Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjazd na urlop. Jak bezpiecznie umieścić bagaż w samochodzie?

Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda
Latem rzesze kierowców wraz z rodzinami ruszają swoimi autami na wakacyjny wypoczynek. Przed wyjazdem powinni dobrze się zastanowić, jak rozmieścić bagaż w samochodzie, aby na trasie nie mieć kłopotów.

Latem powszechnym widokiem są samochody z rowerami na bagażnikach zamontowanych tyłu, czy z boksami bagażowymi na dachu. Często wiele aut ma i jedno, i drugie. Trudno się dziwić, wszak jeśli na dwutygodniowe wakacje jedzie czteroosobowa rodzina, to i bagaży jest sporo. Do tego modny aktywny sposób spędzania wolnego czasu nakazuje, abyśmy zabrali sprzęt sportowy - rowery, albo deskę widsurfingową. Wszystko to trzeba jakoś zapakować do samochodu.

Każdy samochód ma określoną dopuszczalną masę całkowitą (DMC), która jest sumą masy pojazdu wraz z pasażerami i ładunkiem. Przeciążenie auta ma wpływ na jego zachowanie i bezpieczeństwo jazdy, dlatego użytkownik pojazdu powinien zachować staranność w układaniu bagażu. Tymczasem obciążone auto zachowuje się podczas jazdy zupełnie inaczej niż puste. Przede wszystkim wydłużeniu ulega droga hamowania.

- Co prawda producenci współczesnych samochodów uwzględniają sytuację obciążenia auta i tak je projektują, aby było neutralne w prowadzeniu. Jednak dotyczy to sytuacji, gdy nawierzchnia jest sucha. Kiedy jest ślisko i trzeba awaryjnie hamować, to masa obciążonego pojazdu pcha go do przodu - tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoły.

Oprócz przestrzegania limitów ładowności bardzo ważne jest prawidłowe rozmieszczenie bagażu. Załadowane nieprawidłowo auto w sytuacjach zmiany pasa ruchu lub nagłego skrętu może wpaść w poślizg, a nawet dachować.

Wyjazd na urlop. Jak bezpiecznie umieścić bagaż w samochodzie?
Skoda

Prawidłowo należy zabezpieczyć nie tylko przedmioty w bagażniku lub w boksie dachowym, ale również rzeczy przewożonych w kabinie, w tym butelki i puszki napojami, a nawet telefon, który w momencie uderzenia pojazdem w przeszkodę z prędkością 50 km/h, zwiększy swoją masę do 5 kg. Z kolei 1,5-litrowa butelka wody w momencie uderzenia będzie ważyła około 60 kg. Zabezpieczyć trzeba też zwierzęta, jeśli z nimi jedziemy. Pies siedzący luzem na tylnej kanapie podczas nagłego hamowania przy prędkości 50 km/h może wpaść na kierowcę i pasażera z masą zwiększoną aż o 40 razy.

Przewożąc bagaże w boksie dachowym przed wyruszeniem na trasę nieodzowne jest sprawdzenie, czy jest on dobrze zamontowany i zamknięty.

- Może bowiem dojść do sytuacji, że pokrywa boksu otworzy się w czasie jazdy i bagaże wyfruną na drogę. Taka sytuacja stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu - przestrzega Radosław Jaskulski.

Instruktor Skoda Auto Szkoły radzi, przy zakupie boksu dachowego sprawdzić, jakie dopuszczalne obciążenie oraz prędkość maksymalną przewiduje jego producent. Najprościej jednak skorzystać z oferty producentów samochodów, którzy w zestawie akcesoriów mają produkty odpowiadające stawianym wymaganiom. Przykładowo w katalogu Skody boksy dachowe oferowane są do większości modeli tej marki.

Jest jeszcze jeden punkt, a którym trzeba pamiętać podczas planowania załadunku bagaży. To ogumienie. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że podczas jazdy opony nagrzewają się. Jeśli auto jest przeciążone ogumienie nagrzewa się znacznie szybciej. Ten fakt ma wpływ na szybsze zużycie bieżnika. W ekstremalnej sytuacji może nastąpić wystrzelenie opony.

Zmiana masy samochodu ma również wpływ na światła. Powinniśmy je regulować w zależności od obciążenia pojazdu. W starszych samochodach służy do tego specjalne pokrętło, nowoczesne auta mają najczęściej światła ustawiane automatycznie. Jednak raz w roku należy sprawdzić poprawność ich ustawienia w serwisie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wyjazd na urlop. Jak bezpiecznie umieścić bagaż w samochodzie? - Motofakty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany