Wyciek kwasu na poczcie! EWAKUACJA!

mr/abaj/wikipedia
Z nieszczelnego zbiornika znajdującego się na rampie wyciekł kwas propionowy. Ewakuowano czterdziestu pracowników pobliskiego urzędu pocztowego nr 40 przy al. Włókniarzy. Na miejsce przyjechało pięć wozów strażackich. Akcja trwa. Wyciek kwasu propionowego to przyczyna ewakuacji Urzędu Pocztowego. Wyciekło 900 litrów tej substancji z 1200 litrowego zbiornika. Opary kwasu są toksyczne, przy wysokiej temperaturze grozi wybuchem.

Kwas propionowy to organiczny związek chemiczny z grupy nasyconych kwasów karboksylowych. Występuje w mleku i jest wytwarzany w przewodzie pokarmowym zwierząt.

W temperaturze pokojowej jest to bezbarwna ciecz rozpuszczalna w wodzie, o nieprzyjemnym ostrym zapachu. Stosowany jest przy wyrobie rozcieńczalników oraz substancji zapachowych. Kwas propionowy jest palny, a jego pary tworzą z powietrzem mieszaniny wybuchowe[potrzebny przypis].

Jest stosowany w przemyśle spożywczym jako środek do konserwacji żywności o symbolu E280. Dodawany do chleba paczkowanego krojonego i chleba żytniego oraz do wyrobów ciastkarskich. Maksymalna dawka 3000 mg/kg. Dodawany jest również do pasz zwierzęcych jako środek przeciwpleśniowy.

Bakterie propionowe należące do rodzaju Propionibacterium wytwarzają kwas propionowy w fermentacji propionowej i mają zdolność rozkładu cukrów, błonnika i pektyn. Guma guar oraz pektyny są znacznie szybciej metabolizowane przez bakterie jelita grubego. Wytwarzany w tym procesie kwas propionowy i kwas masłowy, korzystnie oddziałuje na organizm człowieka. Kwas propionowy sprzyja hamowaniu syntezy cholesterolu, a kwas masłowy może być stymulatorem jelitowego systemu odpornościowego.

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ INFO Z POLSKI [FILM]