Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek z udziałem dzikich zwierząt. Komu i kiedy przysługuje odszkodowanie?

AIP
Większość kierowców wie jakich formalności musi dopełnić po stłuczce czy wypadku samochodowym. Jednak nie wszyscy wiedzą co zrobić, jeśli dojdzie do wypadku z udziałem dzikich zwierząt. Eksperci radzą komu i kiedy przysługuje odszkodowanie i jak się o nie ubiegać.

Oczywiście w razie takiego zdarzenia, pełną ochronę mają zapewnione osoby, które wykupiły dodatkowe ubezpieczenie Autocasco (AC), ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni poszkodowanego tylko częściowo.

- Ubezpieczenie AC chroni posiadacza pojazdu przed finansowymi skutkami zniszczenia lub uszkodzenia pojazdu zawsze wtedy, gdy szkody powstają w wyniku zdarzeń losowych, niezależnych od woli ubezpieczonego lub kierowcy - mówi Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothater TU S.A.

Dzika zwierzyna jest własnością Skarbu Państwa i odszkodowanie w ramach ubezpieczenia OC przysługuje tylko, gdy do zdarzenia drogowego doszło na terenie nieodpowiednio oznakowanym, tj. bez znaku ostrzegawczego A18b: „Uwaga! Dzikie zwierzęta!”. W takich przypadkach można ubiegać się o odszkodowanie do zarządcy drogi lub podmiotów odpowiedzialnych za gospodarkę łowiecką na danym terenie.

Wypłata świadczenia w takich wypadkach uzależniona jest od wykazania związku między zaniedbaniem a powstaniem szkody. Ponadto trzeba dodatkowo udowodnić, że do podobnych zdarzeń na tym odcinku drogi dochodziło już wcześniej, a mimo to nie ma znaku.

W przypadku, kiedy dojdzie do wypadku z udziałem leśnej zwierzyny trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem. Towarzystwo najczęściej w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) precyzuje w jakim czasie trzeba zgłosić szkodę i jak trzeba jej dokonać.

- Czas na zgłoszenie może wynosić nawet do 7 dni w zależności od danego ubezpieczyciela. Warto jednak dokonać zgłoszenia niezwłocznie i postępować zgodnie z otrzymanymi dyspozycjami. Wtedy będziemy mieć pewność, ze dochowamy wszystkich formalności i nie będziemy mieli później problemów z wypłata odszkodowania - dodaje Dmytryk z Gothaer.

Równie ważną sprawą jest obowiązek udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu. Zgodnie z polskim prawem, kierowca który potracił zwierzę, powinien udzielić mu pomocy lub zawiadomić odpowiednie służby. Może to być funkcjonariusz policji, straży miejskiej, weterynarz czy przedstawiciel nadleśnictwa. Jeśli zwierze zginie na miejscu, to taka informacja również powinna trafić do wspomnianych służb. Martwe zwierze pozostawione na drodze czy poboczu stanowi poważne zagrożenie dla innych kierujących.

- Niezależnie od tego czy mamy wykupione ubezpieczenie AC czy tylko OC, zadbajmy o dokładną i możliwie najpełniejszą dokumentację miejsca zdarzenia. Mogą to być zdjęcia uszkodzonego pojazdu, dane kontaktowe ewentualnych świadków, informacje z systemu Ewidencji Wypadków i kolizji Drogowych potwierdzające, ze na tym odcinku już wcześniej dochodziło do zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt - radzi ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany