Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2015 już dziś. Jak poprawnie oddać głos?

Paulina Jęczmionka
Głosowanie w poznańskich lokalach wyborczych
Głosowanie w poznańskich lokalach wyborczych
W niedzielę będziemy wybierać głowę naszego państwa. To wybory, które zwykle cieszą się w Polsce najwyższą frekwencją. Zanim pójdziemy do urn, warto sprawdzić np., czy figurujemy w spisie wyborców lub to, gdzie mieści się nasz lokal wyborczy. Państwowa Komisja Wyborcza ostrzega bowiem, że czasem mogą pojawić się nieścisłości.

Postaw tylko jeden X
Wybory prezydenckie to najłatwiejsze głosowanie w polskim systemie. Mimo to popełniamy błędy. Warto więc przypomnieć sobie zasady głosowania.

W całym kraju odbędzie się ono w godz. 7-21. Żeby jednak w ogóle wziąć w nim udział, trzeba pokazać komisji wyborczej dokument potwierdzający tożsamość. Nie musi to być dowód osobisty, ale np. paszport czy prawo jazdy. Ważne, by dokument miał aktualne zdjęcie, imię i nazwisko, PESEL. Po weryfikacji dostaniemy kartę do głosowania. Będzie to jedna, biała kartka A4 ze ściętym prawym, górnym rogiem i pieczęcią komisji.

ZOBACZ TEŻ: Cisza wyborcza 2015 - od kiedy do kiedy? Wszystko, co należy wiedzieć

- Na karcie znajdą się ułożone w kolejności alfabetycznej nazwiska wszystkich 11 kandydatów - mówi Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - Przy każdym z nich, po lewej stronie będzie kratka, w której stawia się znak X. Można postawić tylko jeden znak na karcie, czyli wybrać jednego kandydata.

Jeżeli postawimy więcej niż jeden X albo nie zrobimy tego wcale, głos będzie nieważny. Tak samo, jeśli w kratce umieścimy inny znak niż X (najczęstszym błędem jest tzw. ptaszek). Karty do głosowania nie wolno wynosić z lokalu. Podlega to karze pozbawienia wolności do lat 3.

Sprawdź, gdzie głosujesz
Na słupach i tablicach ogłoszeniowych gmin, a także w każdym lokalu wyborczym znajdują się obwieszczenia z informacją, gdzie udać się na głosowanie. Pomocne są też strony internetowe urzędów oraz PKW z wyszukiwarką obwodów. Wystarczy wpisać swój adres, by dowiedzieć się, gdzie mieści się nasz lokal wyborczy.
W Poznaniu można to sprawdzić na kilka sposobów: telefonicznie pod numerem 61 646 33 44, w wyszukiwarce internetowej: www.poznan.pl/gdzieglosowac oraz wysyłając swój PESEL pod nr 4320 (w odpowiedzi otrzymamy adres lokalu wyborczego). Ta ostatnia opcja jednocześnie potwierdza nam, że jesteśmy prawidłowo ujęci w spisie wyborców.

- To istotne, gdyż nie wykluczamy, że mogą pojawić się błędy - przyznaje Maria Trela. - W związku z problemami z aplikacją ŹRÓDŁO pracownicy gmin musieli ręcznie wprowadzać aktualizacje danych wyborców. Jeśli jednak ktoś, będąc w lokalu, usłyszy, że nie ma go w spisie, nie odejdzie z kwitkiem. Komisja jest zobowiązana zadzwonić do ewidencji ludności w gminie i sprawdzić każdą niezgodność.

Kiedy poznamy wyniki?
Aby uniknąć powtórki z ostatnich wyborów samorządowych, PKW zdecydowała się na tzw. ręczne liczenie głosów.Może ono potrwać dłużej niż zwykle, gdyż będzie dodatkowe sprawdzanie danych. Te wprowadzone do komputera ze wszystkich obwodowych komisji komisja okręgowa będzie jeszcze raz porównywać z papierowymi protokołami. I jeszcze raz policzy głosy. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, w poniedziałek możemy poznać wyniki wyborów. Wygra je ten kandydat, który uzyska minimum 50 proc. plus jeden głos. Jeśli nikomu się to nie uda, po dwóch tygodniach będzie druga tura głosowania. Zmierzą się w niej dwie osoby z najwyższym poparciem.

- Wyborcy, którzy pobrali zaświadczenie o prawie do głosowania, mają je także na drugą turę. Jeśli do niej dojdzie, znów będą mogli wybrać dowolny lokal wyborczy w kraju lub za granicą - tłumaczy Katarzyna Wilk, dyrektor wydziału spraw obywatelskich w poznańskim urzędzie miasta. - Ci, którzy dopisali się do konkretnego spisu wyborców, w drugiej turze muszą iść głosować tam, gdzie w pierwszej. Wszyscy muszą pamiętać, że dopisano ich tylko na te wybory. Nadal widnieją w rejestrze w swoim miejscu zameldowania - dodaje.
Sejm pracuje nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym.
W związku z przedłużającym się liczeniem głosów w ubiegłorocznych wyborach samorządowych do Sejmu wpłynęło kilka projektów ustaw zmieniających Kodeks wyborczy. Aktualnie posłowie pracują m.in. nad takimi zmianami:
Obligatoryjne informowanie wyborców o terminie, systemie organizacji i technice głosowania.
Przywrócenie w protokołach komisji wyborczych informacji o przyczynach nieważności oddanych głosów.
Powrót do jednostronnych kart do głosowania.

Wygląd kart zmieniła już nieco PKW. Dotyczy to przede wszystkim wyborów samorządowych i parlamentarnych. W nowej wersji pierwsza strona wielostronicowej karty (tzw. książeczki) zawiera tylko tytuł i instrukcję, jak głosować. Na kolejnej stronie jest spis treści list kandydatów. I dalej: listy - według wylosowanych numerów komitetów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybory prezydenckie 2015 już dziś. Jak poprawnie oddać głos? - Głos Wielkopolski

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany