Wypadek awionetki na Lublinku!

Anna Odrowska
Wypadek wyglądał groźnie, interweniowała Lotniskowa Straż Pożarna.
Wypadek wyglądał groźnie, interweniowała Lotniskowa Straż Pożarna.
Nietypowe zdarzenie miało miejsce w sobotę w Porcie Lotniczym Łódź Lublinek. Niewielki samolot tecnam łódzkiego ośrodka szkoleniowego dla pilotów wylądował na lotnisku i podczas kołowania uległ wypadkowi. Jak udało się nam ustalić, koło ześlizgnęło się z drogi startowej i awionetka zatrzymała się na trawie.

Awionetka uszkodziła koło i skrzydło podczas lądowania na łódzkim lotnisku

Takie wypadki zdarzają się bardzo rzadko, ostatni odnotowano w Łodzi 7 lat temu

-Potwierdzam, że doszło do takiego zdarzenia. Pilot prawdopodobnie nie wyhamował i zjechał z pasa startowego. Uszkodził goleń samolotu i skrzydło. Nikomu nic się nie stało. To samolot firmy, która parkuje je na naszym lotnisku, tam proszę pytać o szczegóły - twierdzi Ewa Bieńkowska, rzecznik łódzkiego lotniska.

Skontaktowaliśmy się z firmą szkolącą pilotów, ale nie zastaliśmy szefa. Pracownik potwierdził, że doszło do takiego zdarzenia i zanim samolot zaparkował w hangarze, uszkodził koło. Nie potrafił powiedzieć, co było przyczyną zdarzenia ani ile osób leciało samolotem. Mógł być to pilot lub osoba ucząca się wraz z instruktorem. W wydostaniu samolotu z pasa zieleni pomagała Lotniskowa Straż Pożarna. Pasażerowie podróżujący z Łodzi nie odczuli skutków wypadku.

- Kiedy to się stało, startował jedynie samolot Adrii, który pusty leciał do Słowenii na przegląd techniczny. Wyleciał około pół godziny później. Poza tym utrudnień nie było zwłaszcza, że do zdarzenia doszło na skraju pasa - tłumaczy Bieńkowska.

Takie wypadki po wylądowaniu samolotu są niezwykle rzadki. Ostatni miał miejsce w 2008 roku, kiedy samolot linii lotniczych Rainair lecący do Nottingham w trakcie kołowania wypadł poza pas startowy i przednim kołem utknął w ziemi. Na pokładzie było 170 pasażerów. Nikt nie ucierpiał.

***

Do podobnego wypadku w marcu doszło na katowickim lotnisku, nikomu nic się nie stało. Czasem takie „niewyhamowanie“ może być bardziej niebezpieczne. W Stambule lądujący samolot wypadł z pasa, wjechał w ogrodzenie i uderzył autobus, który stał przy płocie. W USA w takim wypadku rannych zostało 8 osób.

[ZOBACZ TEŻ FILM Michał Szpak o swoim udziale w Eurowizji i oskarżeniach o plagiat (autorDzień Dobry TVN/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Michał Szpak o swoim udziale w Eurowizji i oskarżeniach o plagiat (autorDzień Dobry TVN/x-news)