XXI Kolorowa Tolerancja w Łodzi: Mural z pokojowym przesłaniem

Magdalena Jach
Magdalena Jach
„PEACE” – taki tytuł nosi nowe graffiti, które powstało na ścianie budynku przy ul. Ogrodowej 22. Zostało zaprojektowane i namalowane przez artystę street artu Dariusza Paczkowskiego razem z młodzieżą polską i ukraińską z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi oraz ze świetlicy dla dzieci „Piekarnia Wartości” przy Stowarzyszeniu Monar. Przesłanie muralu jest oczywiste i aktualne – wyraża sprzeciw wobec wojny, nawołuje do wzajemnego szacunku, pokojowego dialogu.
„PEACE” – taki tytuł nosi nowe graffiti, które powstało na ścianie budynku przy ul. Ogrodowej 22. Zostało zaprojektowane i namalowane przez artystę street artu Dariusza Paczkowskiego razem z młodzieżą polską i ukraińską z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi oraz ze świetlicy dla dzieci „Piekarnia Wartości” przy Stowarzyszeniu Monar. Przesłanie muralu jest oczywiste i aktualne – wyraża sprzeciw wobec wojny, nawołuje do wzajemnego szacunku, pokojowego dialogu. Krzysztof Szymczak
„PEACE” – taki tytuł nosi nowe graffiti, które powstało na ścianie budynku przy ul. Ogrodowej 22 w ramach warsztatów dla młodzież polskiej i ukraińskiej podczas Kolorowej Tolerancji 2022 w Łodzi.

XXI Kolorowa Tolerancja
Mural z pokojowym przesłaniem

„PEACE” – taki tytuł nosi nowe graffiti, które powstało na ścianie budynku przy ul. Ogrodowej 22. Zostało zaprojektowane i namalowane przez artystę street artu Dariusza Paczkowskiego razem z młodzieżą polską i ukraińską z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi oraz ze świetlicy dla dzieci „Piekarnia Wartości” przy Stowarzyszeniu Monar. Przesłanie muralu jest oczywiste i aktualne – wyraża sprzeciw wobec wojny, nawołuje do wzajemnego szacunku, pokojowego dialogu. Wczoraj w południe ostatnie pociągnięcia pędzlem sfinalizowały warsztaty graffiti pn. „Wielokulturowość na stadionach” z Dariuszem Paczkowskim, które zorganizowano w ramach tegorocznej „Kolorowej Tolerancji”. To już 21. jej edycja – tym razem pod hasłem „Dobre słowa”. Tradycją stało się, że właśnie pierwszego dnia wiosny – 21 marca – w Łodzi mówi się nie tylko o wzajemnej tolerancji, ale także o szacunku, empatii, współistnieniu, akceptacji, otwartości.

- Reagujemy także na to co dzieje się w Ukrainie, dla rodzin polskich i ukraińskich proponujemy warsztaty – zapewniają organizatorzy Kolorowej Tolerancji – przedstawiciele Centrum Dialogu im. M. Edelmana.

Dobre słowa na transparenty – hasła, slogany tworzyli uczestnicy zajęć, jakie odbyły się w minioną niedzielę 20 marca – rodziny polskie i ukraińskie. W poniedziałek 21 marca natomiast można było też porozmawiać z „Żywymi Książkami” – m.in. Byłą Narkomanką, Lesbijką, Mamą Dziecka w spektrum autyzmu, Mamą Zastępczą, Muzułmaninem-Polakiem, Ukrainką, Żydem, Pastorem- Byłym Narkomanem i Dilerem, obejrzeć film “Look around” Marty Ossowskiej i Olgi Pasek i podyskutować o problemie rasistowskich obraźliwych napisów w przestrzeni publicznej Łodzi – ponad 20 lat temu i dziś. W kolejnych dniach zaplanowano jeszcze spotkania na stadionach ŁKS i Widzew, warsztaty dla nauczycieli. Kolorowa Tolerancja 2022 potrwa do czwartku, 24 marca br.
***
Kolorowa Tolerancja odbywa się co roku 21 marca. To nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, który rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Od 21 lat w towarzystwie uczniów i władz miasta zamalowywane są obraźliwe napisy na murach Łodzi. Odbywają się także pokazy filmów, warsztaty, spektakle, wystawy, dyskusje.

- Kolorowa Tolerancja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Łodzi i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Akcja rozpoczęła się 21 lat temu, pochodzący z Łodzi mieszkańcy Izraela przyjechali do rodzinnego miasta i byli zszokowani tym, jak wiele antysemickich napisów i rysunków zobaczyli na łódzkich murach. Wtedy całe miasto dosłownie w nich tonęło. Przez lata Kolorowa Tolerancja się zmieniła, robimy dużo warsztatów, spotkań i akcji, jednak walka z mową nienawiści i nauka szacunku i empatii nadal jest najważniejsza – podkreśla Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie