Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydział aktorski Łódź. Indeks na Wydziale Aktorskim: do pokonania 30 konkurentów

Renata Sas
Wydział aktorski Łódź
Wydział aktorski Łódź Łukasz Kasprzak
Tu żaden test kwalifikacyjny nie wystarczy. Trzeba stanąć twarzą w twarz z komisją. Wczoraj zaczął się egzaminacyjny maraton na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera.

Startują 682 osoby. Czekają na nie tylko 22 indeksy, więc o każdy ubiega się ponad 30 chętnych. W korytarzu wielkie plansze przypominają, że Wydział ma już 70 lat tradycji. Dyplomy zdobyło tu ponad 1300 osób.

Pierwszy etap (największy odsiew) trzystopniowych egzaminów skończy się w sobotę. Zanim zdający stanęli przed komisjami, prof. Bogusław Semotiuk, który będzie opiekunem pierwszego roku, podnosił na duchu i doradzał: - Tylko nie grajcie, bądźcie sobą.

Agata z Józefowa koło Otwocka zdaje drugi raz, przez rok pracowała w kawiarni.

- Nikt tam nie przychodził - opowiada komisji. - Moje obowiązki polegały na staniu, a nawet telefonować nie mogłam.

Z Łodzi pojedzie jeszcze na egzaminy do Wrocławia i Białegostoku (Wydział Lalkarski). Jako „coś z klasyki” komisja prosi o mickiewiczowski tekst „Do M”. Nastrój przyjacielski, do jej interpretacji profesor dodaje zadanie: - Niech pani teraz zmierza w moim kierunku, proszę po drodze wziąć krzesło. Jeszcze piosenka ludowa i już na scenę wchodzi 22-letnia Izabella. Jest z Warszawy, dla niej to trzecie podejście po aktorski indeks.

- Nie zamierzam rezygnować z marzeń - mówi kategorycznie. - Ale studiuję logopedię, jestem na trzecim roku, to też ciekawy zawód.

Do czekających na egzamin należy sala 221. Tekstów nikt już nie powtarza, cisza jak przed gabinetem dentysty. Uwagę zwraca radosny Bartosz. Przyjechał z Zakopanego. Jest tegorocznym maturzystą, zdaje więc po raz pierwszy. Który z przygotowanych tekstów chciałby zaprezentować?

- Wszystkie - oświadcza i dodaje, że nie widzi się w innym zawodzie i wierzy, że uda mu się za pierwszym razem, a jeśli nie, to znów będzie próbował.

Tak jak wielu, przygotowywał się z pomocą zawodowca - Piotra Łakomika z Teatru Witkacego.

W gmachu przy Targowej maraton talentów potrwa do 6 lipca.

MAGDALENA ŻUK NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
WIERSZYKI NA ZAKOŃCZENIE ROKU
Życzenia na Dzień Taty
Wierszyki na Dzień Taty
ROAMING UE 2017 NOWY CENNIK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany