Wypłata 14. emerytur już w październiku. Komu należy się 14. emerytura? Kiedy na koncie?

(KZ)
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Wypłata 14. emerytur już w październiku. Komu należy się 14. emerytura? Kiedy na koncie? Już od przyszłego miesiąca zacznie się po raz pierwszy wypłacanie 14. emerytury. Niektórzy dostaną ją jednak jeszcze w październiku

Wypłata 14. emerytur już w październiku. Komu należy się 14. emerytura? Kiedy na koncie?

- Osoby, których termin płatności świadczeń przypada na 1 listopada, będą miały je wypłacone wraz z tzw. czternastką jeszcze w ostatnich dniach października - informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS Województwa Łódzkiego.
W całym województwie jest około 516 tysięcy osób uprawnionych do tego świadczenia. Nie wszyscy je jednak dostaną, bo ze wstępnych szacunków wynika, że w pełnej wysokości otrzyma je 453 tys. mieszkańców województwa. Z ogólnopolskich wyliczeń wynika, że co dziesiąta osoba może świadczenie nie otrzymać lub dostać w niższej wysokości, bo ma zbyt wysoką emeryturę. Ma ono trafić do ok. 9,1 mln osób w Polsce, podczas gdy wszystkich świadczeniobiorców jest 9,2 mln. W Łodzi, na około 200 tys. emerytów i rencistów, też nie wszyscy mogą liczyć na 14., chociaż tu osób o wysokich emeryturach jest bardzo mało.

Czternasta emerytura przysługuje osobom, które na dzień 31 października br. będą miały prawo do m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.
Czternasta emerytura w pełnej kwocie na 2021 rok wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1067 zł netto.

Wypłata 14. emerytur już w październiku. Komu należy się 14. emerytura? Kiedy na koncie?

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł brutto, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł. Świadczenie będzie wypłacane w listopadzie (dla nielicznych w ostatnich dniach października) wraz z emeryturą lub rentą w ustalonym dla danej osoby terminie. Nieco później tzn. w grudniu 2021 r. to świadczenie otrzymają osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Rolnicy pobierający okresowo (co kwartał) świadczenia z ubezpieczenia społecznego otrzymają 14. emeryturę w styczniu 2022 r.

Ważne, że kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób dostających lub starających się o dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną). Z kwoty 14 emerytury nie będą też dokonywane potrącenia i egzekucje.
W sytuacji, gdy jedna osoba będzie miała prawo do kilku świadczeń, otrzyma jedno, dodatkowe świadczenie roczne. 14. emeryturę rząd dołoży także do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba
Od pewnego czasu do zainteresowanych świadczeniem docierają informacje, że po to by otrzymać 14. trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek. To nie jest prawdą, a osoby proponujący taką pomoc próbują od zainteresowanych wyłudzić pieniądze za niepotrzebną usługę lub dane osobowe.

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
leśmian
I teraz już wiadomo, czemu wprowadzono ppk, bo z tym programem, każdy może odłożyć całkiem sporo do emerytury, wraz z pracodawcą. Bo takich czternastek na wiele lat w przód to raczej nie starczy ;)
g
grabarz
pisiory rozdają nie swoje pieniądze$
Dodaj ogłoszenie