Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynajem mieszkań w Łodzi w pół roku zdrożał o ponad 23 proc. Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w październiku 15.10.2022

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Dobre wieści dla właścicieli mieszkań na wynajem, a złe dla poszukujących takiego lokum. Rosną opłaty za wynajęcie mieszkania, nawet o kilkadziesiąt procent i szybko się to nie zmieni.Sytuacji na rynku najmu mieszkań przyjrzeli się specjaliści z firmy Emmerson Evaluation, którzy śledzą stawki czynszu w dużych polskich miastach. Okazuje si e, że w ciągu sześciu miesięcy stawki za mieszkania wzrosły od 18 procent w Warszawie do 40 proc. w Gdyni, natomiast średni wzrost wyniósł 28 proc. W Łodzi ceny wzrosły o 23,5 proc. Poprawia się rentowność najmu.
Dobre wieści dla właścicieli mieszkań na wynajem, a złe dla poszukujących takiego lokum. Rosną opłaty za wynajęcie mieszkania, nawet o kilkadziesiąt procent i szybko się to nie zmieni.Sytuacji na rynku najmu mieszkań przyjrzeli się specjaliści z firmy Emmerson Evaluation, którzy śledzą stawki czynszu w dużych polskich miastach. Okazuje si e, że w ciągu sześciu miesięcy stawki za mieszkania wzrosły od 18 procent w Warszawie do 40 proc. w Gdyni, natomiast średni wzrost wyniósł 28 proc. W Łodzi ceny wzrosły o 23,5 proc. Poprawia się rentowność najmu. Grzegorz Gałasiński
Dobre wieści dla właścicieli mieszkań na wynajem, a złe dla poszukujących takiego lokum. Rosną opłaty za wynajęcie mieszkania, nawet o kilkadziesiąt procent i szybko się to nie zmieni.

Sytuacji na rynku najmu mieszkań przyjrzeli się specjaliści z firmy Emmerson Evaluation, którzy śledzą stawki czynszu w dużych polskich miastach. Okazuje si e, że w ciągu sześciu miesięcy stawki za mieszkania wzrosły od 18 procent w Warszawie do 40 proc. w Gdyni, natomiast średni wzrost wyniósł 28 proc. W Łodzi ceny wzrosły o 23,5 proc. Poprawia się rentowność najmu.

Wojna i brak zdolności kredytowej poprawia zyski właścicieli mieszkań na wynajem

O ile w czasie pandemii wiele mieszkań stało pustych, to wojna za wschodnią granicą i napływ uchodźców zdecydowanie ożywiły rynek najmu - mówi Robert Korczyński, członek zarządu Emmerson Evaluation. - Ukraińcy, którzy mieli możliwość wynajmu lokali za gotówkę, napędzili popyt, a tym samym również czynsze najmu. Dodatkowo, zainteresowanie rynkiem najmu wzrosło ze względu na malejącą zdolność kredytową Polaków. Na zwiększenie kosztów najmu wpłynęły również podwyżki stóp procentowych i kosztów eksploatacyjnych. Część mieszkań przeznaczonych na wynajem jest kupiona na kredyt, aby zrównoważyć rosnący WIBOR właściciele musieli podnieść stawki czynszów posiadanych lokali.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Łodzi?

Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 60 mkw. przy ul. Karolewskiej w Łodzi można wynająć za 2 tys. zł (w cenie jest miejsce garażowe), a do tego dochodzi 950 zł opłat, które nie obejmują prądu. Najemca musi sobie sam zapewnić internet oraz telewizję, a umowę o wynajem podpisuje się na rok. Umeblowane 26-metrowe mieszkanie przy ul. Rewolucji 1905 można wynająć za 1800 zł, a czynsz wynosi 310 zł. W przypadku wynajmu obu tych mieszkań trzeba doliczyć kaucję w wysokości 3 tys. zł.

Taniej jest poza centrum miasta. Wynajęcie 26-metrowego mieszkania przy ul. Strycharskiej na Górnej to koszt tysiąca złotych, czynsz wynosi 350 zł, a kaucja 1,4 tys. zł. Na osiedlu Dolnośląskim w Bełchatowie 32-metrową kawalerkę można wynająć za 1,3 tys. zł, z kaucją w wysokości 2,6 tys. zł, a czynsz jest do ustalenia. Trzy pokoje (63 mkw.) na osiedlu Czaplinieckim w Bełchatowie można wynająć za 1,4 tys. zł (czynsz do ustalenia, kaucja 1,4 tys. zł).

Czy najem się opłaca?

Wraz z cenami najmu rośnie rentowność najmu, czyli tzw. stopa zwrotu (relacja rocznego dochodu z najmu do ceny transakcyjnej z mieszkania). W kraju kształtuje się między 3,6 proc. a 5,7 proc. Okazuje się, że w Łodzi najbardziej opłaca się wynajmować mieszkania jednopokojowe. Stopa zwrotu z najmu jednopokojowego mieszkania w Łodzi wynosi 5,7 proc. i jest najwyższa spośród dużych miast w Polsce. Najniższa jest natomiast w Białymstoku, gdzie wynosi 4,1 proc.

W Łodzi najmniej opłaca się wynajmować mieszkanie dwupokojowe. Jak wyliczyli specjaliści z firmy Emmerson Evaluation, stopa zwrotu wynosi w takim przypadku 4,8 proc., natomiast w przypadku mieszkania z trzema pokojami - 5,2 proc.

Wynajęcie mieszkania staje się trudniejsze, podobnie jak zakup własnego lokum. Wraz ze stopami kredytowymi rośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych, przez co spada także zdolność kredytowa. Więcej osób zaczyna więc szukać mieszkań na wynajem, a ich ilość jest mocno ograniczona. Eksperci spodziewają się więc dalszego wzrostu cen najmu, trudno ocenić o ile.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany