Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontują kapliczki w Łagiewnikach, wybudują tężnię

(SP)
Kapliczki w Łagiewnikach to łódzkie „miejsce magiczne”.
Kapliczki w Łagiewnikach to łódzkie „miejsce magiczne”. Paweł Łacheta
Łodzianie przyjeżdżają tu z całego miasta, by zaczerpnąć wody ze źródełka.

Spośród 33 inwestycji zgłoszonych w tym roku przez jednostki pomocnicze miasta (osiedla), w konkursie wyłoniono dziesięć. Na ich sfinansowanie przeznaczonych zostanie w sumie 5,6 miliona złotych, a zrealizowane zostaną w 2017 roku.

Najdroższą z nich będzie przebudowa 400 metrów ul. Truskawkowej na Rado-goszczu (1 mln 392 tys zł). Półkilometrowy odcinek ul. Moskule (od Okólnej do wysokości posesji 76) pochłonie ok. 1 mln 144 tys zł. Na zagospodarowanie terenu wokół Przedszkola Miejskiego nr 74 przy ul. Długosza na Kozinach przeznaczono 950 tysięcy. W Nowosolnej, od ul. Pomarańczowej do granic Łodzi, za 850 tys. wybudowany zostanie chodnik, a w Andrzejowie utwardzenie asfaltem ul. Szancera kosztować ma 817 tys. zł. Do realizacji zakwalifikowano również dwa projekty zgłoszone przez osiedle Teofilów - Wielkopolska. Jeden to centrum rekreacji dla mieszkańców (675 tys.) a drugi - rewitalizacja terenu wokół Zakładu Rehabilitacyjnego przy ul. Łanowej 18 (za 260 tys.). Na Złotnie powstanie chodnik przy ul. Huta Jagodnica (od ul. Żurawiowej do ul. Złotno, koszt 280 tys. zł), a w parku Podolskim (os. Zarzew) wybudowana zostanie tężnia solankowa (340 tys.).

Najtańszą inwestycją w konkursowej finałowej dziesiątce jest remont dwu kapliczek w Łagiewnikach. Będzie kosztował 110 tysięcy złotych. Za te pieniądze m.in. wymieniony zostanie modrzewiowy dach kapliczki św. Rocha i Sebastiana; drobnego remontu wymaga również poszycie dachu na drugiej kapliczce - św. Antoniego. W obu natomiast, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami przeciwpożarowymi, system alarmowy zostanie podpięty również do stacjonarnej linii telefonicznej. Do tej pory czujki przekazywały sygnał o zagrożeniu drogą radiową i przez sieć komórkową. Niestety, na razie nie ma środków na zainstalowanie w nich aktywnego systemu przeciwpożarowego, czyli zraszaczy zapobiegających rozprzestrzenieniu się ognia. Nie miał ich również drewniany zabytkowy kościół w Mileszkach, który spłonął w sierpniu ubiegłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany