje alergik powinien odwiedzić swojego lekarza, aby przepisał mu stale przyjmowane przez niego leki.
– Zdarza się, że ze względu na zmianę temperatury, klimatu lub ciśnienia nasz organizm zaczyna inaczej reagować, a dolegliwości alergiczne się nasilają. Warto dowiedzieć się zawczasu, jak wtedy postąpić – czy konieczna będzie wizyta w szpitalu, a może wystarczy zażyć dodatkowe farmaceutyki. Jeżeli tak, to jakie. Koniecznie należy poprosić swojego lekarza o sporządzenie opisu choroby – rodzaju dolegliwości, objawów, sposobu leczenia, przyjmowanych leków – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński. – W razie konieczności znacząco ułatwi to postępowanie osoby udzielającej pomoc. Jest to szczególnie ważne, przypadku uczulenia na niektóre leki.

Najważniejszą wskazówką dla alergików przy wyborze miejsca wakacji powinien być kalendarz pyleń, czyli ściąga, z której dowiedzą się, kiedy, w jakim rejonie i ile pyłków unosi się w powietrzu. Należy oczywiście unikać miejsc, gdzie można spodziewać się ich wysokiego stężenia. Alergikom zaleca się wyjazd nad morze lub w rejony wysokogórskie (powyżej 1200 m.n.p.m.). Rośnie tam niewiele roślinności, więc stężenie alergenów jest dużo mniejsze niż np. na Mazurach. Ponadto kąpiele w morskiej wodzie są zalecaną kuracją dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Korzystny może być również wyjazd za granicę, do innej strefy klimatycznej, gdzie jest odmienna roślinność i okresy jej pylenia niż w Polsce. Przy rezerwacji hotelu/pensjonatu zwróć uwagę na: wystrój wnętrza (dywany, zasłony, koce mogą być siedliskiem kurzu i roztoczy).

Przed przyjazdem należy poprosić o dokładne posprzątanie i odkurzenie pokoju. Osoby cierpiące na alergie skórne powinny zabrać swoje własne ręczniki, a nawet pościel. Alergicy pokarmowi, aby zminimalizować ryzyko spożycia uczulającego produktu, mogą zaplanować urlop w miejscu z możliwością samodzielnego przyrządzania posiłków. W apteczce, którą alergik zabiera na wakacje, powinny się znaleźć: leki przeciwhistaminowe, wypróbowany środek owadobójczy, krem z filtrem o wysokim faktorze, adrenalina – jeżeli w przeszłości alergik miał do czynienia z wstrząsem anafilaktycznym lub się jego obawia, to powinien poprosić swojego lekarza o przepisanie adrenaliny, którą w postaci strzykawki będzie mógł mieć zawsze przy sobie, oraz kremy, żele z lekami przeciwhistaminowymi do miejscowego stosowania na alergiczne zmiany skórne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany