Wycofane produkty przez Główny Inspektorat Sanitarny

Tomasz Jabłoński
Tomasz Jabłoński
Ważna informacja. Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje produkty, które mogą zagrażać zdrowiu. Sprawdź, czy nie masz ich w swoim domu!

Wycofanie produktu pn. MI’RA Olej z ryżu, numer partii L0041
Zagrożenie:
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (2332 ± 676 μg/kg) oraz estry 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) na poziomie 7551 ± 1510 μg/kg.
Szczegóły dotyczące produktów:
Produkt – MI’RA Olej z ryżu, 1 l
Wyprodukowano dla – Italmex Sp. z o.o., Macierzysz ul. Sławęcińska 10, 05-850 Ożarów Mazowiecki
Numer partii – L0041
Data minimalnej trwałości – 02.2022
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Italmex Sp. z o.o. po otrzymaniu informacji o stwierdzonej niezgodności w produkcie pn. „Olej z ryżu MiRa”, nr partii L0041, dobrowolnie przystąpiła do informowania swoich odbiorców o konieczności rozpoczęcia procesu wycofywania produktu z rynku. Firma jednocześnie udostępniła Państwowej Inspekcji Sanitarnej listę klientów, którzy kupili ten produkt.
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie
i nadzoruje działania podejmowane przez przedsiębiorców.
Zalecenia dla konsumentów:
Konsumenci, którzy kupili wskazany produkt, nie powinni go spożywać.

Wycofane produkty przez Główny Inspektorat Sanitarny

Kolejne produkty wycofane przez Główny Inspektorat Sanitarny

Zagrożenie:
Na podstawie informacji z Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) ustalono, że w składzie kilku partii wyprodukowanego w Czechach produktu pn. NaTurek Puszysty rzodkiewka, 140 g, znajduje się aromat, który mógł zawierać gorczycę. Informacja o obecności gorczycy nie znajduje się na etykiecie produktu. Spożycie wskazanych poniżej partii przez osoby uczulone na gorczycę może wywołać reakcję alergenną.
Szczegóły dotyczące produktu:
Wyprodukowany: w Czechach dla Mleczarnia Turek Sp. z o.o., ul. Milewskiego 11, 62-700 Turek
Nazwa produktu: NaTurek Puszysty rzodkiewka 140 g,

Partie objęte procesem wycofywania:
Numer partii: H20016, Termin przydatności do spożycia: 15.04.2020
Numer partii: H20029, Termin przydatności do spożycia: 28.04.2020
Numer partii: H20042, Termin przydatności do spożycia: 11.05.2020
Numer partii: H20057, Termin przydatności do spożycia: 26.05.2020
Numer partii: H20069, Termin przydatności do spożycia: 07.06.2020

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Mleczarnia Turek Sp. z o.o. niezwłocznie po uzyskaniu informacji od producenta z Czech, który dostarczył produkt do Polski, o możliwej obecności alergenu w kilku partiach produktu, uruchomiła procedurę wycofania tych partii z rynku.
Organy Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania.
Zalecenia dla konsumentów:
Osoby uczulone na gorczycę nie powinny spożywać wskazanych w komunikacie partii produktu.

Kolejne produkty wycofane przez Główny Inspektorat Sanitarny
Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wycofanie produktu pn. „Snack Day, Chipsy paprykowe, 175 g” z datą minimalnej trwałości 28.09.2020 oraz 19.10.2020
Główny Inspektor Sanitarny informuje, że firma Lidl sp. z o.o. sp. k., ze względu na bezpieczeństwo konsumentów z alergią na siarczyny, samodzielnie podjęła decyzję o wycofaniu z rynku produktu „Snack Day, Chipsy paprykowe, 175 g” z datą minimalnej trwałości 28.09.2020 oraz 19.10.2020 i poinformowała organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej o podjętych działaniach.

Zagrożenie:
Firma Lidl sp. z o.o. sp. k. poinformowała, że ostatnie badanie ww. produktu wykazało obecność niezadeklarowanej substancji alergennej – dwutlenku siarki. Klienci z alergią na siarczyny nie powinni spożywać wycofywanego produktu ze względu na możliwe wystąpienie reakcji alergicznej. Dla pozostałych osób (bez alergii na siarczyny) artykuł nie stwarza ryzyka.

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: „Snack Day, Chipsy paprykowe, 175 g”

Data minimalnej trwałości: 28.09.2020 oraz 19.10.2020

Producent: Trüller Knabber – Gebäck GmbH, ul. Erna – Scheffler – Str. 3, 51103 Köln, Niemcy
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

Firma Lidl niezwłocznie podjęła decyzję o wycofaniu z rynku przedmiotowego artykułu. Informacja dla klientów została zamieszczona na stronie internetowej (https://kimjestesmy.lidl.pl/folder_aktualnosci/wazna-informacja-dla-klientow) oraz w sklepach, w których sprzedawano artykuł, tj. w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostały poinformowane o sprawie przez firmę Lidl i monitorują proces wycofywania produktu z rynku.

Zalecenia dla konsumentów:

Produkty oznaczone datami minimalnej trwałości wskazanymi w komunikacie nie powinny być spożywane przez osoby z alergią na siarczyny, dla pozostałych osób (bez alergii na siarczyny) artykuł nie stwarza ryzyka.

Firma Lidl sp. z o.o. sp. k. poinformowała o możliwości zwrotu produktu (również napoczętego) w każdym sklepie Lidl bez konieczności okazywania paragonu.

Kolejne produkty wycofane przez Główny Inspektorat Sanitarny
Wycofanie partii produktu pn. „Lord Nelson, Herbatka ziołowa Rumianek o smaku karmelowym, 28 g”
Zagrożenie:
Dobrowolne, zlecone przez Lidl badanie produktu „Lord Nelson, Herbatka ziołowa Rumianek o smaku karmelowym, 28 g” z datą minimalnej trwałości 11.2021, o numerze partii L6716/3/312 wykazało kontaminację produktu alkaloidami pirolizydynowymi. Mimo braku limitów prawnych dla tych substancji, a biorąc pod uwagę bezpieczeństwo konsumentów, firma Lidl samodzielnie podjęła decyzję o wycofaniu produktu z rynku i poinformowała o tym organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo na prośbę GIS została przygotowana ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, zgodnie z którą spożycie produktu o podanym numerze partii może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów.

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: Lord Nelson, Herbatka ziołowa Rumianek o smaku karmelowym, 28 g
Numer partii: L6716/3/312
Data minimalnej trwałości: 11.2021
Wyprodukowano dla: Lidl sp. z o.o. sp. k., Jankowice, ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Firma Lidl niezwłocznie podjęła dobrowolną decyzję o wycofaniu z rynku przedmiotowego artykułu. Informacja dla klientów została zamieszczona w sklepach, w których sprzedawano artykuł, tj. w województwach: wielkopolskim, pomorskich, lubuskim, dolnośląskim i opolskim. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostały poinformowane o sprawie przez firmę Lidl i monitorują proces wycofywania produktu z rynku.

Zalecenia dla konsumentów:
Produkt z partii wskazanej w komunikacie nie powinien być spożywany. Firma Lidl poinformowała klientów o możliwości zwrotu produktu w każdym sklepie Lidl bez konieczności okazywania paragonu.

Kolejne produkty wycofane przez Główny Inspektorat Sanitarny
GŁÓWNY INSPEKTOR SANITARNY OSTRZEGA,
w ostatnim czasie, głównie na terenie województwa łódzkiego, pojawia się narkotyk dostępny
w postaci plastycznej masy do palenia (sztuczny haszysz – fake hash), w kolorze czarnym, brunatnym lub żółtym, sprzedawany przez dilerów w woreczkach strunowych, bez etykiety. Hasan, bo tak nazywany jest przez użytkowników, działając silnie na ośrodkowy układ nerwowy (odurzenie) może powodować zatrucie, a nawet zgon.

Z informacji jakimi dysponuje Główny Inspektorat Sanitarny wynika, iż w obecnie zabezpieczanych produktach zidentyfikowano syntetyczny kannabinoid o nazwie
4F-MDMB-BINACA, który już w małym stężeniu działa na receptory kannabinoidowe, silniej od Δ9-THC – składnika marihuany. Powoduje halucynacje, pobudzenie, agresję, lęk, splątanie, letarg, psychozy, problemy gastryczne, jak również przyspieszenie akcji serca oraz ostrą niewydolność nerek. Stosowanie tego narkotyku prowadzi do uzależnienia lub chorób psychicznych.

W przypadku zauważenia osoby, co do której podejrzewamy spożycie tego narkotyku, należy:

Zadbać o własne bezpieczeństwo.
Wezwać Oddział Ratownictwa Medycznego (tel. 112).
W miarę potrzeby i możliwości przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej.
Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne.

Kolejne produkty wycofane przez Główny Inspektorat Sanitarny
Wycofanie niektórych partii bazylii suszonej ze względu na wykrycie bakterii Salmonella.
Zagrożenie:
W próbkach bazylii suszonej zbadanych w ramach kontroli urzędowej stwierdzono obecność bakterii Salmonella. Bazylia suszona może być dodawana do produktów spożywczych
i spożywana bez obróbki termicznej. Pałeczki Salmonella mogą przeżyć nawet po długotrwałym przechowywaniu suchego produktu, a po spożyciu przez człowieka wywołać zatrucia pokarmowe, szczególnie jeśli dodawane są do produktów gotowych do spożycia.

Szczegóły dotyczące produktów:
Produkt: Bazylia otarta
Importer: ACOR Sp. z o.o., ul. Rawicka 43, 63-700 Krotoszyn
Zakład Konfekcjonujący: P.P.H.U. MAGRAMA, ul. Zaściankowa 48, 71-230 Szczecin
Dystrybutor: NETTO Sp. z o.o., ul. Motaniec 34, 73-108 Kobylanka
Wycofaniu od konsumentów podlegają dwie partie o numerach 19.11 oraz 19.12 oznaczone datą minimalnej trwałości: 31.08.2021
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

Wyniki urzędowych badań surowca – bazylii z Egiptu importowanej przez firmę Acor Sp. z o.o. wskazały na obecność Salmonelli w partii nr. 24/C/W/1. W związku z tym wydana została decyzja administracyjna organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej nakazująca wycofanie ww. partii z obrotu handlowego. W wyniku postępowania przeprowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną ustalono, że podmiot P.P.H.U. MAGRAMA użył ww. partii bazylii do produkcji przyprawy Bolinero – bazylia otarta będącej marką własną firmy Netto Sp. z o.o., w dwóch partiach pakowanych po 15 g, o numerach 19.11 oraz 19.12 z datą minimalnej trwałości 31.08.2021. Bezzwłocznie po uzyskaniu informacji o zanieczyszczeniu Netto Sp. z o.o. podjęła decyzję o wycofaniu z obrotu kwestionowanej partii przyprawy. Sklepy Netto, do których dostarczony został produkt zostały zobowiązane do wstrzymania dalszej sprzedaży. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania kwestionowanych partii.

Zalecenia dla konsumentów:

Konsumenci, którzy kupili wskazane w komunikacie partie produktu, nie powinni ich spożywać.

Kolejne produkty wycofane przez Główny Inspektorat Sanitarny
Dobrowolne wycofanie produktu pn. Bio Cukier Kokosowy, z powodu stwierdzenia glutenu na poziomie >80 mg/kg w surowcu do jego produkcji
Zagrożenie:

W związku ze stwierdzeniem niezadeklarowanej substancji alergennej – glutenu powyżej 80 mg/kg w próbce ekologicznego cukru kokosowego importer produktu z Holandii zdecydował o wycofaniu niektórych partii z obrotu. Jedna z wycofywanych partii została dostarczona do firmy Intenson Europe sp. z o.o., która zapakowała produkt w opakowania jednostkowe o wadze 350 g i 200 g oznakowane jak wskazano poniżej. Spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać reakcję alergenną.
Szczegóły dotyczące produktu:
Producent – Intenson Europe sp. z o.o., Całowanie 94G, 05-480 Karczew
Produkt:
– Bio cukier kokosowy 350 g, numer partii: L191113, data minimalnej trwałości: 10/03/2022
– Bio cukier kokosowy 350 g, numer partii: L191216, data minimalnej trwałości: 10/03/2022
– Bio cukier kokosowy 200 g, numer partii: L191115, data minimalnej trwałości: 10/03/2022
– Bio cukier kokosowy 200 g, numer partii: L191127, data minimalnej trwałości: 10/03/2022
– Bio cukier kokosowy 200 g, numer partii: L191216, data minimalnej trwałości: 10/03/2022

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

Firma Intenson Europe sp. z o.o. po otrzymaniu informacji o niezgodności surowca niezwłocznie rozpoczęła procedurę wycofania produktu. Na stronie internetowej zamieściła informację dla konsumentów dot. wycofania https://intenson.pl/blogs/blog/bio-cukier-kokosowy .
Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje proces wycofywania.
Zalecenia dla konsumentów:
Osoby z alergią/nietolerancją na gluten nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.

Kolejne produkty wycofane przez Główny Inspektorat Sanitarny
Aktualizacja ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności z dnia 19.12.2019
Zagrożenie:

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (2954 ± 857 µg/kg) oraz estry 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) na poziomie 8937 ± 1787 µg/kg.

Szczegóły dotyczące produktów:
Produkt – SoRiso Olej z ryżu z otrębów ryżowych naturalny 100%, 500 ml
Wyprodukowano dla – Italmex Warszawa Sp. z o.o., ul. Jana Olbrachta 94, 01-102 Warszawa
Numer partii – E411
Data minimalnej trwałości – 15.10.2021
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

Italmex Warszawa Sp. z o.o. po otrzymaniu wyników badań ww. produktu dobrowolnie rozpoczęła procedurę wycofania produktu z rynku, poinformowała swoich odbiorców oraz wstrzymała kolejne zamówienia i zwróciła bieżące przesyłki produktu do producenta. Dodatkowo przedsiębiorca we własnym zakresie zlecił kolejne badania produktu.
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi dalsze postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i nadzoruje działania podejmowane przez przedsiębiorców.

Zalecenia dla konsumentów:

Konsumenci, którzy kupili wskazany produkt, nie powinni go spożywać.

Kolejne produkty wycofane przez Główny Inspektorat Sanitarny
Wycofanie dwóch partii produktu pn: „TOPSELLER XXL kasza gryczana prażona 5 kg”
Główny Inspektor Sanitarny informuje, że firma Transgourmet Polska Sp. z o.o. wycofuje dwie partie produktu pn. „TOPSELLER XXL kasza gryczana prażona 5 kg”, wyprodukowane przez Cenos Sp. z o.o., ze względu na stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w badanym produkcie.

Firma wykryła zagrożenie w wyniku kontroli wewnętrznej produktu oznaczonego numerem partii 08.10.19B/PL oraz datą minimalnej trwałości 01.2021. Procesem wycofania objęto również produkt oznaczony numerem partii 06.11.19B/PL oraz datą minimalnej trwałości 02.2021, z uwagi na ten sam surowiec użyty do produkcji tej partii.

Wycofywane partie produktu pn. „TOPSELLER XXL kasza gryczana prażona 5 kg” były sprzedawane w halach Selgros Cash & Carry.

Po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych wskazujących na niezgodność Transgourmet Polska Sp. z o.o. natychmiast zablokowała sprzedaż partii produktu, w której stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A. W dniu 16.01.2020 firma poinformowała klientów o zdarzeniu, z prośbą o zwrot produktu oraz wycofanie produktu ze sprzedaży. Szczegółowe informacje o wycofaniu zawarte są także w komunikacie firmy na stronie internetowej http://www.selgros.pl/kasza-gryczana-topseller

Zalecenia dla konsumentów:

Dwie partie produktu „TOPSELLER XXL kasza gryczana prażona 5 kg” wskazane w komunikacie nie powinny być spożywane.

Firma Transgourmet Polska Sp. z o.o. poinformowała o możliwości zwrotu produktu w miejscu zakupu.

Kolejne produkty wycofane przez Główny Inspektorat Sanitarny

Ostrzeżenie publiczne dotyczące wyrobu do kontaktu z żywnością: Wycofanie produktu pn. „Kubek bambusowy HTBB2622- BAMBOO marocco”:
Zagrożenie:

W próbkach produktu badanego przez władze Litwy stwierdzono migrację formaldehydu, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt – Kubek bambusowy HTBB2622- BAMBOO marocco, 240 ml

Marka – AFFEK DESIGN BY MONDEX

Symbol – HTBB2622

Kod kreskowy – 5902643322622

Importer / dystrybutor – MONDEX Anna i Jerzy Affek Sp. J. ul. Towarowa 17, 10-416 Olsztyn
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

Firma MONDEX Anna i Jerzy Affek Sp. J. podjęła następujące działania:

Dystrybutorzy zostali poinformowani o wycofaniu produktu z obrotu.
Zwrotu towaru można dokonać na podstawie dowodu zakupu w punkcie sprzedaży.
Udostępniono możliwość zwrotu produktu po wypełnieniu formularza na stronie internetowej https://www.mondex.pl/wycofanie.html
Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje działania prowadzone przez przedsiębiorcę.
Zalecenia dla konsumentów:

Nie należy używać kubków wskazanych w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Kolejne produkty wycofane przez Główny Inspektorat Sanitarny
Ostrzeżenie publiczne dotyczące wyrobu do kontaktu z żywnością: Migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych z łyżki z poliamidu w kolorze czarnym.
Zagrożenie:
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono, że z łyżki określonej w komunikacie migrują do żywności pierwszorzędowe aminy aromatyczne na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Szczegóły dotyczące produktu:
Produkt – Łyżka z poliamidu w kolorze czarnym z metalowym uchwytem, C&E, nazwa na etykiecie w języku polskim: „Naczynie kuchenne ITEM NO: 915-0B8496”

Podmiot wprowadzający do obrotu w Polsce: Rozpoczęcie Handlowe Q&D sp. z o.o., ul. Polna 5, 05-552 Wólka Kosowska

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

Zalecenia dla konsumentów:
Mając na uwadze, że przedmiotowe łyżki stanowią zagrożenie dla zdrowia konsumentów, nie należy ich używać do kontaktu z żywnością.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Wycofanie z obrotu wina pn. Feind Balaton Rosé Cuvée, 0,75 l
Główny Inspektor Sanitarny informuje, że firma Lidl sp. z o.o. sp. k. poinformowała organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej o wycofaniu z obrotu wina pn. Feind Balaton Rosé Cuvée, 0,75 l, ze względu na brak na etykiecie informacji w języku polskim o obecności substancji alergennej – siarczynów. Spożycie produktu przez osoby z alergią na dwutlenek siarki i siarczyny może wywołać u nich reakcję alergiczną. Dla pozostałych osób (bez alergii na siarczyny) produkt nie stwarza ryzyka zdrowotnego.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: wino Feind Balaton Rosé Cuvée, 0,75 l

Producent: Feind Lajos egyeni, Radványi utca 17, 8000 Székesfehérvár, Węgry

Dystrybutor: Lidl sp. z o.o. sp. k.

Wycofaniem objęte są wszystkie partie wskazanego produktu, które na etykiecie nie zawierają informacji w języku polskim o obecności siarczynów.
Szczegółowe informacje na temat wycofywanego produktu znajdują się zarówno na stronie internetowej https://kimjestesmy.lidl.pl/folder_aktualnosci/newsii_wycofanie-wino, jak i w sklepach Lidl.

Zalecenia dla konsumentów:

Osoby z alergią na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny spożywać wskazanego w komunikacie produktu. Dla pozostałych osób (bez alergii na siarczyny) artykuł nie stwarza ryzyka zdrowotnego.

Zwrotu można dokonać w każdym sklepie Lidl bez konieczności okazywania paragonu.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Wycofanie smalcu „Thalheimer Bauernwurst” o różnych wariantach smakowych ze względu na możliwość występowania fragmentów metalu (drutu)
Zagrożenie:
Z uwagi na skargi konsumentów na obecność fragmentów metalu (drutu) w opakowaniach produktu, firma odpowiedzialna za produkt Thalheimer Bauernwurst Deuerlein Vertriebs GmbH zdecydowała o wycofaniu produktu oznakowanego datą minimalnej trwałości 20.03.2020, o wariantach smakowych określonych poniżej. Spożycie produktu może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
Szczegóły dotyczące produktów:
Produkt – Smalec „Thalheimer Bauernwurst” 100 g, smak: klasyczny, jabłkowy, cebulowy, ziołowy, bekonowy

Producent – Thalheimer Bauernwurst Deuerlein Vertriebs GmbH
Dystrybutor w Polsce – Aldi Sp. z o.o.
Data minimalnej trwałości – 20.03.2020
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Firma Thalheimer Bauernwurst Deuerlein Vertriebs GmbH wycofuje ze sprzedaży i od konsumentów produkt określony w komunikacie.
Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła współpracę z dystrybutorem w Polsce – Aldi Sp. z o.o. w celu wycofania produktu z obrotu w Polsce.
Zalecenia dla konsumentów:

Konsumenci, którzy kupili wskazany produkt, nie powinni go spożywać.

xxxxxx

Ekologiczny pieprz ziołowy Dary Natury, 60 g, wykrycie glutenu na poziomie >20 mg/kg
Zagrożenie:
W próbkach produktu zbadanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność niezadeklarowanej substancji alergennej – glutenu na poziomie 81,99 ± 16,40 mg/kg. Spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać reakcję alergenną.

Szczegóły dotyczące produktu:
Produkt – Ekologiczny pieprz ziołowy Dary Natury, 60 g
Producent – Mirosław Angielczyk Dary Natury, Koryciny 73, 17-315 Grodzisk
Numer partii – 01-04-2020
Data minimalnej trwałości – 01-04-2020

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z producentem w celu określenia źródła zanieczyszczenia produktu glutenem.

Zalecenia dla konsumentów:
Osoby z alergią/nietolerancją na gluten nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.

xxxxxxxxx
Wycofanie rurek waflowych o smakach kakaowym, orzechowym i waniliowym marki LITALY, 400 g
Główny Inspektor Sanitarny informuje, że firma TJX UK podjęła decyzję o dobrowolnym wycofaniu ze sprzedaży rurek waflowych o smakach kakaowym, orzechowym i waniliowym marki LITALY, 400 g.

Szczegóły dotyczące produktów:

Następujące produkty podlegają wycofaniu:

rurki waflowe o smaku kakaowym LITALY, 400 g
rurki waflowe o smaku orzechowym LITALY, 400 g
rurki waflowe o smaku waniliowym LITALY, 400 g
Wycofaniu podlegają wszystkie partie oznaczone numerami:

od 9163 do 9274
i jednocześnie oznaczone datami minimalnej trwałości:

od 16 stycznia 2020 do 3 kwietnia 2020
Dystrybutor – TJX Poland sp. z o.o. (sieć sklepów TK Maxx)
Szczegółowe informacje na temat wycofywanych produktów i możliwości ich zwrotu znajdują się na stronie internetowej

https://www.tkmaxx.pl/sites/tkmaxxstg.pl/files/product_recall_banner_pl.pdf

Zalecenia dla konsumentów:

Osoby z alergią na jaja nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.

xxxxxxxxxxxx

Wykrycie substancji alergennej – dwutlenku siarki w produkcie pn. Papryka słodka konserwowa, którego etykieta nie zawiera informacji o obecności tej substancji
Zagrożenie:

W produkcie zbadanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono zawartość ogólnego dwutlenku siarki (E 220) na poziomie 16 ± 2 mg/kg. Na etykiecie produktu nie umieszczono odpowiedniej informacji dotyczącej obecności składnika alergennego – dwutlenku siarki. Spożycie produktu przez osoby z alergią na dwutlenek siarki i siarczyny może wywołać u nich reakcję alergenną.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt – Papryka słodka konserwowa o smaku łagodnym

Producent: Z.P.H. Ptak Józef Ptak, Więcki, ul. Akacjowa 5, 42-110 Popów

Numer partii: 23.02.2020

Data minimalnej trwałości: 23.02.2020
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z producentem w celu określenia źródła występowania dwutlenku siarki w produkcie, do którego zgodnie z deklaracją producenta związek ten (i jego pochodne) nie jest dodawany.

Zalecenia dla konsumentów:

Osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny spożywać wskazanego w komunikacie produktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

W Centrum Medycznym w Łańcucie wszczepiono pierwszy rozrusznik serca

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
henrk

Ja myślałem , że po upadku PRL i likwidacji Norm Branżowych ,coś takiego jak Głowny Inspektorat Sanitarny przestało istnieć. Starsi pamiętają smak kiełbasy zwyczjnej, Śląskiej, szynkowej, parówkowej. Wszystkie produkty były w naturalnym flaku, jakość taka sama w całej Polsce. Wędliny produkowane kiedyś to produkty najwyższej jakościi , pełnomiesny, różniły sie tylko składem masy mięsnej z jakiej były wykonywane. Zauważcie, że obecnie GIS nie bada towarów spożywczych poprzez swoje laboratoria, ale bazuje na informacjąch firm handlowych. Dlaczego GiS nie zakaże wzorem Niemiec i innych krajów zachodnich, stosowania tłuszczów palmowych,

glutaminianu monosodowego i chlorku potasu. Ziemniaki na niemieckie Crunchipsy są smażone w oleju słonecznikowym, nie zawierają w/w ulepszaczy tylko produkty naturalne , ta sama firma, ten sam produkt, ale na polski rynek smaży w oleju palmowym , w dodatku ulepszony chemicznymi świństwami. Produkt wycofany z rynków zachodnich, trafia jako promocyjny do sklepów Europy Wschodniej, jak się towaru pozbędą już i z tego rynku, to zgłaszają , że wycofują produkt. Pamiętacie nagonkę smaczną i tanią Pangę która to miała pochodzić z zatrutych wód, karmiona antybiotykami, w ogóle nie do jedzenia ? blokowała sprzedaż drogich ryb hodowlanych producentów zachodnich które mają w sobie kilkukrotnie wiecej chemii . Pangi nie ma,choć występowała tylko w postaci mrożonej. ale schłodzonego Pstrąga, Łososia, Halibuta , Dorsza ,kupimy w każdym sklepiku z lodówką. To nie są ryby co były kiedyś, one inaczej smakują. Na opakowaniach jest uwidoczniony termin przydatności do spożycia, nie ma daty pakowania. Ryba psuje się szybko, więc tylko chemia pomoże powstrzymać rozkład i jego fetor.

To tak jak z koronowirusem, mniej sie bada, to i mniej zakażonych. Za chwilę dowiemy się od Głównego Inpektoratu Sanitarnego, że koronawirus, to tylko odmiana zwykłej grypy a za jej rozprzestrzenianie winny jest brak higieny wśród Polaków oraz ich grzeszny i bezbożny żywot. G

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie