Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wyższe kary dla kierowców od 2023 roku. Dostać można nawet do 7 tys. złotych za brak OC

Kamila Pochowska
Kamila Pochowska
Od 1 stycznia 2023 roku minimalna pensja będzie wynosić 3490 zł brutto, a od lipca wzrośnie do 3600 brutto. Te zmiany mają wpłynąć na wysokość kar dla kierowców, którzy zapomną dopełnić swoich obowiązków.Szczegóły na kolejnych slajdach >>>
Od 1 stycznia 2023 roku minimalna pensja będzie wynosić 3490 zł brutto, a od lipca wzrośnie do 3600 brutto. Te zmiany mają wpłynąć na wysokość kar dla kierowców, którzy zapomną dopełnić swoich obowiązków.Szczegóły na kolejnych slajdach >>>Pexels
Kara za brak obowiązkowego OC w 2023 roku zostanie dwukrotnie powiększona. Wyższe kary są wynikiem zwiększenia wynagrodzenia minimalnego w przyszłym roku.

Zwiększenie kary za brak OC w 2023 roku

W 2023 roku zwiększy się kwota minimalnego wynagrodzenia. Podwyżki będą wprowadzane w dwóch etapach - kolejno od stycznia i lipca przyszłego roku. Od 1 stycznia 2023 roku minimalna pensja będzie wynosić 3490 zł brutto, a od lipca wzrośnie do 3600 brutto. Te zmiany mają wpłynąć na wysokość kar dla kierowców, którzy zapomną dopełnić swoich obowiązków.

Warto przypomnieć, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych uzależnia kary za brak OC kierowców od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przepisy wskazują, że w przypadku ponad dwutygodniowego przerwania ciągłości ochrony z OC, kierowca samochodu osobowego zapłaci 200% "najniższej krajowe", a autobusu i ciągnika samochodowego - 300%. Kara dla motocyklistów to jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kary dla kierowców za brak OC w 2023 roku. Wyliczenia stawek
W przypadku, gdy przerwa w obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu wynosiła więcej, niż 14 dni, trzeba będzie zapłacić kare w wysokości dwukrotnej wartości płacy minimalnej brutto. Jeśli przerwa trwa od 4 do 14 dni, kara będzie wynosić równowartość minimalnej płacy. Jeśli brak OC trwał krócej, niż 3 dni, kierowca będzie zobowiązany zapłacić 40 % minimalnej płacy.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższe kary dla kierowców od 2023 roku. Dostać można nawet do 7 tys. złotych za brak OC - Gazeta Pomorska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany