Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy tydzień naukowy - Research Week - na Politechnice Łódzkiej - zaczął się od wyróżnienia dla studentów I roku

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wiktora Gerlicz i jej opiekunka prof. PŁ Aneta Białkowska trzymają w ręku symboliczne czeki, które wręczyli prorektor ds. nauki prof. Łukasz Albrecht i prorektor ds. kształcenia prof. PL Andrzej Romanowski
Wiktora Gerlicz i jej opiekunka prof. PŁ Aneta Białkowska trzymają w ręku symboliczne czeki, które wręczyli prorektor ds. nauki prof. Łukasz Albrecht i prorektor ds. kształcenia prof. PL Andrzej Romanowski mat.pras. PŁ
Na Politechnice Łódzkiej rozpoczął się Research Week, który będzie trwać do 16 marca 2023. To wydarzenie, na którym Politechnika Łódzka przedstawia swój potencjał naukowy, realizowane projekty i aktywność w międzynarodowej współpracy. Na jego niezwykle bogaty program składają się wykłady i prezentacje, otwarte laboratoria, a także Dzień Otwarty PŁ dla kandydatów na studia. W piątek 10 marca 2023 Research Week należał do studentów pierwszego roku, którzy odważyli się przystąpić do pierwszej edycji programu E2TOP, zakładającego kształcenie przez realizację badań w układzie mistrz-uczeń.

Research Week na Politechnice Łódzkiej

E2TOP - czyli jak zdobyć naukowy szczyt?
Początek Research Week należał do studentów pierwszego roku, którzy przystąpili do pierwszej edycji programu E2TOP zakładającego kształcenie przez realizację badań w układzie mistrz-uczeń.

Sześcioro studentów zaprezentowało wyniki swoich projektów, ale tylko jedna osoba mogła dostać nagrodę JM Rektora. Wybór nie był łatwy i oczywisty. Wszystkie prezentacje były znakomite i pokazały niezwykły talent młodych ludzi.

Michał Grabowski wykorzystał druk 3D, który połączył z lekką konstrukcją włókienniczą i stworzył ortezę stawu kolanowego „uszytą na miarę”, czyli idealnie pasującą do jego kolana. Michał jest studentem mechaniki i budowy maszyn, a jego opiekunem był naukowym był dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ.

Wiktor Brańczyk to informatyk, który opracował algorytm rozpoznawania oraz tłumaczenia znaków języka migowego. Pracował pod opieką dr. inż. Piotra Ducha.

Masza Góralczyk prowadziła badania spektroskopowe wodnych roztworów sulfonamidów, leków o niskiej rozpuszczalności w wodzie, co wiąże się ze skutecznością ich podawania. Studentka kierunku biomateriały inspirowane naturą pracowała w zespole dr hab. inż. Marcina Kozaneckiego, prof. PŁ.

Anna Kania opracowała grzejące kompozyty tekstylne, które mogą być wykorzystane w budownictwie. Studentka kierunku włókiennictwo realizowała projekt pod naukową opieką dr. hab. inż. Marcina Barburskiego, prof. PŁ

Marta Kopytkowska opracowała inteligentny węzeł w konstrukcji stalowej inspirowany bioniką. Studentka budownictwa realizowała projekt pod opieką naukową dr. hab. inż. Artura Wirowskiego.

Osobą, która zdobyła Nagrodę Rektora jest Wiktoria Gerlicz
W swoich badaniach szukała odpowiedzi na pytanie, co bakterie mogą zrobić dla świata? Wyizolowała 109 szczepów bakterii, które mają potencjał do rozkładania odpadów keratynowych (piór i sierści zwierzęcej). Jest to obecnie problem o dużym wymiarze. Można go zwizualizować przykładem, który podała Wiktoria - pierze z 12 kur, choć waży ok. kilograma, wypełniłoby dwie wanny o największej pojemności. Studentka biotechnologii pracowała pod opieką dr hab. inż. Anety Białkowskiej, prof. PŁ

Cała szóstka otrzymała dyplomy i gorące słowa uznania od osób zebranych w audytorium prof. Tadeusza Paryjczaka w Alchemium. Podziwiano nie tylko osiągnięte wyniki, ale także sposób prezentacji i swobodę w omawianych tematach. Pamiętano przy tym, że są to zaledwie 20-letni młodzi ludzie.
Dał temu wyraz także prof. Jerzy Hausner, który jako gość specjalny wygłosił ciekawy wykład o Regeneratywnej transformacji gospodarowania inaugurujący Research Week.

Naukowy tydzień na PŁ

W kolejnych dniach, program Research Week wypełniony będzie spotkaniami inspirującymi do rozwoju kariery naukowej. M.in. swoje osiągnięcia zaprezentują doktoranci z Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ oraz młodzi naukowcy, laureaci pierwszej edycji konkursu wspierającego doskonalenie ich umiejętności, a także badacze, którzy w programie LIDER już stworzyli swoje zespoły naukowe. Wiedzą podzielą się też specjaliści z organizacji dotujących badania oraz naukowcy zaangażowani we współpracę międzynarodową. Każdego dnia w otwartych laboratoriach będzie można poznać ich możliwości badawcze oraz obecną tam aparaturę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany